Muz kabuğunu alın ve kaynayan suya koyun, ortaya çıkan şey kesinlikle harika. Artık çöpe atmayacaksın. 

muz kabuğu kullan

Pek çok kez, şeylerin ikinci kullanımını takdir etmeliyiz. Daha iyi anlatalım, aşırı ve rutin israfın hakim olduğu bir dünyada bu talihsiz duruma bir dur demek zorunlu hale geliyor. Ve ne yapabiliriz? Doğanın bize sunduklarının potansiyelini yeniden keşfetmek.

Örneğin muzu ele alalım meyve, oluşumunu merak etmenin yanı sıra,  gerçekten yararlı bir sağlık deposudur. Aslında, kabuğunun bile yeşil köşemizi koruyabileceği – aşağıda göreceğimiz şekillerde – birkaç kez gösterildi, bu yüzden onu asla ama asla atmamalısınız.

Muz kabuğunu sıcak suya atın işinize yarayacaktır.

sebze bahçesi için muz kabuğu kullanın

Birkaç kez muz kabuğunu geri kazanma, nemden korumak için kurutma, küçük parçalara ayırıp toprağa karıştırma fırsatımız oldu. Meyvenin potasyumu da kabuğunda bulunur, bu yüzden onu atmak israf olur.  Bu nedenle uzmanlar, bitkileri beslemek ve onları özellikle güçlü kılmak için kullanılmasını önermektedir .

Web’de ayrıca pek çok yararlı bilgi vardır ve bu nedenle YouTube’da her zaman çok ilginç içerikler sunan genç adam Alessio Rucola tarafından sağlananlar yararlı olabilir Size ifşa etmek üzere olduğumuz şey gibi. Muz kabuğunu alın ve atmayın, inanılmaz bir şey elde edebilirsiniz (bu numaranın bahçeniz için de mükemmel olduğuna dair size çok faydalı bir ipucu veriyoruz).

Yapmanız gereken muz kabuğunu alıp yukarıdaki fotoğraftaki gibi hava almayacak şekilde cam bir kavanoza yerleştirmek. Kavanoz önce sıcak su ile doldurulmalıdır. Daldırma işlemine devam edin ve bir saat bekletin. Kullanışlı süre geçtikten sonra, elde edilen sıvıyı filtrelemeye devam etmeniz gerekecektir .

 

muz çiçeklerini soymak

Bu arada o da soğumuş olacak ve bitkilerde kullanıma hazır olacaktır. Bu konuda yanınızda bir sprey şişesi olması işinize yarayabilir, bitkilere eşit bir şekilde uygulamanız kolay olacaktır. Magnezyum, kalsiyum ve fosfor, bu yeşil ve çok etkili karışım sayesinde bitkilerin geri kazanacağı ana besinlerdir