Güzel parkenize bakarken kendinize sorarsanız, ahşap zemindeki çizikleri nasıl gideririm? Endişelenmeyin, mutfakta bulunan bir ürün, parkeyi tüm ihtişamına kavuşturmak için mükemmel bir numaradır.

zemindeki çizikler

Çok iyi çalışan bir ev çözümü ile parkeyi doğal bir şekilde orijinal görünümüne nasıl geri getireceğimizi görelim.

Ahşap zemin

Parke döşeme, herhangi bir ev veya bina için şık ve yüksek kaliteli bir ektir. Ancak diğer tüm yüzeyler gibi iyi durumda kalması ve uzun süre dayanması için bakım ve bakım gerektirir.

Ahşap zemin işlemleri arasında, fazla su ahşaba zarar verebileceğinden, ilk önlem çok nemli bezlerle temizlemekten kaçınmaktır.

Parke zemindeki çizikleri giderin

Parke veya ahşap döşeme, son derece zarif ve zarif bir malzemedir, ancak kusursuz bir görünüm elde etmek için uygun bakım gerektirir. Bununla birlikte, sürgülü masalar ve sandalyeler gibi hareketli mobilyalardan kaynaklanan çizikler zamanla ortaya çıkabileceğinden , parkeyi sağlam tutmak zaman içinde zor olabilir .

Doğal bir malzeme olan ahşap, nem ve sıcaklık değişimlerine karşı özellikle hassastır ve parke dikkatli bakılmazsa erken bozulabilir. Zemini bu tür hasarlardan korumak için paspas kullanılması tavsiye edilir . Ayrıca, korumanın yanı sıra paspaslar mükemmel bir termal ve akustik yalıtım işlevi de sunar.

Parke zemindeki çizikler nasıl giderilir

Sadece mutfakta yaygın olarak bulunan bir ürün olan ayçiçek yağı gerektiren çok basit bir kendin yap çözümü ile parke zemininizdeki çiziklerden kurtulabilirsiniz .

Ayçiçek yağı, çizikleri giderin

Uygulamak için, pamuklu bir beze birkaç damla ayçiçek yağı sürün ve çizikleri sihir gibi yok etmek için dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın .

Parkenin koyu bir tonda olması durumunda karışıma birkaç damla kırmızı şarap sirkesi eklenebilir. İşlemden sonra parke yeni ve çiziksiz görünecektir.

Bu numarayı , eskimiş veya zarar görmüş ahşap mobilyaları onarmak için de kullanabilirsiniz , bu da onu daha da kullanışlı hale getirir. Ancak, istenen sonuçları elde etmek için temiz bir pamuklu bez kullanmanız gerektiğini unutmamak önemlidir.

Parke nasıl canlandırılır?

Parke zemininizi yeni görünümüne ve parlaklığına kavuşturmak istiyorsanız , son derece etkili bir ev çözümü var. Hazırlamak için aşağıdaki malzemeleri karıştırmanız gerekecek:

  • 5 litre ılık su,
  • 30 ml çay ağacı esansiyel yağı
  • 100 ml elma sirkesi.
Elma sirkesi

İlk ve en önemli adım, bir süpürge veya tercihen elektrikli süpürge kullanarak ahşap zemindeki tozu ve kiri iyice süpürmektir . Zeminde çiziklere neden olabileceğinden süpürgeyi kullanmaktan kaçının.

Ardından, paspası karışımın bulunduğu kovaya geri daldırın, fazla suyu iyice sıkın ve aşağı doğru hareketlerle parke zemini temizlemeye başlayın.

Yavaş yavaş ahşabın tekrar ilk günkü gibi parladığını fark edeceksiniz. Son olarak, tüm yüzeyi temizledikten sonra doğal olarak kurumasını bekleyin ve iş tamamlanacaktır.

Ahşap zeminde çizikler

Parke temizliğinde çamaşır suyu, amonyak veya çok amaçlı deterjanların kullanılması önerilmez . Bu ürünler ağartıcı, amonyak veya çok amaçlı temizleyicilerden daha az agresif olduğundan, az miktarda yumuşak sabun ve sirke kullanılması önerilir.

Bu ürünlerin ara sıra kullanımı parkeye hemen zarar vermez, ancak sık kullanım verniğe ve dolayısıyla parkenin kendisine zarar verebilir. Bu ipuçlarını takip ederek, parke zemininizi uzun yıllar boyunca   en iyi durumda  tutabilirsiniz .

ev