Muz kabuğu: boşa harcamayın! Ağırlığınca altın değerinde.

Mutfaktaki hiçbir şey boşa harcanamaz, kullanılamaz gibi görünen şeyler bile aslında birden fazla durumda değerli bir yardımcı olabilir.

Birçok faydalı özellik içeren ve son derece faydalı olabilecek bir element kesinlikle muz kabuğudur.

Tam da bu nedenle muz kabuğu çöpe atılmamalıdır, ancak birçok şekilde kullanılabilir.

Pek çok meyve türünün kabuğunun çoğunun sağlık için çok faydalı olduğu ve bu durumda yenilebilir olduğu için herhangi bir tarife entegre edilebileceği iyi bilinmektedir.

Muz kabuğunun faydalı özellikleri nelerdir?

Muz kabuğunun faydalı özellikleri aşağıdaki gibidir:

Peelingcildi korumak ve bakım yapmak için kullanılabilir. Aslında, yüze yayıldıktan sonra onu nemlendirebilir ve aydınlatabilir. Ayrıca kırışıklıklara karşı harika bir müttefiktir, sivilce belirtilerini ortadan kaldırmayı başarır ve hafifçe masaj yaptıktan sonra gözlerin şişmesini azaltır.

Tabii ki, muz kabuğu besin açısından zengindir. Lifpotasyuminülinfenollermagnezyumkarotenoidlerpolifenoller ve B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bazı meyveli smoothie’lere eklemek veya mükemmel bir infüzyon yapmak için kaynatılabilir ve tabii ki tatlılara eklenebilir. Buna ek olarak, iyi yıkanırsa çiğ olarak da yenebilir.

Muz kabuğunun ayrıca böcek ısırıklarınıkurdeşenleri ve güneş yanığını hafifletme özelliğine sahip antioksidanantimikrobiyal ve antienflamatuar özellikler içerdiği unutulmamalıdır.

Antibakteriyel özellikleri sayesinde dişler için de mükemmeldir, aslında bazı periodontal hastalıklara neden olan 2 bakteriyi, yani P. gingivalis ve A. actinomycetemcomitans’ı ortadan kaldırabilir. Ek olarak, bir araştırmaya göre, muz kabuğunu dişlerinize sürtmek harika bir beyazlatıcı olabilir.

Muz kabuğu, antioksidanların varlığı sayesinde saçları sağlıklıgüçlü ve parlak hale getirmek için de kullanılabilir.

Yaprak sapı çöpe atılmalı mı yoksa kullanılabilir mi?

Muzun hiçbirinin, sapının bile boşa harcanamayacağını anlamak önemlidir. Aslında, yaprak sapı bitkiler için gübre olarak kullanılabilir. En iyi şekilde kullanmak için, kabuğu ile birlikte güneşte geri kazanılmalı ve kurutulmalıdır.

İşlem tamamlandığında içerisinde bulunan lifler sayesinde toprağı gübreleyebilecektir. Ek olarak, toprağı sulayarak, lifler potasyum, B vitamini, magnezyum ve C vitamini salgılayabilecektir. İstenilen sonucu elde etmek için bu işlemi ayda 2 kez tekrarlayın.

Şimdi muz kabuğunun artık sırrı olmadığını söyleyebilirim.

Herkese iyi iş!

ev