Çamaşır sodası, adından da anlaşılacağı gibi sadece çamaşır yıkamak için uygun değildir, aynı zamanda ev işlerinde de kullanabilirsiniz.

Kullandığınız bezler için soda

Soda, genellikle süpermarketten satın aldığınız bir dizi deterjanın yerine, ev temizliğinde mükemmel bir yardımcıdır. Ancak bunların çevre üzerinde çok büyük etkileri vardır, bu nedenle onlardan kaçınmak en iyisidir. Çözüm sodadır, özellikle de solvay soda olarak da adlandırılan çamaşır sodasıdır.

Ancak başka bir şey olan ve evde sabun yapımında kullanılan kostik soda ile karıştırılmamalıdır. Çamaşır sodası kolay bulunabilen ve ekonomik olmasının yanı sıra çok daha çevre dostudur. Ancak bu sadece çamaşır yıkamak için kullanılmaz, mutfaktan fayanslara ve zeminlere kadar çeşitli kullanım alanları vardır.

çamaşır sodası

Ancak bu ürünü kullanırken dikkatli olun, daima eldiven giyin. Ayrıca bu ürün her kumaş ve yüzey için uygun değildir, burada kullanabilirsiniz.

Solvay sodanın binlerce kullanımı

Klasik çamaşır kullanımında 5 L’lik su kabına bir kaşık koymanız yeterli. Ancak çamaşır makinesinde küvete bir kaşık koymanız yeterlidir. Yağ alma ve beyazlatma özelliklerine sahip olması, çamaşırları süper temiz hale getireceği gibi kötü kokuları da ortadan kaldıracaktır. Ancak dikkatli olun, hassas kumaşlar ve yünlüler için soda kullanmayın.

Soda , özellikle kirli ve lekelerle dolu zeminleri temizlemek için de mükemmeldir . Burada da 1 çorba kaşığını 5L’lik bir kova suda eritmeniz yeterlidir. Ancak ahşap veya pişmiş toprak zeminlerde kullanmamaya dikkat edin.

Mutfakta çeşitli kullanım alanları vardır; örneğin yüzeylerin temizliğinde, aynı zamanda aksesuarlarda ve bazı ev aletlerinde de kullanılır Kabuklanmış veya çok kirli bulaşıklar 1 litre suya 1 çay kaşığı soda ilave edilerek etki etmeye bırakılıp durulanabilir .

Tencere ve tavaları yıkamak , kireci ve brülörü çıkarmak için . Bu durumda, etkilenen bölgeye soda serpin ve kremsi bir karışım oluşana kadar yavaş yavaş su ekleyin. Birkaç dakika etki etmesini bekleyin ve ardından durulayın. Ancak dikkatli olun çünkü soda alüminyum için uygun değildir.

Fırın veya mikrodalga bile sodayla temizlenebilir, böylece kabuklanmalar giderilebilir. 25 g sodayı 1 L suda eritin, ardından tavayı silin ve bir süngerle ızgara yapın.

çamaşır sodası şişeleri

Sık sık yeniden kullanılan ve yalnızca sodalı suyla iyi yıkanmayan şişeler ve sürahiler bile fazlasıyla temizlenecektir. Gazozu şişenin boyutuna göre hesaplamanız yeterli ancak yaklaşık 1 L’lik şişeler için ortalama 2 çay kaşığı yeterlidir. Şişeye sodayı, sıcak suyun yarısını ve bir miktar fasulyeyi koyup çalkalayın. Aşındırıcı işlevi sayesinde her türlü yağ izini veya başka herhangi bir şeyi temizleyecek olan, çekirdeklerdir.

Soda ile pencereleri ve aynaları da temizleyebilir ve 1 L suya 2 çay kaşığı dökerek çözünmesini sağlayabilirsiniz. Kolaylık sağlamak için sıvıyı bir sprey şişesine aktarın ve bir gazete kağıdı veya kuru bir bez kullanarak pencerelere püskürtün.

Çamaşır sodası nerelerde kullanılmaz?

Ancak dediğimiz gibi soda her türlü malzeme ve kumaşa uygun değildir. Kesinlikle kullanılmaması gereken yerler: alüminyum, pişmiş toprak, ahşap, küvet, ipek, yün, çok hassas kumaşlar.

Ayrıca çocuklardan uzak tutmaya ve gözlerine temas ettirmemeye dikkat edin. Bikarbonata benzer gibi görünse de, ikincisinden farklı olarak yutulamaz.

ev