Ütüler, bunları kullanarak, tabana sıkıca yerleşen lekeleri ve daha spesifik olarak, ütülemeden kaynaklanan kahverengi izleri biriktirebilir. Bu yazıda, onları kutudan çıkarmadan ayrıştırmanın farklı yöntemlerini sizinle paylaşıyoruz: kimyasallar.

Ütüleme sırasında yanık izleri veya ütüden yayılan belirli kokuları fark ederseniz, temizleme zamanı gelmiş olabilir.  Bu lekeler , bu yazımızda sizlere sunacağımız ipuçları ile kolayca  çıkarabileceğiniz tabanlarda kahverengi izler şeklinde  olmaktadır.

Ütü

Ütüden kahverengi lekeler nasıl çıkar? 

Kahverengi lekeler, ütüleme sırasında giysileri lekeleyebilir. Cihazınızı kurtarmak için  ilk yapmanız gereken  , aşağıdaki teknikleri kullanmadan önce cihazın fişini çekmektir .

Ütünün tabanında kahverengi lekeler

– Ütüdeki kahverengi lekeleri çıkarmak için beyaz sirke

Ütünün tabanında özellikle kabuklu yanık izleri ile uğraşıyorsanız  tercih edilecek ürün beyaz sirkedir.  Beyaz sirkeye batırılmış yumuşak bir bez alın ve işaretler tamamen kaybolana kadar yanmış tabana hafifçe sürün. Nemli bir bez uygulaması ile bitirin.

Bu işe yaramazsa,  iri tuzu ılık beyaz sirkede çözün , karıştırın ve ardından mikrofiber bir bezi solüsyona batırın. Ardından lekelerin tamamen kaybolduğunu fark edene kadar tabanı ovalayın. Son olarak, temiz suyla nemlendirilmiş temiz bir bezle durulayın.

– Ütüdeki lekeleri çıkarmak için çamaşır deterjanı

Ütünüzün yapışmaz bir tabanı varsa bu ürün iyi bir alternatif olabilir. İki damla deterjanı bir kase ılık suda seyreltin , içine mikrofiber bir bez batırın ve tabana sürtün. Ardından kuru bir bezle kurulayın.

  Evinizdeki tüm yüzeyleri temizlemek   için kendi doğal deterjanınızı da hazırlayabilirsiniz  .

– Ütü üzerindeki yanık izlerini gidermek için bulaşık deterjanı

Kahverengi izler ütünün deliklerini kaplıyorsa,  bulaşık deterjanını suyla seyreltin ve ardından pamuklu çubukları içine batırın . Soğuk bir ütü üzerinde lekeli alanı ve kirli havalandırma deliklerini ovalayın. Durulayın ve temiz suyla duruladıktan hemen sonra cihazı kurumaya bırakın.

Ayrıca bulaşık deterjanını siyah sabun veya rendelenmiş Marsilya sabunu ile değiştirebileceğinizi unutmayın. İkincisi , birden fazla amaç için kullanılabilecek bir ürün olarak kalır.

– Ütüyü temizlemek için hidrojen peroksit

Hidrojen peroksitin leke çıkarma gücü sayesinde kahverengi lekeleri zahmetsizce yok edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken  ütü masasına biraz koymak ve  ardından lekeler kaybolana kadar cihazınızı ütü masası üzerinde kullanmak.

– Ütüdeki kahverengi lekeleri çıkarmak için limon suyu ve kabartma tozu

Karbonat

Limonun asitliği ve kabartma tozunun aşındırıcılığı, ütünüzün etkili bir şekilde temizlenmesi için burada birleşir. Bunun için  biraz limon suyu ve sodyum bikarbonat ile bir macun oluşturun  ve lekeli bölgeyi kaplayın. Ürünü  soğuk bir ütü üzerinde  5 dakika bekletin, ardından taban tamamen temizlenene kadar hafifçe ovalayın; Bu amaçla kendinize bir diş fırçası ile yardımcı olabilirsiniz. Ardından kalan macunu silmek için nemli bir bez kullanın ve kurumasını bekleyin.

– Ütüyü temizlemek için mum

Bir mum lekesi masa örtümüz veya halımız için tamamen zararlı olsa da, ütülerimizin temizliği için aynı değildir. Ve haklı olarak mum,  inatçı demir taban lekelerine karşı iyi çalışır. Ütüyü en düşük ayara getirerek başlayın, tabana dokunmamaya dikkat edin,  ardından mumu kahverengi lekelerin üzerine sürün . Fırın eldiveni giyerek lekeli alanları kalın bir bezle ovalayın.

– Ütüyü temizlemek için diş macunu

Göründüğü kadar şaşırtıcı,  diş macunu gerçekten de kahverengi lekeleri  demir plaktan ayırmak için kullanılabilir. Macuna batırılmış bir kağıt havlu alın ve yanık izlerine sürtün. Mikrofiber bezle silmeden önce sadece lekeli bölgelere odaklanın. Ayrıca ürünün buhar deliklerine girmemesine dikkat edin, bu durumda  su tankını damıtılmış su ile doldurun. sonra ütünüzü kullanılmış bir havlunun üzerine dik olarak yerleştirin. Cihazı açın, 5 dakika ütü masasında bekletin, ardından cihaz düğmesini 20 saniye basılı tutarak fazla diş macununu çıkarın. Ardından soğuk suya batırılmış bir bezle silin. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Ütünüzün ilk verimliliğini geri kazanmak için kullanabileceğiniz pek çok numara. Bu arada, kıyafetlerinizi kullanmadan düzleştirme    fırsatını yakalayabilirsiniz  !

ev