En sevdiğiniz sebze olan salatalık (Cucumis sativus) yetiştirmeye karar verdiniz! Ancak fidelerin bakımdan hasada geçebilmesi için büyüme sırasında bazı hatalardan kaçınılması gerekir. İpuçlarımızın yanı sıra salatalık yetiştirirken nelerden kaçınmanız gerektiğini de öğrenin. Her şeyi anlatacağız, hadi!

Bahçıvanlar veya yeşil becerilere sahip olmak isteyenler salatalık yetiştirirken bazı hatalar yapabilirler. Bunlar en yaygın olanlardan bazılarıdır. Ne pahasına olursa olsun onlardan kaçının!

1. Saksıda veya toprakta yanlış sulama

Salatalık tarlalarının ne zaman ve nasıl sulanacağını bilmek önemlidir. Hatta düzensiz nem sebzelerin tadını olumsuz etkileyerek acı bir hal alır. Bu nedenle bitkilerinizi doğru miktarda ve doğru zamanda sulayın. Cesaretiniz kırılmasın!

Salatalık bitkilerinizin fazla veya az sulanmasını önlemek için derin sulama yöntemini kullanın. Bu yöntem, bitkinin köklerinin yeterli su almasını ve gün geçtikçe nem için daha derine inmesini sağlar. Parmağınızı toprağa batırarak bitkilerinizin ne zaman sulamaya ihtiyacı olduğunu test edin. Sonuç kuru ise bitkinin sulanması gerekir.

2. Besin eksikliği salatalıkların büyümesini engeller.

Salatalıkların iyi büyümesi için onları doğru şekilde beslemek gerekir. Bitkilerin ekimden sonra tüm büyüme evresi boyunca artık besin maddelerine ihtiyaç duymadığı varsayılamaz. Bu inanç yanlış!

Salatalıklar çiçek açıp yayılmaya başladığında dengeli bir gübre ile beslenmelidir. Büyüme mevsimi bittiğinde, daha fazla gübreye ihtiyaç duymadıklarından emin olmak için bitkilerinizi kontrol edin. Tercihen salatalığın nitrojen içeriğini artıran bir gübre kullanın, özellikle de uygun şekilde sularsanız.

3. Asidik pH’lı zayıf toprak kalitesi.

İyi bir salatalık hasadı elde etmek için toprakta yetiştirmek üzere birkaç tohum satın almak yeterli değildir. Ayrıca özellikle yere yakın olmak üzere belirli koşullara uyulmalıdır. Genç sürgünler nötrden alkaliye kadar pH değerine sahip toprağı tercih eder. Ekimden önce toprağınızı test edin!

Toprağın drenajlı ve yumuşak olması da önemlidir. Bunu yapmak için ekimden önce toprağa kompost ekleyin.

Salatalık ekerken ayrıca iyi bir derinliğe ektiğinizden ve yatay olarak yetiştiriyorsanız her bitki arasında en az bir metre boşluk bıraktığınızdan emin olun.

4. Yanlış bahçe büyüklüğü ve yanlış salatalık seçimi

Birçok salatalık çeşidini nasıl ayırt edeceğinizi bilmek ve bahçeniz için doğru seçimi nasıl yapacağınızı bilmek önemlidir. Bunun nedeni, bazı çeşitlerin gür salatalık olması, diğerlerinin ise daha büyük salatalık ürettiğinin bilinmesidir. Bu nedenle ekimden önce düşünmek önemlidir çünkü geniş bir alanınız yoksa bitkinin yakınına bir kafes yerleştirip salatalıkların yukarı doğru büyümesini sağlamanız tavsiye edilir. Öte yandan, eğer daha geniş bir yetiştirme alanınız varsa, daha büyük salatalıklar da ekebilirsiniz.

5. Özensiz hava

Bahçecilik için iklim ve hava çok önemlidir. Bu nedenle bitkilerinizi korumak için hava tahminlerini günlük olarak kontrol etmeniz önemlidir. Örneğin sıcaklıklar aniden düşerse bitkilerinizi korumak için örtü veya kovalarla örtün.

6. Zararlılar ve hastalıklar hakkında bilgi eksikliği

Özellikle sorun zamanında tespit edilmezse, bahçenize ve bitkilerinize zarar verebilecek zararlılara ve hastalıklara karşı dikkatli olmanız önerilir. En yaygın zararlılar salatalık böcekleri ve yaprak bitleridir. Onlardan kurtulmanın en popüler yolu böcek ilacı kullanmaktır. Salatalıkları etkileyebilecek en yaygın hastalıklardan bahsettiğimizde mantar hastalıklarından bahsediyoruz. Bitkilerinizi kurtarmak için etkilenen tüm kısımları kesmek ve mantar ilacı uygulamak önemlidir.

İstenmeyen hasarları kontrol etmek için, özellikle geceleri her zaman bahçenize göz kulak olmaya çalışın. Bahçeniz risk altındaysa hemen tedaviye başlayın.

Salatalıklarınızı ne zaman ekmelisiniz? Bunun için en iyi zaman ne zamandır?

Salatalık tohumu ekimi için en uygun zamanın ilkbahar (son donlardan sonra) olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, onları nisan ayında ekerseniz, ağustos ayından itibaren kesinlikle iyi bir hasat bekleyebilirsiniz.

Erken hasat yapmaya karar verirseniz, salatalık tohumlarını bahçenize veya sebze tarlanıza dikmeden önce üç hafta boyunca iç mekanda ekmenizi öneririz. Yaklaşık 21°C’lik bir sıcaklık gereklidir; Aksi takdirde, ihale filizlerini su ısıtıcısı veya buzdolabı gibi bir ısı kaynağının üzerine yerleştirin. Daha açık, değil mi?

Ama dikkat et ! Bahçede salatalıklar son dondan en az iki hafta önce toprağa ekilebilir. Salatalık donma veya aşırı soğuğa tolerans göstermez. O zaman çimlenme için toprağın en az 21° sıcaklığa sahip olması gerektiğini anlıyorsunuz. Uyarıldın!

Tutkulu bir bahçıvan olarak artık başarıyla salatalık ekmenin tüm cevaplarına sahipsiniz! O halde küreklere geçelim.