Lezzetli meyveler veren bir süs bitkisi olan incir ağacı farklı şekillerde dikilip çoğaltılabilir. İncir çok popüler meyvelerdir, hoş kokuludur ve faydalı maddeler açısından zengindir. Bu meyve ağaçlarının saksıda ya da bahçede ama daima güneşli ve korunaklı bir yerde yetiştirilmesi gerekmektedir.

Bir saksıya 4 adet incir dikerek güzel incir ağaçlarının nasıl elde edileceğini öğrenmek için burada anlatılan prosedürü çok dikkatli uygulamanızı tavsiye ederim.

Şeklin özellikleri.

Moraceae familyasına ait olan incir ağacı direkt ışığı tercih eden bir bitkidir. Ancak yüksek sıcaklıklardan kaçınmak önemlidir, bu nedenle onu korunaklı yerlere yerleştirmek en iyisidir. İncirin pek çok çeşidi vardır, koyu tenli olanlar taze tüketim için veya reçel yapmak için yetiştirilir.

Budistler için hakikatin sembolü olan incir, taze veya kurutulmuş olarak yenebilir. İncirin mineral tuzlar, vitaminler ve lif açısından zengin olduğu söylenmelidir. Kalori konusuna gelince, taze incirin kalorisinin düşük, kuru incirde ise daha fazla olduğunu bilmelisiniz.

incir

Bitkinin meyveleri ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır, ancak ekim ayında geç meyveler de vardır. İncirler yumuşayınca yemeye hazırdır. Ortaya çıkan beyaz meyve suyuyla temastan kaçınmak için hasat sırasında eldiven giymenin en iyisi olduğu unutulmamalıdır. Bunlar mineral ve enerji açısından zengin meyvelerdir. Meyveler buzdolabında saklanmalı ve çeşitli tariflerde kullanılabilir.

İncir ağacının dikimi ve bakımı için ipuçları

İncir ağacının dikimi oldukça kolaydır çünkü uzun süre yaşayan ve yılda birkaç kez meyve veren bir ağaçtır. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılan rustik bir bitkidir.

İncir ağacını saksıda yetiştirmeye karar verirseniz ıslak toprağı sevmediğinden en az 60 santimetre genişliğinde ve iyi drenaj için dibinde delikler bulunan saksılar kullanmak en iyisidir. İyi büyümesi için soğuktan korunan bir yere yerleştirilmesi önemlidir. Bu güzel Akdeniz bitkisinin yağmura karşı direnci çok azdır, bu da meyvelerinin çürümesine neden olur. 25 ila 30 derece arasındaki sıcaklıklarda iyi gelişir ve soğuğa çok dayanıklı değildir.

Sıcak ve güneşli bir iklime ihtiyaç duyan, 5 metre yüksekliğe ulaşabilen bitkilerdir. İncir yetiştirmek için en iyi toprak şüphesiz verimlidir ancak aynı zamanda kuru toprağı da iyi tolere eder. Yetiştirme aşılardan veya çeliklerden yapılabilir ve ilkbahar veya sonbaharda yapılabilir.

Bir tencereye dört incir dikerek incir ağacını çoğaltın.

İncir ağacını çoğaltmak için toprakla dolu bir saksıya dört incirin yerleştirilmesiyle başlayabilirsiniz. Öncelikle dört incirin üst kısımlarını mutfak bıçağıyla kesmelisiniz. Daha sonra dört incir toprakta eşit aralıklı küçük oluklara yerleştirilmelidir.

Bu noktada incirlerin üzerini toprakla kapladıktan sonra toprağı iyice tesviye edip su ile sulamak gerekir. Daha sonra gömülü incirlerin bulunduğu toprak kap plastik bir kapla kapatılmalıdır. Birkaç hafta sonra küçük incir bitkileri ortaya çıkar.

İncir bitkileri geliştikten sonra saksıdan çıkarılmalı, kökleri biraz kesilip ayrı saksılara dikilerek dört güzel incir ağacı oluşturulmalıdır. Birkaç hafta içinde incir ağacı gür bir görünüme kavuşacaktır.

Küçük incir ağaçlarının meyve vermesi ve gelişmesi için balkonda veya bahçede güneşli ancak korunaklı bir yere yerleştirilmesi önemlidir. Ayrıca incir ağacının düzenli olarak sulanması ve gübresinin sadece yılın ilk altı ayında verilmesi gerekir.