Orkidelerinizin bereketli bir şekilde büyümesini ve tüm yıl boyunca çiçek açmaya devam etmesini ister misiniz? Bu sonuca ulaşmak için yapmanız gereken şey budur ve her zaman güzel orkidelere ve yemyeşil çiçeklere sahip olacağınızı göreceksiniz.

Orkideleriniz küçülüyor ve yalnızca birkaç kez mi çiçek açıyor? Endişelenmeyin, orkidelerinizin tüm yıl boyunca bolca çiçek açması ve çiçek açması için yapmanız gereken şey budur. Bu bitkilere fazla bakım yapmanıza gerek yok çünkü daha iyi büyümeleri ve güzel çiçekler üretebilmeleri için organik gübreye ihtiyaçları var. İşte bunu nasıl başaracağınız!

Çiçek soğanları için gübre nasıl yapılır?

Organik gübreye ulaşmak kolaydır. Elinizde bulunan doğal malzemeleri kullanmanız yeterlidir. Aslında özel bir şey satın almanıza gerek yok, sadece muhtemelen evinizde bulunan bir soğana ihtiyacınız var ve onu mükemmel bir doğal gübre yapmak için kullanabilirsiniz. Bunu şu şekilde yaparsınız:

 1. Bir soğan alın, kabuğunu çıkarın ve küçük parçalar halinde kesin.
 2. Küçük parçalar halinde doğradığınız soğan kabuklarını 1 litre su dolu bir bardağa koyun.
 3. Kavanozu kapatın ve 24 saat boyunca ışıktan korunacak şekilde bir bezle örtülü serin bir yere koyun.
 4. Süre dolduğunda kavanozu çıkarıp içindekileri süzgeçten geçirip sürahiye döküyoruz.

Ortaya çıkan solüsyonu orkidelerinizi sulamak için kullanın. Öncelikle bitkiyi daha büyük bir kaba yerleştirin, böylece su damlamadan akıp gidebilir. Suyu 25 dakika bekletin ve fazla su tahliye edildikten sonra kaptan çıkarın. Bu, herhangi bir durgunluk olmadığı ve köklerin çürümediği anlamına gelir, böylece bitki sağlıklıdan güçlüye doğru büyür. Bu arada başka bir orkide canlandırma yöntemi uygulayın. Durum bu.

Yapraklar için su-süt yöntemi.

Orkide yapraklarını sağlıklı ve güçlü tutmanın bir yolu da su ve süt kullanmaktır. Bunu şu şekilde yaparsınız:

 1. Bir bardağa iki yemek kaşığı su dökün.
 2. Bir çorba kaşığı taze şekersiz süt ekleyin ve karıştırın.
 3. Bir makyaj temizleme pedi alın ve solüsyonla nemlendirin.
 4. Diski sıkın ve yavaşça yaprakların üzerinde gezdirin.

Bu sayede yapraklar parlar ve hazırlanan solüsyonun içerdiği besinleri emer. Etkisi onları sağlıklı ve yeşil tutmaktır, ancak çözüm aynı zamanda onlara saldırabilecek ve tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilecek böcekleri ve parazitleri uzaklaştırmada da etkilidir.

Diski yavaşça üstten ve alttan geçirin. Her 2 veya 3 yılda bir daha fazla çiçek açmak için bitkinin saksısını değiştirin ve daha büyük bir saksıya yerleştirin, böylece kökleri daha iyi gelişebilir. Bu sistemle yemyeşil ve uzun ömürlü çiçeklere sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Optimum orkide büyümesi için ipuçları

Orkidelerinizin az sayıda yaprağı ve çiçeği varsa, daha iyi büyümelerine ve üretimlerini teşvik etmelerine yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 1. Çürümüş veya hasar görmüş parçaları steril makasla dikkatlice çıkarın.
 2. Köklerde artık fazla yer kalmadığında ve substrat çözündüğünde nakil yapın. Büyük ölçüde ağaç kabuğundan oluşan, hafif ve drenajlı bir toprak kullanılır.
 3. Bitkiyi yeterince, bol fakat ara sıra ve toprak tamamen kuruduğunda sulayın.
 4. Bitkiyi doğru yere, aydınlık bir yere, ancak doğrudan güneş ışığından kaçınarak yerleştirin.
 5. Optimum büyüme için orkidelerin şeffaf saksılara dikilmesi gerekir.

Yukarıda açıklandığı gibi organik gübre kullanın.

Tüm bu ipuçlarını takip ederseniz orkideleriniz güzel görünecek ve yıl boyunca birçok çiçek üretecektir. Birbirinden güzel farklı renkleri de bulunan bu güzel çiçeklerle birçok bitki yetiştirip evinizi dekore edebilir ve bu çiçekleri birleştirerek güzel çiçek köşeleri elde edebilirsiniz.