Ütünün sürekli kullanılması tabanda kir ve kireç oluşumuna neden olabilir, bu da giysilerin lekelenmesine ve ütülemenin etkisiz hale gelmesine neden olabilir. Peki ütünün kararmış tabanını nasıl temizlersiniz? Herkes bunu bilmiyor ama çok faydalı bir numara var. İşte ne olduğu.

Ütü

Ütü yapmak , özellikle en tembel insanlar için evde yapılacak en keyifli şey değildir ve ütünün pürüzsüzlüğü azalıp tabanı karardığında her şey daha da trajik hale gelir.

Ütümüz kir ve kireçten dolayı bozulabilir , taban kararabilir ve ütülenen çamaşırların üzerinde artık rahatça kayamaz. Bu nedenle bakım gereklidir ve nasıl temizleneceği aşağıda açıklanmıştır.

Ütüyü temizlemek: işte en etkili ev malzemeleri

Ütü kırıldığında bu bir trajedidir: kıyafetleri ütülemek acıya dönüşür ve yeni bir cihaz kullanmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle, yardımcı olabilecek doğal ve ev yapımı yöntemler de dahil olmak üzere demir bakımı önemlidir.

Basmak

Aslında herkes, evde bulunabilecek iki çok basit malzemenin sihirli bir şekilde demir tabandaki tüm siyahlığı ortadan kaldırmayı başardığını bilmiyor.

Bunlar diş macunu ve bikarbonattır ama ütüyü nasıl temizlerler?

Öncelikle ütümüzü alıp plaka tarafına çevirin ve üzerine diş macununu eşit şekilde serpin.

Bittiğinde üzerine biraz kabartma tozu serpin , lekelerin üzerini eşit şekilde kaplayın. Şimdi en az 5-10 dakika etki etmesini bekleyin , ardından kağıt havlu veya bez kullanarak oluşan patinayı çıkarın : siyah noktaların tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

Ütü

Daha sonra ıslak bir bezle temizleyip iyice kurulayın. Demir yeni gibi olacak. Ama temizlemeye yarayan başka etkili doğal maddeler de var, bakalım hangileri.

Ütüyü temizlemek için diğer doğal bileşenler

Ütü plakası , daha önce önerilenlere ek olarak başka bileşenlerle de temizlenebilir .

Aslında buz, plaka üzerindeki kir veya pas birikimlerini gidermek için çok faydalı olabilir . Ütü tamamen soğuduğunda, buz küpleriyle dolu bir fırın tepsisine yerleştirin ve on dakika bu şekilde bırakın.

Kirli kısım sertleşmiş olacaktır ve plastik bir cisim, spatula veya atel yardımıyla çıkarmaya çalışın. Daha sonra plakayı bikarbonat soda ve sirke ile yıkayıp kalıntıları giderin.

Kirecin giderilmesi ve ütünün temizlenmesi için tuz ve sirkenin birlikte kullanılması mükemmeldir. Bir ölçü sirkeyi bir ölçü tuzla bir tencerede karıştırın. Karışımı sirke kaynayana kadar ısıtın. Bu karışımla ütünün soğuk plakasını bir bez veya gazete kağıdıyla yayarak örtmeniz gerekir.

Ortadan kaldırmak istediğimiz lekeler ve kirler tamamen yok olana kadar iyice ovalayın : ütünüzün yeni gibi olacağını göreceksiniz.

 

ev