Kadınların en çok sevdiği bitkilerden biri olan orkide, atmosferi sıcak ve davetkar kılan muhteşem, sade neşeli renkleriyle evi güzelleştirir ve aydınlatır. Birçok kadın onu oturma odasında, diğerleri ise bahçede, terasta veya balkonda ve hatta pencere kenarında saklıyor.

Solmuş orkide

Ne yazık ki hepimizin yeşil parmağı yok, iyi bir sonuç elde etmek için binlerce farklı girişimde bulunmasına rağmen bitkilerle ilgilenemeyenler var .

Eğer bir bitki özen ve ilgiye rağmen ölürse, daha fazla almamaya kendimize söz veririz, sonra genellikle pes ederiz ve tarih tekerrür eder. Orkideniz ölmek üzereyse endişelenmeyin, son söz henüz söylenmedi, belki onu bir şekilde hayata döndürebilir ve mükemmel, muhteşem bir şekle dönmesini sağlayabiliriz .

Orkideye yeniden hayat vermenizi sağlayan püf noktası

Eğer sonraki dünyaya müdahale edersek, kesinlikle nahoş ve karmaşık , hatta bazen dramatik olan bir duruma çare bulabiliriz . Hepimizin evinde bulunan ya da herhangi bir mağazada kolayca bulunabilen çok az malzeme ve alet, fazla para harcamadan ve çaba harcamadan ölen orkideyi hayata döndürmek için yeterlidir.

İhtiyacınız olan şeyler öğütülmüş tarçın, bir plastik şişe, bir makas, bir bulaşık süngeri, kullanılmış olsa bile iyidir, bir plastik torba, bir parça ağaç kabuğu, bir su buharlaştırıcı ve bir bitki saksısıdır .

İşte birkaç basit adımda bitkiyi canlandırmak için nasıl ve ne yapmanız gerektiği

Bitki saksıdan çıkarılır, ölü kısımları elenir, dolayısıyla dallar, taç yapraklar, virgül yaprakları, kökler kurur. Bunu yapmak için sterilize edilmiş makas kullanılır. Daha sonra tarçın tozunu alıp üzerinden geçirirsiniz, bu da çiçeğin küf mantarı veya başka bir hastalığa yakalanmasını engeller. Bu noktada orkideyi iki gün boyunca kuru bir yere koyun. Pamuklu bir bezin üzerine konulmalıdır. Daha sonra saksısı değiştirilir, bunun için boynu kesilmiş bir plastik şişeye ihtiyacınız vardır, ardından tabanda fazla suyun akmasını sağlamak için kullanılan birkaç küçük delik açılır.

Tabana ıslak bir sünger yerleştirin, sterilize edilmeli ve kullanılmış olsa bile temizlenmelidir, ardından üzerine orkideyi yerleştirip üzerini bir torba ile örtün. Bu, fidenin sıcaklıkta ve elementlerden korunmada hızla büyümesine olanak tanıyan sera etkisi yaratmaya hizmet eder. Şişe tamamen kapalı olmalı, torba hareketsiz kalmalı, hareket etmesinden korkuyorsanız tel uygulayabilirsiniz. Bütün bunlar orkidenin en fazla bir veya iki ay sonra toparlanıp hayat dolu bir bitkiye dönmesini sağlayacaktır . O zaman bunun yaz hariç tüm yıl boyunca güneşe maruz kalması gerektiğini unutmamak gerekir, aksi takdirde çok yüksek sıcaklıklardan ölür. Yeni kökler filizlendiğinde, saksısını değiştirirsiniz ve hepsi bu.

Tüm yıl boyunca bitkiye iyi bakmak için bilmeniz gerekenler

Orkidenizi sularken her zamanki gibi doğrudan üzerine su dökme yöntemini kullanmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Musluk suyu kireçli su olduğu için tehlikeli olduğundan en iyi yöntem doğal olan yağmur suyu olacaktır. Kesinlikle en iyisi vazoyu bir kova suya en fazla 5-10 dakika batırmaktır . Bitki mutfak veya banyo gibi nemli yerlerde daha iyi yaşar.

Hangi toprağın kullanılması en iyisidir

Normal saksı toprağının değil , tüm fabrikalarda ve fidanlıklarda satılan orkideler için özel toprağın kullanılması tavsiye edilir . Döllenme gereklidir ve mart ayından ekim ayına kadar ayda iki kez yapılır.

Bitkinin rengi solduğunda veya solmaya yaklaştığında, ikinci boğumun üzerindeki dal kesilerek tekrar çiçek açması sağlanabilir . Bitkinin saksının dışına bile çıkan hava kökleri geliştirmesi mümkündür. Her ne kadar tam tersi bir duyguya sahip olsanız da, bu bitkinin iyi durumda olduğunun bir işaretidir, bu onun iyi olduğu anlamına gelir, bu nedenle herhangi bir şekilde hareket etmenize gerek yoktur.

ev