Noel kaktüsü olarak da bilinen Schlumbergera, Aralık ayı boyunca çiçek açan bir bitkidir. Brezilya’dan gelen bu kaktüsler farklı renklerde çiçekler üretir: kırmızı, pembe, beyaz ve mor. İyi koşullarda çiçek açabilmesi için gelişiminin bazı önemli aşamalarının izlenmesi gerekir. Bitkinizin çiçek açtığını görmek istiyorsanız bakım ve bakım çok önemlidir. Çiçeklenme sonbaharda olabilir, ancak genellikle kışın başlarında, Noel zamanı civarında görülür. Burada Noel kaktüsünüzün bakımı ve çiçek açması hakkında ipuçları bulacaksınız.

ekim aşamaları

Schlumbergera biraz kuru ve azot bakımından zengin yerleri sever. Bir tane elde etmek için kum ve toprak karışımına ihtiyacınız var. Ayrıca çiçek görmek istiyorsanız aynı saksıya birden fazla kaktüs dikmeyin. Toprağa gelince, kaktüs bazlı bir gübre ile zenginleştirilirse daha iyi çalışır. Eklenmeden önce su ile seyreltilmelidir.

Bitki ortamı iyi drene edilmelidir. Bunu yapmak için, tencerenin dibine çakıl taşları veya kil topları yerleştirin. Ek olarak, bitki taslaklardan ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Son olarak, ortam sıcaklığı 10 ile 15°C arasında olmalıdır. Yer belirlendikten sonra bitki hareket ettirilmemelidir, aksi takdirde çiçekler veya tomurcuklar düşecektir.

Schlumbergera Noel kaktüsü

Noel kaktüs bakımı

Bu bitkinin bakımı oldukça basittir. Düzenli olarak sulayın ve toprağın sulamalar arasında kurumasına izin verin. İlk çiçekler görünene kadar sulama sabit olmalıdır. Tercihen maden suyu veya yağmur suyu kullanmak en iyisidir ve köklerin çürümesini önlemek için suyu tabağından boşaltmayı unutmayın.

Suda seyreltilmiş sıvı gübre iki haftada bir (dinlenme süresi dışında) seyreltilebilir. Ek olarak, bitkiyi mümkün olduğu kadar uzun süre tutmak için, her yıl Şubat, Mart veya Nisan aylarında daha büyük bir saksıda saklamayı unutmayın.

İpucu: Yukarıda belirtildiği gibi, sulama suyunun kireç oranı düşük olmalıdır. Ancak, aşağıdaki gibi yumuşatılmışsa musluk suyu kullanabilirsiniz: 2 çay kaşığı beyaz sirkeyi 10 litre suda seyreltin ve çözeltiyi 20 saat bekletin, böylece kireçtaşı kabın dibine düşer. Ardından Noel kaktüsünüzü sulamak için düşük kireçli su elde edeceksiniz.

ev