Mobilyalarınızın ahşap kapakları mat mı oldu? İşte onları tekrar parlak hale getirmek için bazı tamamen doğal çözümler.

mat ahşap

Ahşap mobilyalar, özellikle mutfaklar söz konusu olduğunda şüphesiz çok misafirperver. Verdikleri fikir, belki de büyükannelerin evlerinde bulunan geçmişin mobilyalarını hatırlatmak için, yaşanılan bir ev fikridir. Bununla birlikte, en çok kullanılan parçalar oldukları için, özellikle kapılar, uygun şekilde işlem görmezlerse genellikle opak olma eğilimindedirler . Onları parlak ve mükemmel durumda tutmak için bazı çarelere bakalım.

Mat ahşap kapılar nasıl parlatılır

Gerçek ahşaptan yapılmış bir mutfak, belki de arkasında birkaç yıl geçmiş olsa da kesinlikle önemsiz bir mobilya değildir. Bununla birlikte, tam olarak kullanımından dolayı, kapılar opak hale gelme eğilimindedir . Piyasadaki birçok ürüne rağmen mat ahşap kapıları hayata döndürmek doğal ürünlerle bile çok basit.

mat ahşap kapılar nasıl parlatılır

Bunların arasında Marsilya sabunu, kabartma tozu, elma sirkesi, zeytinyağı ve limon suyu buluyoruz. Söylemeye gerek yok, mutfakta kolayca bulunabilen ve büyükannenin çarelerini düşündüren tüm malzemeler. Öyleyse mükemmel bir sonuç için bu malzemeleri nasıl birleştireceğimizi görelim.

Kapıları cilalamak için doğal malzemeler kullanın

Kapıları cilalamak için birlikte kullanılabilecek ilk bileşen çifti , sodyum bikarbonat ve katı Marsilya sabunundan oluşur .
Tek yapmanız gereken sabunu pullara ayırıp bir kaseye koyup benmari usulü eritmek. Sıvı bir kıvama geldiğinde bir kaşık karbonat eklemeniz gerekecek. Yumuşak bir mikrofiber bez üzerinde kullanılacak bir köpük elde etmek için her şeyi iyice karıştırın ve ardından dairesel hareketlerle masaj yaparak kapakların üzerine geçirin. Nemli bir bezle iyice durulayın ve opak patineyi kapılarınızdan çıkarmış olacaksınız.

İkinci çare, elma sirkesi kullanımını içerir. Doğal bir parlatıcı ve yağ giderme maddesi olarak tek başına kullanmak için mükemmel bir bileşen.

elma sirkesi

Ayrıca bu durumda yumuşak bir bezle sirkeyi üzerine döküp hassas hareketlerle kapıların üzerine geçirmeniz gerekecektir . Bu yapıldıktan sonra birkaç kez durulamanız gerekecek ve gerçekten parlak kapılar göreceksiniz.
Tek başına kullanılan limon suyu da ahşap kapıların matlaşması sorununa katkıda bulunabilir . Bu bileşen, sirke benzer bir şekilde hareket edecek, ancak mutfakta hoş bir narenciye kokusu bırakacaktır.
İyi süzülmüş bir limonun suyunu kullanmalı ve etkilenen kısımlara pamukla geçirmelisiniz.
Ahşabı besleyen ve parlatan mükemmel tedavi şüphesiz zeytinyağıdır. Bu bileşenle devam etmek için, önce kapıları önceki ilaçlardan biriyle bile iyice yıkamak gerekir.

zeytinyağı nasıl kullanılır

Yağı bir miktar pamuğa dökün ve dairesel hareketlerle kapılardan geçirin. En az yarım saat etki etmesi gerekeceğinden , çekmemeye çalışın . Bu sürenin sonunda kapıları durulayıp yünlü bir bezle kurulayabilirsiniz.

Mat ahşap kapılar için kendin yap çözümü

Yukarıda açıklanan çarelere ek olarak, ahşap kapıları cilalamak için evde tamamen doğal olan gerçek bir sprey yapmak da mümkündür .
Bir sprey şişesi alıp içine süzülmüş bir limonun suyunu, bir bardak suyu, bir kaşık zeytinyağını ve yarım bardak elma sirkesini dökmeniz gerekecek. Şişeyi kapatın ve malzemeleri eşit şekilde karıştırmak için iyice çalkalayın.

Ev yapımı sprey ilacı

Ev yapımı ürününüzü opak ahşap kapıların üzerine püskürterek ve ardından haleleri çıkarmak için mikrofiber bir bezle silerek kullanabilirsiniz .

Hangi çareyi kullanmayı seçerseniz seçin, tavsiye, ahşabın türüne ve üzerinde yapılan işleme bağlı olarak leke veya hasarı önlemek için önce mobilyanın küçük, göze çarpmayan bir bölümünde denemenizdir .

ev