Tatile çıkmadan önce orkidelerinizi hatırlayın, böylece döndüğünüzde onları ölü bulmazsınız. İşte ayrılmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler.

çiçek açan orkideler

Tatile çıkmadan önce orkidelerinizi unutmayın . Orkideler çok dikkat gerektiren bitkilerdir ve dikkatli olmazsanız tatilden döndüğünüzde bitkiyi ölü bulabilirsiniz. Genel olarak tüm bitkiler, kuruyup ölmemeleri için minimum düzeyde ve düzenli bakım gerektirir.

Ancak orkideler çok özeldir, tropik kökenlidirler ve rengarenk çiçekleriyle ünlüdürler. Başlangıçta seçkin bitkiler olarak kabul edildiler. Aslında belirli bir iklime, belirli sıcaklıklara ve neme ihtiyaçları vardı. Ancak bugün orkidenin daha fazla çeşidi var ve bazıları da Avrupa yaşam koşullarına uyum sağlıyor. Zamanla daha popüler ve daha ucuz bitkiler haline geldiler.

pembe orkide

Tatil günlerinizi hesaplayın, eğer 7 günü aşarsa, siz yokken susuzluk çekmemesi için bir akrabanızın veya bir arkadaşınızın evinize gelip orkidenize su vermesini istemeniz gerekir, aksi takdirde işte bazı ipuçları Ayrılmadan önce orkideyi en iyi nasıl hazırlayacağınız konusunda.

İşte tatile çıkmadan önce orkidenizle yapmanız gerekenler

Öte yandan tatiliniz 7 günden az sürüyorsa orkideniz evde tek başına kalabilir ancak küçük önerilerle onu yokluğunuza hazırlamakta fayda var. İşte ayrılmadan önce yapmanız gerekenler, bazı ipuçları:

  • aşağıdan sulayın : Ayrılmadan önce, zarar görmemesi için iyice suladığınızdan emin olun. Mümkün olan tüm suyu emmelerini sağlamak için, daldırma ile ilerlemek gerekir. Ve orkideyi en az yarım saat su dolu bir leğene koyun. Bu süre zarfında bitki saksıdaki deliklerden suyu emerek daha uzun süre nemli kalacaktır.
  • daha fazla ışık al : orkide genellikle kısmi gölgeye ihtiyaç duyan ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bir bitkidir. Ancak ayrılmadan birkaç gün önce, onu ‘yeniden şarj etmek’ için her zaman dolaylı olarak (yanma riskinden kaçınmak için) birkaç saat güneş ışığında bırakmak daha iyidir.
orkideler
  • karanlıkta bırakmayın  : orkideler iç mekan bitkileridir ancak ışığa ihtiyaçları vardır. Onları asla birkaç gün ışıksız bırakmayın çünkü onları ölü bulacaksınız. Tatile çıkmadan önce evin tüm panjurlarını kapatmamaya dikkat edin, en azından orkidelerin bulunduğu odada panjurları tamamen indirerek ışığın içeri girmesine izin vermeyin, bu bitkinin fotosentez sürecini kesintiye uğratmamaya yardımcı olacaktır.
  • bir enerji artışı verin : biraz fazladan enerji, siz yokken onu canlı tutacaktır. Ayrılmadan bir gün önce gübre kullanarak gübreleyin. Potasyum, fosfor ve nitrojen bazlı olanı kullanmak daha iyidir. Genellikle bu tür su ile seyreltilmeli ve ardından bitkiye dökülmelidir.

Son olarak tatiliniz 7 günden fazla sürüyorsa ve kasabada evinizin önünden geçebilecek kimse yoksa iplik hilesini öneriyoruz. Bu, dokunmuş pamuk ipliklerinin alınması ve bir ucunun toprağa, diğer ucunun su dolu leğene yerleştirilmesinden oluşur.

Suya batırılan ipler, o günlerde susuzluk çekmeyecek olan bitkiye suyu azar azar getirecektir. Orkidenizi günlerce tamamen susuz bırakmamak için faydalı bir numara.

ev