Yıldız anasonunu nasıl yetiştireceğinizi öğrenin ve bahçenizde bu aromatik baharatın sınırsız kaynağının tadını çıkarın!

Yıldız anason, Güneydoğu Asya mutfağında yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Tropikal bölgelerde yetiştirilmesi kolay olan bitki, güzel çiçekler ve yıldız şeklindeki meyvelerle süslenmiştir. Dünyevi lezzetini seviyorsanız bu bilgilendirici makalede yıldız anasonunun nasıl yetiştirileceğini öğrenin.

yıldız anason profili

Yıldız anasonunun kökleri güneydoğu Çin’e dayanıyor ve küresel üretimin yüzde 80 ila 90’ı bu bölgeden geliyor. Esas olarak ticari amaçlarla yetiştirilmekte ve dünyanın çeşitli yerlerine ihraç edilmektedir. Yıldız anason en iyi subtropikal bölgelerde yetişir ve soğuk bölgelerdeki seralarda yetiştirilmelidir.

Bu tropik yaprak dökmeyen ağaç 15 ila 20 metre boyunda büyüyebilir. Büyük, parlak yeşil yaprakları vardır ve beyaz çiçekleri muhteşemdir ve dekoratif değeri yüksektir. Meyvenin bir yıldız oluşturan sekiz halısı vardır, dolayısıyla adı da buradan gelir.

Yıldız anasonunun yayılması.

Yıldız anason tohumlar veya kesimler ile çoğaltılır. Tohumlar sıcaklığın 18 ila 20°C arasında olduğu durumlarda en iyi şekilde çoğalır. Tohumlar ekimi sevmediğinden doğrudan saksıya veya bahçeye ekebilirsiniz.

Toprağı nemli tutmak için tohumları sık sık sulayın ve fazla suyu boşaltmak için tencerenin dibinde yeterli drenaj deliği olduğundan emin olun.

Kesimlerden büyüyorsanız, yaprak düğümünün yakınında 5 ila 6 inç uzunluğunda sağlıklı bir sert ağaç sapı kesin, uçlarını kazıyın ve turba yosunu, perlit ve kum karışımına ekin. İyice sulayın ve bol miktarda ışık sağlayın.

Not: Yıldız anason yetiştirmek için önerilen yöntem tohum çoğaltımıdır. Ancak bu zaman alıcı bir süreçtir. Bu nedenle fidanlıktan iyi yetişmiş bir bitki alıp evde yetiştirmeyi düşünmelisiniz.

Doğru tencereyi seçin

Geniş bir bahçeniz yoksa endişelenmeyin. Yıldız anason saksıda çok iyi yetişir. Tohumları 12 ila 14 inçlik bir tencerede başlatın. Drenaj deliğinden köklerin çıktığını fark ederseniz, onları daha büyük bir tencereye nakledin.

Yıldız anason yetiştirmek için gerekenler.

  • Güneş ışığı

Yıldız anasonun gölgeye ve kısmi güneşe ihtiyacı vardır, ancak daha serin bir iklimde yıldız anasonu yetiştiriyorsanız onu sıcak ve güneşli bir yere yerleştirin. Soğuk ve kuru rüzgarlara maruz kalmayan bir yer seçin.

Ayrıca bitkiyi, yapraklarını yakabilecek öğleden sonra güneşinden uzak tutun.

  • Sıcaklık ve nem

Yıldız anason Vietnam ve Çin’den geliyor ve yüksek nemli, sıcak bir subtropikal iklimi tercih ediyor. Donmaya karşı hassastır ve -10°C’nin altındaki sıcaklıklarda hayatta kalamaz.

USDA bölgesi 9’dan daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, kış boyunca bir serada veya kapalı alanda saklamak için bir kapta yıldız anason ekin. Ayrıca bitkinin hayatta kalmasına yardımcı olmak için bir nemlendirici veya harici ısı kaynağı kullanın.

  • Piso

Yıldız anason iyi drenajlı, hafif asidik bir ortam gerektirir. Saksıda yetiştirirseniz ideal karışım turba, nehir kumu, iyi çürümüş gübre ve bir avuç perlit karışımı olacaktır.

Bitki pH 6,0 ila 7,5 arasında çok iyi büyür.

  • sulama

Bitkinin meyveleri nemli bir ortamda en iyi şekilde büyür. Toprağı daima hafif nemli tutun. Ancak fazla sulamamaya dikkat edin.

Yağmurlu ve soğuk aylarda sulamayı azaltın ancak alt tabakanın tamamen kurumasına izin vermeyin.

Yıldız Anason Bakımı

  • gübre

Yetiştirme ortamını çok fazla organik maddeyle zenginleştirdiyseniz bitkinin beslenmesi konusunda çok fazla endişelenmeyin. Büyümeyi teşvik etmek için ayda bir kez yaşlı gübre veya kompost kullanın. Ayrıca her 4 ila 6 haftada bir 1/4 oranında seyreltilmiş dengeli bir sıvı gübre kullanabilirsiniz.

  • Vebalar ve hastalıklar

Yıldız anasonuna özgü herhangi bir zararlı veya hastalık yoktur. Yıldız anasonunun kendisi antibakteriyel ve itici özelliklere sahiptir. Ancak bazen geç yanıklık veya tüylü küf gibi mantar enfeksiyonları da meydana gelebilir.

Etkilenen sapları kesin ve hastalığı kontrol altına almak için böcek öldürücü bir sabun çözeltisi kullanın. Daha fazla istilayı önlemek için çok sık sulamaktan kaçının.

  • Boyut

Yıldız anason güzel bir korunma bitkisidir. Bitki genç olduğunda çıkarın ve daha gür olmasını istiyorsanız budayın. Özel boyut gereksinimleri yoktur. Ancak ölü, hastalıklı ve zayıf dalları her zaman budayabilirsiniz.

Yıldız anason hasat

Yıldız anasonun tohumdan yetiştirildiğinde meyve vermesi en az altı yıl alır. Bu meyveler henüz yeşil iken yeşil olarak toplanır. Daha sonra bu meyveler kırmızımsı kahverengi bir renk alana kadar güneşte kurutulur. Meyve saklanmaya hazır olduğunda tohumlar çıkarılabilir.

  • Yıldız anason kullanımı

Bu aromatik baharat, et yemeklerine, güveçlere, çorbalara, et sularına ve diğer lezzetli yemeklere zengin bir lezzet katar. Tatlılarda ve içeceklerde de kullanılır. Karanfil Çin mutfağının önemli bir parçasıdır ve birçok Güney Asya mutfağında kullanılmaktadır.

Rezene tohumları, karanfil, tarçın ve biberle birlikte güçlü tadı ve baharatlı notasıyla kullanılan “beş Çin baharatından” biri olarak kabul edilir. Baharatın mutfakta kullanımının yanı sıra birçok farmakolojik faydası da vardır.