Tatile çıkmadan önce orkidelerinizi hatırlayın, böylece döndüğünüzde onları ölü bulmazsınız. İşte ayrılmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler.

Çiçekli orkideler

Tatile çıkmadan önce orkidelerinizi unutmayın . Orkideler çok bakım isteyen bitkilerdir ve dikkatli olmazsanız tatilden döndüğünüzde bitkiyi ölü bulabilirsiniz. Genel olarak tüm bitkiler, kurumamalarını ve ölmemelerini sağlamak için minimum ve düzenli bakım gerektirir.

Ancak orkideler çok özeldir, tropikal kökenlidirler ve rengarenk çiçekleriyle ünlüdürler. Başlangıçta elit bitkiler olarak kabul edildiler. Aslında belirli bir iklime, belirli sıcaklıklara ve neme ihtiyaçları vardı. Ancak bugün orkidenin daha fazla çeşidi var ve bunlardan bazıları Avrupa yaşam koşullarına da uyarlanmış durumda. Zamanla daha popüler ve daha ucuz bitkiler haline geldiler.

pembe orkide

Tatil günlerinizi hesaplayın, eğer 7 günü aşarsa, orkidenizin yokluğunda susuzluk çekmemesi için bir akrabanızdan veya arkadaşınızdan evinize gelip orkidenize su vermesini istemeniz gerekir, aksi takdirde işte size bazı öneriler. yola çıkmadan önce orkideyi en iyi şekilde nasıl hazırlayabilirsiniz?

İşte tatile çıkmadan önce orkidenizle ne yapmalısınız?

Tatiliniz 7 günden az sürecekse orkideniz evde yalnız kalabilir ancak bazı küçük önerilerle onu yokluğunuza hazırlamakta fayda var. İşte ayrılmadan önce yapmanız gerekenler, bazı ipuçları:

  • Alttan sulayın : Zarar görmemesi için, bırakmadan önce iyice suladığınızdan emin olun. Mümkün olan tüm suyu almalarını sağlamak için suya daldırarak ilerlemeniz gerekir. Orkideyi en az yarım saat su dolu bir leğene koymanız yeterli olacaktır. Bu süre zarfında bitki saksıdaki deliklerden suyu emecek ve daha uzun süre nemli kalacaktır.
  • Daha fazla ışık alın : Orkide genellikle kısmi gölgeye ihtiyaç duyan ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmayan bir bitkidir. Ancak ayrılmadan birkaç gün önce, ‘yeniden şarj etmek’ için her zaman dolaylı olarak (yanma riskini önlemek için) birkaç saat güneş ışığında bırakmak daha iyidir.
orkideler
  • karanlıkta bırakmayın  : orkideler iç mekan bitkileridir ancak ışığa ihtiyaç duyarlar. Onları asla birkaç gün ışıksız bırakmayın çünkü onları ölü bulacaksınız. Tatile çıkmadan önce evdeki tüm panjurları kapatmamaya dikkat edin, en azından orkidelerin bulunduğu odada panjuru tamamen indirmeyin, ışığın geçmesine izin verin, bu bitkinin fotosentez sürecini kesintiye uğratmayacaktır.
  • bir enerji artışı sağlayın : biraz ekstra enerji, siz yokken onu hayatta tutacaktır. Ayrılmadan bir gün önce gübre kullanarak gübreleyin. Potasyum, fosfor ve nitrojen bazlı olanı kullanmak daha iyidir. Genellikle bu tür suda seyreltilir ve daha sonra bitkiye dökülür.

Son olarak tatiliniz 7 günden fazla sürüyorsa ve şehirde evinize uğrayacak kimse yoksa iplik numarasını öneriyoruz Bu, bükülmüş pamuk iplikleri almayı ve bir ucunu toprağa, diğerini bir kase suya yerleştirmeyi içerir.

Suya batırılan iplikler, o günlerde susuzluk çekmeyecek olan bitkiye suyu azar azar ulaştıracaktır. Orkidenizi günlerce susuz bırakmamak için faydalı bir yöntem.

ev