Evde limon ağacı yetiştirmek mümkün ve çok basit

İhtiyacınız olan tek şey biraz sabır ve yaklaşık bir buçuk ay içinde ilk limon ağacı filizlerinizi alacaksınız. Bu bir rüya, değil mi?

Tohum çimlendirme yöntemi.

Limonlarınızdan en lezzetli ve en sulu limonu, tercihen organik olanı seçin. Daha sonra aşağıda açıklanan 6 adımı dikkatlice izleyin.

  1.  En güzel, dolgun ve sağlam tohumları alın.
  2.  Bir diş fırçasıyla posayı tamamen çıkarmak için bunları temiz, hafif ılık suyla temizleyin.
  3.  Daha sonra doğrudan güneş ışığı altında bile 8 gün boyunca açık havada kurumaya bırakın. Tohumlar gösterildiği gibi tamamen kuru ve temiz olmalıdır.
  4.  Daha sonra tohumların tekrar derinlemesine ıslanması ve su moleküllerinin içeriye iyice nüfuz etmesi ve tohumları “uyandırması” için bunları 48 saat boyunca oda sıcaklığında suyla dolu bir kaba koyun.
  5.  Tohumları, filizler oluşana kadar yaklaşık 25 gün boyunca ışıktan korunan ve tamamen karanlıkta (dolap veya çekmece gibi) nemli bir pamuğa sarın. Hepimizin bir gün okulda aldığı kontakt lensler gibi.

Pamuğu nemli ama ıslatılmamış halde tutmaya özellikle dikkat edin, aksi takdirde küf oluşabilir.

Bu nedenle düzenli bir kontrol gereklidir ve bu sırada çukurların 3. adıma göre büyüdüğünü fark edeceksiniz. Bu da tamamen normaldir, su ile dolarlar ve mikrop oluşurlar.

Ayrıca pamuğun gerektiği kadar, yaklaşık haftada bir kez yeniden nemlendirilmesi gerekir.

Bu nemlendirme adımının mikropların ortaya çıkması için gerekli olduğunu unutmayın. Bir şeyi unuttuysanız ve pamuklu pedler tamamen kuruysa, onları tekrar bolca nemlendirin, kaybetmemelisiniz.

6. Daha sonra filizlenen tohumları, tohumlar yaklaşık 1 cm boyunda ve aşağı bakacak şekilde küçük bir tencereye (4 ila 5 cm çapında) dikkatlice ekin. Eğer öyleyse, hiçbir şey olmuyor, gerisini yerçekimi halledecek ve mikrobu doğru yöne yönlendirecektir.

  • İyi kök gelişimini teşvik eden çok hafif bir saksı karışımıyla hacmi bir ila bir buçuk kez kaplayın.
  • Toprağı ıslatmadan ve ardından güneşe maruz bırakmadan cömertçe sulayın. İlk filizler sadece 10 ila 15 gün sonra ortaya çıkar.
  • Dikkatli olun, eğer sürgünleri kırarsanız o kadar, devam etmemelisiniz. Onu atın ve yeniden başlayın.
  • 5 gün sonra ilk saplar ve yapraklar ortaya çıkar.
  • O halde, deneyi denemek ve bitkinin biraz büyüdüğünü görmek için beklerken, gelecekteki bir makalenin konusu olacak olan bitkinizi aşılamanız gerekir.