Bazı böcekler bitkileriniz için zararlı olabilir. Neyse ki, 5 bitki gerçek kovucu görevi görüyor ve doğal bir böcek ilacı görevi görüyor. Sivrisineklerle, örümceklerle ve karıncalarla aynı anda savaşıyorlar!

Böceklerle mücadele kolay bir iş değildir. Ancak biyolojik böcek kontrolünde işe yarayacak doğru bitkilere sahipseniz bu düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Bitkilerinize zarar veren bu küçük canlılarla mücadelede her biri etkilidir.

Örümceklere, karıncalara ve sivrisineklere karşı etkili olan 5 bitki nedir?

Bir böcek bitkinizi yok edebilir ve hayatta kalmasını tehdit edebilir. Bitkilerinize zarar veren bu canlılarla kimyasal kullanmadan mücadele edebilir ve uzak tutabilirsiniz. Çünkü ektiğiniz bitkiler karınca, örümcek ve sivrisineklere karşı önleyici etkiye sahiptir.

1. limon otu

Bazı bitkiler böcekleri çekerken bu bitki aynı zamanda örümcekleri, sivrisinekleri ve karıncaları uzaklaştırmada da oldukça etkilidir. Limon otu kovucu özelliklerini, bu böceklerin nefret ettiği güçlü kokusuna borçludur. Son olarak bu bitkinin bakımı kolaydır. İstilacı böcekleri uzaklaştırmak için evin kapı, pencere gibi girişlerine yakın veya güneşli yerlere yerleştirilmesi tavsiye edilir.

2. lavanta

Lavanta pire, sinek, sivrisinek ve hatta güve gibi böcekleri kontrol etmek için idealdir. Bu bitkinin bahçenizdeki zararlılarla savaşması kokusu sayesindedir. Saksılarınızı verandanıza veya doğrudan ışık alan bitkilerinizin yakınına yerleştirebilirsiniz. Rahatlatıcı bir kokuya sahip bir böcek bariyeri!

3. nane

Karıncalar bitkileriniz için zararlı böcekler olabilir. Ekosisteminize ve solunum sisteminize zarar verecek bir böcek ilacı sıkmak yerine nane ekin. Bu bitki karıncaları, sivrisinekleri ve yaprak bitlerini uzaklaştırır. Kovucu özelliklerinden yararlanmak için onu bir tencereye dikmek ve drenaj deliğini kapatmak en iyisidir.

4. Frenk soğanı

Frenk soğanı, karıncalar, Japon böcekleri veya yaprak bitleri gibi böceklerin varlığı ve üremesiyle mücadele etmek için idealdir. Bu zararlıları uzak tutan etkili bir biyolojik böcek ilacıdır. Düzgün bakım yapmak için onu tam güneşte dikmeniz gerekir. Bu hoş kokulu bitki ile bitkilerinize zarar veren istenmeyen böceklere veda edebilirsiniz.

5. Bazilika

İç mekanda yetiştirebileceğiniz fesleğen, iç mekanda ısırıp sokabilen sivrisinekleri uzaklaştırmak için mükemmeldir. Limon aroması, bu zararlı böceği uzaklaştıran doğal bir böcek ilacı görevi görür. Bu aromatik bitkiyi saksıda veya bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Fesleğen gelişmek için gölgeye ihtiyaç duyar.

Zararlı böceklere karşı bir bitki daha.

Yukarıda bahsedilen bitkiler böcek kontrolü için mükemmel olsa da, sivrisinek kovucu özelliklere sahip başka bir bitki türü de vardır. Yaz aylarında yaygın olarak görülen böcek ısırıklarından cibinlik kullanmadan nasıl kaçınılır?

. Biberiye

Bu sağlıklı bitki sivrisineklerin bahçenizin yakınında yayılmasını önler. Bunu kullanmak için ızgaranızdaki yanan kömürlere birkaç tel bağlayın. Bu bitki doğal ve etkili bir sivrisinek kovucu görevi görür.

Muhtemelen anladığınız gibi, bitkilerinizi korumak için, sürünen ve uçan böcekleri öldürecek endüstriyel bir böcek ilacı püskürtmenize gerek yoktur. Bu bitkiler, bu zararlı böceklerin bitkilerinize hem istilasını hem de varlığını önleyebilir!