Çevre dostu ve etkili temizlik yöntemlerini düşündüğümüzde hemen akla karbonat gelir. Koku giderme gücü için zaten çok takdir edilen çok amaçlı işlevi, tek başına bir dizi ev işini yerine getirmesine izin verir. Tüm evi temizlemek için nasıl kullanılacağını gösteriyoruz.

Kabartma tozu, mevcut en ekonomik doğal ev ürünlerinden biri olduğunu unutmadan, sorumlu ev sahiplerinin en saf yeşil ruhuna uygundur. Evinizi aydınlatmak için nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır  .

bikarbonat sprey

Kabartma tozu ile banyo nasıl temiz tutulur?

– Duşu kabartma tozu ile temizleyin

Yapılacak ilk şey  , bir sünger üzerine biraz kabartma tozu serpmek  ve biraz bulaşık deterjanı eklemek olacaktır. Köpürtün, ardından duş karolarını fırçalayın. Daha sonra zeminlere ilerleyin, üzerlerine tozu yayın ve nemli bir fırça ile ovalayın, ardından yüzeyleri ılık suyla durulayıp temiz bir mikrofiber bezle silin. Duş perdeleri için de aynısını yapın  ve  ardından sıcak suyla durulayın.

– Kanalizasyonları kabartma tozu ile temizleyin

Giderler için, onlardan yayılan istenmeyen kokuları gidermek için kabartma tozunun koku giderici gücünü kullanacaksınız. Bunu yapmak için  ,  ½ bardak kabartma tozu dökmeden önce lavabo, duş veya küvet giderlerine sıcak su dökün. Ardından, küf kokusundan ve kalıntılardan kurtulmak için tekrar sıcak su dökmeden önce birkaç dakika etki etmesine izin verin.

boru koku giderme

Diğer banyo yüzeyleri kabartma tozu ile dezenfekte edilebilir

Küvet, lavabo ve tuvalet gibi yüzeylerin hızlı temizliği için kabartma tozu emdirilmiş nemli bir sünger  , etkili ve hızlı bir şekilde ovmak için yeterlidir.

Ayrıca, kolayca kir içeren ancak aynı zamanda sıkıca kaplanmış sabun kalıntısı da içerebilen karo harçlarını da unutmayın. Bunları temizlemek için  kabartma tozu ve hidrojen peroksitten bir macun yapın ve  ovalayın.

Mutfak soda ile nasıl temiz tutulur?

Kabartma tozu ile mutfak gereçlerini temizleyin ve yağdan arındırın

Tencere ve tava gibi mutfak gereçlerindeki kabuklu yanıkları gevşetmek için kabartma tozundan daha iyi bir şey yoktur. Doğru kullanıldığında,  aşındırıcı gücü gresi parçalar ve oldukça kolay yanar . Bu özelliğinden yararlanmak için, kirden etkilenen kapta suyu kaynatın, kabartma tozunu ekleyin ve 15 dakika ateşte bırakın. Bu, kiri parçalamak için yeterli olmalıdır. Ürünü bol miktarda sıvı siyah sabun veya Marsilya sabunu ile ovalamadan önce bir gece bekletin. İkincisi   , kirli zeminleri parlatmak için de kullanılabilir.

Mutfak aletlerini karbonatla temizleyin ve lekeleyin

Diğer ev malzemeleriyle birleştiğinde kabartma tozu, özellikle en inatçı kirlere karşı özellikle güçlü bir temizleyici haline gelir. Küçük bir cam kapta, ¼ fincan kabartma tozunu hidrojen peroksit içinde çözün    ve bir macun oluşana kadar karıştırın. Fırın ocaklarında veya mikrodalgalarda oluşmaya meyilli yağlı kalıntıları parçalamak için ikincisini kullanın.

Bir fırını kabartma tozu ile kolayca temizleyin

Burada  kabartma tozu ve sirkeyi karıştırmadan yan yana kullanabilirsiniz . Kabartma tozu ve su karışımıyla fırının yüzeylerini ve içini fırçalayın, ardından biraz beyaz sirke püskürtün. Durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

Lavaboyu kabartma tozu ile temizleyin

Paslanmaz çelik lavabolarınızı etkili bir şekilde temizlemek istiyorsanız, karbonat bunu başarmak için kusursuz bir bileşendir  ve limonun etkileriyle birleştiğinde daha da fazlasıdır.  Bunun için size iki yöntem sunulmaktadır. Lavabonun kenarlarını ovalamak için yarım limonun üzerine doğrudan karbonat koyabilir veya ovmak için kalın bir macun olarak kullanmak için limon suyuyla karıştırabilirsiniz.

Limon ve Karbonat Dezenfektan Spreyi

Kabartma tozu için diğer ev kullanımları

Giysileri beyazlatmak: Kabartma  tozu, renkleri iyileştirmeye de yardımcı olan giysiler için mükemmel bir beyazlatıcıdır. Sadece çamaşır yüküyle birlikte çamaşır makinenize ekleyin.

Halıları yenileyin: Halılarınızın  tüm yüzeyine kabartma tozu serpin ve tozu çıkarmak için vakumlamadan önce 15 dakika bekletin. Kabartma tozu kokuları emer ve halıda biriken bakterileri yok eder.

Ayakkabı  kokusunu giderin: Ayakkabınızın içine karbonat serperek ayakkabınızdan yayılan kokudan kurtulun. Kötü kokuları azaltmaya yardımcı olur.

ev