Patateste gül sapı nasıl yetiştirilir?

Çeşitli durumlarda hediye olarak çiçek alıyoruz: Anneler Günü, Babalar Günü, doğum günleri veya bir kutlamaya ihtiyacımız olduğunda. Bu çiçeklerin talihsiz yanı ne yazık ki uzun süre dayanmamaları ve çabuk solmalarıdır. Ancak bu akıllıca tüyoyla güllerin tekrar kök salmasını sağlayabilir ve uzun süre keyifle gülebilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız var:

Patateste gül sapı nasıl yetiştirilir?

 • Rosa
 • baba
 • delmek
 • sürahi
 • Saksı toprağı
 • plastik şişe

Bunu şu şekilde yaparsınız:

 1. Saksıya dikmek istediğiniz gül fidanını seçin. Öncelikle tüm yaprakları çıkarmanız ve çiçeğin yaklaşık üç santimetre altındaki gül çalısının başını kesmeniz gerekir. Daha sonra gülün sapını çapraz olarak 45 derecelik açıyla kesmeniz gerekecek.
 2. Patatesin devreye girdiği yer burasıdır. Patateste, gül sapının sallanmadan geçebileceği kadar büyük bir delik açın.
 3. Tencerenizin tabanını yaklaşık beş santim toprakla örtün ve üstüne patates ve gülü yerleştirin.
 4. Tek yapmanız gereken saksıyı saksı toprağı ile doldurmaktır ve işin çoğu yapılacaktır.
  Hala eksik olan şey, gül çalılarınız için küçük bir sera. Herhangi bir plastik şişe yapacaktır. Plastik şişenin altını kesin ve dikkatlice gül dalınızın üzerine yerleştirin. Gülü sularken suyu şişenin içine değil, şişenin etrafındaki toprağa dökün.
 5. Şu andan itibaren yalnızca parmaklarımızı çaprazlayıp küçük bitkinin gelişmesini umabiliriz. İlk sürgünler çok çabuk ortaya çıkıyor.

Bu numarayı tüm gül türleri üzerinde deneyebilirsiniz ve ilk seferde işe yaramazsa endişelenmeyin: yeşil başparmak bir gecede büyümez. Arkadaşlarınız ve aileniz onlara kendi güllerinizi gösterdiğinizde şaşıracaklar ve bitkiler size teşekkür edecek: bu şekilde güller çöpe atılmayacak, tüm ihtişamıyla yeniden çiçek açacak.