Noel dönemini diğerlerinden daha fazla temsil eden bir bitki varsa, şüphesiz poinsettia’dır. Bu bitki bize renkli ve güzel çiçekler verir, ancak çoğumuz zamanla onu canlı tutmak için mücadele ederiz.

Poinsettia, koyu kırmızı yaprakları olan büyüleyici bir bitkidir. Bu, onu bu dönemde çok popüler bir bitki yapar.

Uzun süre hayatta tutmak için, doğru bakımı sağlamak yeterlidir. Bugün, Noel yıldızının her yıl kreşlerden gelen bu 3 basit püf noktasıyla yemyeşil ve renkli çiçek açacağını açıklamak istiyoruz.

Kışın güzel ve çiçekli bitkilere sahip olamayacağımızı kim söyledi? Birçok bitki bu dönemde vejetatif dinlenme aşamasından geçse de, neyse ki diğerleri bize renkli ve büyüleyici çiçekler verir.

Aslında, adı bizi yanıltabilse de, poinsettia’yı sadece tatillerde değil, yemyeşil tutabiliriz.

Birçoğumuz soğuk havaların başlamasıyla bitkilerin hayatta kalamayacağından korkuyoruz. Ancak,  çok azının onları satın aldığını bilmeliyiz, ancak bunlar soğuğa en dayanıklı 4 ev bitkisidir.

Daha fazla bilgi edinmek ve her zaman muhteşem bir poinsettia için tüm püf noktalarını keşfetmek istiyorsak, makaleyi okumaya devam edelim.

Poinsettia her yıl kreşler için bu 3 basit püf noktası ile yemyeşil ve renkli çiçek açacak

Her şeyden önce, bir kez satın alındıktan veya hediye olarak alındıktan sonra, bu bitki sarıldığı dekoratif kağıttan arındırılmalıdır. Kağıt, kumaş veya plastik olsun, bu sıcaklığını değiştirerek bitkiyi boğar.

Birçok dükkanın poinsettia’nın yapraklarını parıltılı ve parıltılı bir şekilde püskürtme alışkanlığı olduğunu kesinlikle fark ettik. Vay etkisi garanti edilse de, bu durum bitkimize hızla zarar verebilir ve yapraklarını erken kaybetmesine neden olabilir.

Bu sorunu önlemek için, yaprakları temizleriz ve bir su ve Marsilya sabunu çözeltisi kullanarak sütyenleri temizleriz. Parıltıyı gidermek için bir pamuk topu kullanarak yavaşça temizleyin. Bu yöntem aynı zamanda zararlıları uzak tutmak için de yararlıdır.

İlkbaharda budama

Tatilden sonra yeşil yapraklar düşecek. İçgüdüsel olarak, çoğumuz bitkiyi atmaya karar verebiliriz. Gerçekte, Noel yıldızının gelecek aylarda bile her zaman yemyeşil olması için bazı hileler uygulamak yeterlidir. İlkbaharda çıplak dalları yerden 15 santimetre yükseklikte kesebiliriz. Bunu yapmak için makas kullanmıyoruz, ancak iyi bilenmiş bir bıçak kullanıyoruz. Bu şekilde sapın kenarları içe doğru bükülmez ve hasar görmez. Lateksin tahriş etmesini önlemek için ellerinizi bir çift eldivenle korumak çok önemli olacaktır.

Yazdan önce dekantasyon

Mayıs ayında bitkiyi evrensel bir toprak kullanarak bir toprak tencereye saksılayabiliriz. Açık havada kısmi gölgede aktarabilir ve ayda 2 kez dölleyebiliriz. Bitki çok fazla büyürse, periyodik olarak küçük kesimler uygularız, ancak en geç Ağustos ayından daha geç olmamak üzere. Sadece bu ayda, çiçeklenme ve budamadan önceki aşama başlar, bu zamanda büyümesini tehlikeye atabilir.

Sonbahardaki ilk soğukla, bitkiyi günde 8 saatten fazla doğal ışık almamasını sağlayarak eve geri getiriyoruz. Bu basit hilelerle, kıskanmak için her zaman güzel bir poinsettia’ya sahip olacağız.