Geri dönüşüm , cüzdan için iyi olmasının yanı sıra çevre için de iyi olan temel bir sanattır .

Mutfakta geri dönüşüm çok önemlidir ve atıkların geri dönüştürülmesi her zaman şaşırtan bir sihirdir.

Tam da bu nedenle, bugün aşağıda yumurta kabuklarını nasıl geri dönüştürebileceğinizi ve aynı zamanda en sevdiğiniz bitkilere nasıl yardımcı olabileceğinizi okuyabilirsiniz .

Bahçeye sevgiyle bakan herkes, yumurta kabuğunun bitkiye ne gibi faydalar sağlayabileceğini ve bitkiyi nasıl sağlıklı büyütebileceğini çok iyi bilir.

Siz de öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bu sayfada kalmalısınız!

Yumurta kabukları hem kovucu hem de gübre olarak kullanılabilir .

yumurta kabukları git onları ek Image 2022 06 19 081257

Kabukları kullanmak için nasıl hazırlamalısınız?

Onları ezmeye ek olarak, iki şekilde daha kullanabiliriz:

  • Un

Yumurta kabuğu unu yapmak için bir düzine yumurta kabuğu alıp gölgeli bir alanda kurumaya bırakmamız gerekiyor. Daha sonra bir poşete koyup toz kıvamına gelene kadar ezin. İhtiyaç duyulduğunda bu undan 1 veya 2 yemek kaşığı kadar 40 gün boyunca toprağa eklememiz yeterli olacaktır . Böylece bitkilerimiz için faydalı olan kalsiyumu toprağa vermiş oluruz.

  • Şelale

Kabukların suyunu elde etmek için 3 litre suyu bir tencereye alıp 6 yumurta aromasıyla birlikte kaynamaya bırakmalıyız . Elde edilen sonucu toprağa dökerek bitkilere ihtiyaç duydukları faydalı mineralleri ve kalsiyumu verebileceğiz.

Nasıl kullanılacağını gördükten sonra, özellikle ne için olduklarına bakalım.

Toprak asitliğini kontrol edin

Yumurta kabukları, bitkiyi yetiştirmek istediğimiz toprağın asitliğini kontrol eder. Tek yapmanız gereken öğütülmüş yumurta kabuğunu uzun süre toprağa eklemek . Bu sayede suladığımızda kabuk bileşenleri toprağa çok kolay nüfuz edecektir.

Zararlıları ve sümüklü böcekleri uzak tutun

Yumurta kabukları , salyangozlara ve tırtıllara karşı bir tür duvar oluşturarak onların aniden uzaklaşmasına neden olur. Bu parazitler kabuklara sürtünerek kendilerini yaralarlar ve bu nedenle aniden tersine dönerler.

Kompost yapmak

Genellikle evde kompost yapar mısınız? O zaman ona yumurta kabuğu ekleyebilirsiniz. Bitki substratını çok daha verimli hale getirmek için kabukları kahve telvesi ile kolayca karıştırabilirsiniz .

Gübre

Yumurta kabukları da mükemmel bir gübre olabilir. Nitrojen , kalsiyum , potasyum ve fosfor açısından zengindirler ve sadece toprağın substratına yerleştirmek yeterli olacaktır . Bitkilerin gelişimini çok hızlı bir şekilde iyileştireceklerdir.

İşe gitme vakti geldi diyebilirim!