Zaman ve sık yıkama riski, giysilerin çabuk solmasına neden olur. İşte solmuş kıyafetleri yenilemenin bir numarası.

Soluk veya rengi solmuş giysiler

 

Zaman geçtikçe ve çok sayıda yıkama yapıldıkça, en dayanıklı giysiler bile solmaya ve parlak renklerini kaybetmeye başlar. Çoğu zaman kendimizi hala mükemmel durumda olan, ancak rengi solmuş olduğundan eski görünen kıyafetlerle buluyoruz ve bunları atmak gerçekten utanç verici. Ayrıca, özellikle söz konusu ürün düz renk değilse, kumaş boyalarının kullanılması her zaman mümkün değildir. Peki kumaşların parlaklığını nasıl geri kazanabiliriz?

Binlerce kullanım alanı olan aromatik bir bitki olan defnenin özellikleri

Efsanevi bir bitki olan ve genellikle mitolojide bilgiyi, bilgeliği, ölümsüzlüğü ve onuru simgeleyen bir figür olan defne, esas olarak mutfak yemeklerinin hazırlanmasıyla tanınır . Ancak bu yaprak dökmeyen bitkinin birden fazla kullanımı vardır. Defne, yüzyıllardır yemek pişirmeden dekorasyona kadar çok çeşitli alanlarda en çok kullanılan ve yaygınlaşan aromatik bitkilerden biri olmuştur. Yeni mezunlara adanan taçları düşünün; popüler geleneklerden biri, yastığın altındaki defne yapraklarını kullanarak rüyada gelecekteki olayların görülebileceğine inananlar.

Defne hilesi

Geçmişte kötü ruhları kovmak için faydalı olduğuna inanılırdı , aslında genellikle bir çeşit muska olarak kullanılırdı ve çoğu zaman evlerin içine asılırdı.
Günümüzde sindirim, antiinflamatuar, büzücü, kovucu vb. gibi mükemmel özellikler açısından zengin bir esansiyel yağın elde edildiği defne yaprakları kullanılmaktadır.

Bitkisel tıpta uçucu yağ, meyveler, kurutulmuş yapraklar ve kozmetik ürünleri şeklinde yaygın olarak kullanılır ve sıklıkla taze yapraklar kullanılarak yapılan bitki çaylarında da bulunur.
Ancak en yaygın kullanımı kuşkusuz mutfakta olup, aromatik bir bitki olarak birçok balık, et ve baklagil yemeklerinde kendine yer bulur.

Defne kullanarak kıyafetleri tekrar parlak hale getirme

Halen işlevsel ama estetik açıdan eski bir giysiyi çöpe atmak istemiyorsanız ve tasarruf etmeyi tercih ediyorsanız bu yöntem şüphesiz tam size göre.
Laurel, rengi solmuş kıyafetlerin onarılması sürecinde geçerli bir yardımcıdır ancak etkisi tek başına yeterli değildir.

Defne ile parlak kumaşlar

Hatta kıyafetlerin renklerini canlandırabilecek bir karışım oluşturabilmek için suya ve sodyum bikarbonata da ihtiyaç var. Karışım için uygun büyüklükte bir tencerenin suyla doldurulması, üzerine 10 kadar defne yaprağı ve 4 yemek kaşığı sodyum bikarbonatın eklenmesi gerekiyor. Karışım ocağa yerleştirilmeli ve ara sıra karıştırarak 20 dakikalık “pişirme” süresini saymanız gereken kaynama noktasına ulaşmalıdır.

20 dakika geçtikten sonra ocağı kapatın ve tavayı ve karışımı soğumaya bırakın. Karışım soğuduğunda, her şeyi büyük bir kovaya dökün ve ardından uygulama yapılacak giysiyi suya daldırın. Giysinin tam 24 saat boyunca, tercihen yüzeye çıkmasını önleyecek bir ağırlıkla ıslak kalması gerekir.

Bütün bir günün ardından giysinizi eski haline getirebilir ve normal şekilde yıkayabilirsiniz, böylece giysinin tedavi öncesine göre çok daha parlak olduğunu yeniden keşfedebilirsiniz.

ev