Evinizde hoş olmayan kokular yayılıyorsa, bunları etkisiz hale getirmek için optimum temizlik şarttır. Küf kokuları, küf, boru veya çöp kutuları… Bu mide bulandırıcı kokular çok çabuk duvarlara, mobilyalara veya zemine yerleşir ve yok edilmesi zorlaşır. İşte evinizi parfümlemek ve her zaman güzel kokmasını sağlamak için vazgeçilmez bir ürün.

İç mekanınızı parfümlemek için sirke spreyi

Evinizde kötü bir koku koklamak kadar dayanılmaz bir şey yoktur.

Evdeki hoş olmayan kokular

Beyaz sirke, tüm yüzeyleri temizleyen, yağdan arındıran, dezenfekte eden ve kokularını gideren  bir üründür .   İç mekanınızı dezenfekte etmek ve kötü kokuları gidermek için beyaz sirke ile doğal bir parfüm yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için ihtiyacınız olacak:

  • Bir buharlaştırıcı sprey
  • Beyaz sirke
  • Biraz su
  • Seçtiğiniz uçucu yağlar (limon, nane veya okaliptüs esansiyel yağı)

Beyaz sirkeyi şişenin dörtte birini doldurana kadar spreyin içine dökün, ardından su ve birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Her şeyi karıştırmak için şişeyi sallayın, ardından hoş olmayan kokuları gidermek için ürünü evinizin tüm odalarına püskürtün.

Evi kokulandırmak için diğer ipuçları

Ev için hoş kokular

Kötü kokuları etkili bir şekilde emmek   için doğal malzemelerle ev kokuları yapabilirsiniz. İşte inatçı kokuları maskeleyebilen ve son derece ferah bir koku bırakarak iç mekanınızı temizleyebilen hoş kokular:

  1. İç mekanınızı parfümlemek için lavanta

Lavanta, binlerce yıldır kalıcı kokuları gidermek ve çarşafları, banyoları ve tüm evi temizlemek için kullanılan bir bitkidir. Gerçekten de, lavanta kokusu berraklık ve temizliğe ilham verir ve eve yatıştırıcı bir iklim getirir. İç mekanınızı güzelleştirmek için lavanta tohumlarını küçük bez torbalara koyun ve kapatın. Hoş aromalar elde etmek için bu poşetleri evinizin birkaç odasına dağıtın.

  1. Tüm evi kokutmak için kabartma tozu ve limon suyu

Kabartma tozu, çamaşırlar için dezenfektan, deodorant veya leke çıkarıcı olarak kullanılabilen  çok amaçlı bir tozdur .  Limon suyu ise antiseptik özellikleri ve kendine has kokusuyla bilinir. Evde kalan kokuları emmek için bir yemek kaşığı karbonat, limon suyu ve ılık suyu bir sprey şişesine dökün. Ardından, şişeyi sallayın ve ürünü iç mekanınıza püskürtün.

  1. Parfüm ve temizlik için portakal kabuğu rendesi ve karanfil

Kötü kokulara son vermek için portakal kabuğu ve karanfil çok etkili doğal ürünlerdir. Kokulu özellikleri sayesinde bu ekolojik bileşenler yemek kokularını, çöp kokularını ve hatta tütün ve bayat kokuları maskelemenize yardımcı olacaktır. Cam kaplara biraz portakal kabuğu rendesi koyun ve karanfil ekleyin. Kapları, kalıcı olarak yok olmaları için rahatsız edici kokuları koklamaya alışık olduğunuz odalara yerleştirin.

Unutmayın ki evinizin güzel kokması için düzenli olarak temizlik yapmanız ve ortam havasını yenilemek için günde en az 15 dakika camları açmanız tavsiye edilir.

ev