Çok renkli ortancalar nasıl elde edilir: İşte çok basit bir yöntem!

Bahçenizde bir ortanca bitkisi varsa, sağlıklı ve parlak renkli bitkilere sahip olmanızı sağlayacak bazı çok yararlı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

renkli ortancalar al

Renkli ortancalar nasıl elde edilir: Sizin için ipuçları!

Ortancalarınızın donuk bir renge sahip olduğunu fark ettiniz mi? Toprağa potasyum bazlı, ancak çok az fosfor ve az nitrojen içeren bir gübre vererek gölgeyi yeniden başlatabilirsiniz.

Bitkiye demir ve alüminyum vermek çok önemlidir , eğer bu maddelere sahip değilseniz köklerin yakınındaki toprağa çivi çakabilirsiniz . Maviye yakın bir renk elde etmek istiyorsanız daha asitli bir toprak seçin ; ama bunun yerine pembe bir renk tercih ediyorsanız toprağınızın alkali olduğundan emin olun .

alkali toprak nasıl elde edilir

  1. Toprak için mükemmel bir alkalileştirici madde olan külle gübreleyin. toprağın fazla asitlenmesini önlemek için gübre ile karıştırın.
  2. Kireçli su ile su, İtalya’nın bazı bölgelerinde musluk suyu mükemmeldir. Toprağa kalsiyum karbonat veya kireç ekleyin  .

asitli toprak nasıl elde edilir

Asidik toprak elde etmek için ne yapılmalı? Sirke, limon suyu, coca-cola, portakal suyu, bira, şarap ve domates toprağın asitliğini düzeltmek için doğal bir yöntemdir . Kahve telvesi de mükemmel, bu ihtiyaç için eski ve etkili bir yöntem.

Ortanca bakımı için genel tavsiyeler

Doğru vazoyu nasıl seçeceğini bilmek

Ortancalarınızı bir vazoya dikmeye karar verdiyseniz, bitki için en uygun boyuttaki kabı nasıl seçeceğinizi bilmeniz gerekecektir. Bitkiniz küçükse 40 cm çapında bir saksıya ihtiyacınız olacak, büyükse saksı çapı yaklaşık 60 cm olmalıdır.

Bitki hangi sıcaklıkta olmalı?

Ortancalar doğrudan güneş ışığını sevmezler çünkü optimum sıcaklıkları 18°C ​​civarındadır.Çok fazla ısı bitkinize onarılamaz şekilde zarar verebilir.

Daha soğuk aylarda, bitkiyi evinizin dışında bırakmayı veya içeriye getirmeyi seçebilirsiniz, ancak radyatörlerin yakınına değil pencerenin yakınına yerleştirilmelidir.

Ortanca bitkisinin ne kadar suya ihtiyacı vardır?

Daha sıcak aylarda ortancaların her zaman ıslak toprağa ihtiyacı vardır ve günde bir kez sulanmalıdır. Bunun yerine, daha soğuk aylarda toprağın kurumadığından emin olmalısınız.

Ayrıca suyun sıcaklığına da dikkat edin çünkü çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.

Parazitler nasıl uzak tutulur

Ortancanız zararlılar tarafından saldırıya uğradı mı?   Bunları şu şekilde silebilirsiniz:

  • Su ile seyreltilmiş Marsilya sabunu
  • Sodyum bikarbonat da biraz su ile eritilir.

Bitkinin bir kısmı parazitler tarafından zarar görmüşse   , çiçek salkımının tamamını hasta etme riskinden kaçınmak için o alan ortadan kaldırılmalıdır.

Bitkiyi ne sıklıkla budamak

Ortanca meraklıları için bir başka ipucu da bitkinin en az 12 ayda bir yapılması gereken budamasıdır.

Mutlu bahçecilik!