Ocak ayında ekebileceğiniz 4 sebze…

Havanın soğuk, dondurucu ve kar yağışlı olması, hobi bahçıvanlarının arkalarına yaslanıp hiçbir şey yapmaması gerektiği anlamına gelmez. Dışarıda hala kış varken bahçecilik sezonuna hazırlanabilirsiniz, iç mekanlarda güzel ve sıcak sebzeler yetiştirebilirsiniz.

Sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde bahçeye çıkmayı sevmiyoruz. Ancak amatör bahçıvanların buna ihtiyacı yok. Bu yıl hava çok kaprisli ve genellikle öngörülemez. Neyse ki bitkileri önceden yetiştirebilirsiniz ve evden çıkmanıza bile gerek kalmaz. CommentConserver, Ocak ayından itibaren hangi sebzelerin ekilebileceğini ortaya koyuyor.

Neden Ocak ayında bitki ekmeliyim?

Bazı sebzelerin büyüme ömrü uzundur. Ocak ayında ekim yaparak küçük bir zaman avantajından yararlanıyoruz. Bir diğer avantajı ise hazırlık süresinin daha uzun olması sayesinde bitkilerin çimlenme süresi daha kısa olan bitkilere göre daha güçlü olmasıdır.

Ancak sorunlar da ortaya çıkabilir: bitkiler kötüleşiyor. Bu onların yeterli ışık arayışı içinde çok hızlı büyümelerine ve köklerini oluşturmak için çok uzun sürgünlerini geliştirmek için daha az enerji kullanmalarına neden olur. Bu nedenle karanlık mevsimde bitki lambası kullanılması tavsiye edilir.

1.Domates

Domates, Ocak ayında ekilecek harika ve faydalı bir sebzedir. Gereksinimleri yüksek değildir ve yeni başlayanlar için de oldukça uygundur. Domates yetiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini buradan okuyun.

2. Kırmızı biber ve biber ekin

Pencere pervazları keskindir çünkü biberler ocak ayında da yetiştirilebilir. Erken ön ekim sayesinde biber ve biberler Mayıs ayında Buz Azizlerinden hemen sonra ekilebiliyor ve daha uzun bir hasattan faydalanıyoruz.

3. Erken karnabahar

Ocak ayında karnabahar ekimi yapmak istiyorsanız erken ekime uygun tohumları satın alırken ve seçerken dikkatli olmalısınız. Genel olarak karnabahar biraz daha zorlu bir sebzedir. Çok fazla ışığa, ısıya ve besine ihtiyacı var. Ancak bu noktaları yalnızca Buz Azizlerinden sonra gömüldüğünde düşünmelisiniz.

4. Yaz sarımsağı

Yaz sarımsağı da Ocak ayında yetiştirilebilir. Pırasa olarak da bilinir. Çiçek tarhlarında, domateslerde veya soğanlarda iyi komşular. Çilekler ayrıca yazlık sarımsak yataklarında yer örtüsü olarak da uygundur.

Soğuktan, rüzgardan veya kardan korkmayan daha dayanıklı insanlar da bahçeye bir şeyler ekebilir. Bezelye ocak ayından itibaren toprağa ekilebilir. Ancak bezelye hasat edebilmeyi beklememelisiniz. Eğer baklayı yılın bu zamanında ekerseniz, maksimum bezelye filizi mahsulü elde edersiniz. Ancak çok lezzetlidirler ve salataları atıştırmalık veya süslemek için uygundurlar.