Orkide vermek zarif ve sofistike bir davranıştır! Orkideler genellikle güzellikleri ve uzun ömürleri nedeniyle değerlidir, bu da onları ideal bir hediye veya sadece eviniz için güzel bir bitki haline getirir. Hediye olarak vereceğiniz orkideyi seçtiğinizde sorumlu ve sürdürülebilir bir seçim yapmış olursunuz. Diğer kesme çiçeklerden farklı olarak orkide, uygun bakım ve dikkatli yetiştirme ile uzun bir ömür yaşayabilir.

Orkidelerinizi çiçek saplarından başarılı bir şekilde çoğaltmak için öncelikle sabırlı olmanız gerekir. Çünkü evet, uygulaması basit görünse de bu teknik karmaşık olabilir ve her şeyden önce çok uzun sürebilir! Gelecek vaat eden bahçıvanlar için sabır her şeyin başı ve sonudur.

Güzel çiçeklere sahip olmak için onlara iyi bakmalı ve yeni bitkilerinizi, gelişmek için ihtiyaç duydukları bakımı vererek şımartmalısınız. Aşağıda size önemli bir ipucu ve yeni orkidelerin canlandırıcı bir şekilde büyümesini sağlamak için takip etmeniz gereken adımları veriyoruz!

Orkide Yayılımı: Çiçek Saplarından Orkide Nasıl Yetiştirilir?

Her orkide benzersizdir ve özel bakım gerektirebilir. Bu nedenle, bir orkide yetiştirmek için bitkinizi bu aşamada izlemek ve sağlıklı olması için bakımı onun özel ihtiyaçlarına göre uyarlamak önemlidir.

Orkideleri çiçek saplarından çoğaltmak için farklı elementler kullanabiliriz. En işe yarayan yöntemlerden biri yarım patatesin kabuğunu kullanmaktır. Bu organik madde mikropların hızlı büyümesini teşvik etmede çok etkilidir.

Burada doğru kullanım talimatlarını bulacaksınız:

 1. Kabuğu alın ve 200 ml su ile karıştırıcıya koyun.
 2. Preparatı filtreleyin ve büyüyen bitkilerin çiçek saplarını seçin. Patates kabuğunun içerdiği besinleri emdikleri için dikkatli seçilmeleri gerekir.
 3. Çok sayıda küçük sürgün içeren bir sap alın ve maket bıçağıyla kesin.
 4. Sapı küçük bir cam kaba yerleştirin ve içine patates suyunu dökün. 20 dakika boyunca sapın gerekli besinleri emmesine izin verin.
 5. Bir çay kaşığı tarçını bir bardağa dökün.
 6. Biraz sıcak su ekleyin ve tarçının erimesi için karıştırın.
 7. Ortaya çıkan sıvıyı filtreleyin ve 0,05 litre su ekleyin.
 8. Bir pamuk topunu bu solüsyona batırın ve patates kabuğunun suyunu daha önce suya koyduğunuz sapın üzerine hafifçe sürün. Bu, orkidenizi uygun şekilde dezenfekte etmenize olanak sağlayacaktır.
 9. Sapın her iki ucunu mum bandıyla kapatın.
 10. Daha sonra yosunu plastik bir tencereye koyun.
 11. Tarçın aromalı suyla ıslatın.
 12. Mühürlü çubuğu köpüğün üzerine yerleştirin.
 13. Nemi korumak için şeffaf filmle örtün.
 14. Daha sonra iyi hava sirkülasyonuna izin vermek için plastik sargıya delikler açmak için bir kürdan kullanın.

Orkide yapraklarının tedavisi ve bakımı:

Orkide kesme işlemi hangi koşullar altında çalışır ve bitki üremesini teşvik eder?

Tepsiyi, sıcaklığı yaklaşık 25°C olan bir odada, serin ve iyi aydınlatılmış bir yere koyduğunuzdan emin olun. Hiçbir durumda bitki güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Toprağın nem seviyelerini sürekli kontrol etmek için zaman ayırın ve orkidenizi düzenli olarak sulayın.

Sadece bir ay sonra sonucu göreceksiniz: bitki büyümeye başlayacak ve gövdede küçük tomurcuklar oluşacak! Bitkinin çimlenmesi için, sapın sürekli nemli ve stabil kalması için periyodik olarak sulanması gerekir. Bu nedenle orkideleri uygun bir alt tabakaya nakledebilir ve büyümelerini ve çiçeklenmelerini teşvik etmek için üzerlerine yosun serpebilirsiniz. Daha sonra bitkiyi ve saksısını dışarıya çıkarabilirsiniz.

4 ay sonra canlandırıcı yaprakları ve kökleri olan muhteşem bir orkideye sahip olacaksınız. Bize teşekkür edeceksiniz!

Orkide yaprağı kesebilir misin?

Evet, yaprağı sağlıklı, yetişkin bir bitkiden çıkarmak. Bunu yapmak için, dezenfekte edilmiş budama makası kullanarak yaprağı bir sap parçasıyla kesin. Bıçağı 8 saat kurutun ve ardından kök şekliyle yağlayın. Aktif kömür tabletini bir bardak suda eritin ve ardından sapı çözeltinin içine yerleştirin.