Besin maddeleri, vitaminler ve özellikle protein açısından zengin olan yumurtalar genellikle ete mükemmel bir alternatiftir. Avantajları, çeşitli şekillerde gelmeleridir, bu yüzden bundan asla bıkamazsınız. Omlet, kızarmış, mimoza, haşlanmış, buğulanmış, buğulanmış, süslenmiş… Damak tadına hitap edecek, vücuda enerji verecek o kadar çok tarif var ki. Hazırlanışı çoğu zaman basit görünse de, en sıradan versiyonu olan katı yumurtada bile bazı hatalar yapmamak için uyulması gereken altın kurallar vardır. Pişirme sırasında çatlaklar nasıl önlenir? Lideri takip edin.

Yumurtalar nasıl doğru kaynatılır?

Yumurtaları kaynatın

Yumurtaların kaynatma sırasında çatlaması nadir değildir, hatta çok yaygındır. Ve bu çatlama sırasında yumurta akı kaçar ve tavanın her tarafına dağılır. Sudan çıktıktan sonra yumurta kötü durumdadır ve yemesi çok daha az hoştur. Yani evet, bir yumurtayı kaynatmak mutfakta temel iş olabilir, ancak belirli bir beceri ve özel dikkat gerektirir. Belirli pişirme kurallarına uymazsanız, sonuç tatmin edici olmayacaktır.

Yumurta pişirirken  , çatlaklar göründüğünde ve yumurta bozulduğunda, sadece daha az iştah açıcı görünmekle kalmaz, aynı zamanda kabuğunu soymak çok daha zordur. Bu sorun nasıl önlenir? Kürdan kullanan bu harika küçük numara sayesinde.

Prosedür karmaşık değildir: yumurtalarınızı tavanın soğuk suyuna batırın ve içine kürdan veya kibrit bırakın. Suyu kaynamaya getirin. Su kaynamaya başladığında yumurtalar aktif olarak dibe ve duvarlara çarpar. Ve tava kenarlarına dokunmalarını engelleyecek olan tam da kürdan çubuklarıdır. Ne kadar çok, o kadar iyi!

Yumurtaları kaynatırken suya bir çay kaşığı tuz eklemekten çekinmeyin  . Tuz, kaynatma işlemi sırasında çatlama durumunda yumurtaları pıhtılaştıracak ve böylece beyazın kaçmasını önleyecektir. Bunu yapmak için, tavayı suyla doldurun, ateşe koyun ve bir çay kaşığı tuzu ekleyin.

Pişirme süresini aşmayın: “3-6-9” kuralını daima aklınızda bulundurun. Başka bir deyişle, kaynamış suda yumuşak haşlanmış yumurtalar için 3 dakika, yumuşak haşlanmış yumurtalar için 6 dakika ve katı haşlanmış yumurtalar için 9 dakika (hatta 10).

Sirke hilesini biliyor musun?

Tavada yumurta

Bir diğer önemli kural: Kaynarken tavaya asla çok fazla yumurta koymayın. İşlem sırasında yumurtalar birbirine değmemelidir. Bu nedenle, küçük bir tencere kullanıyorsanız, bir seferde sadece 3 veya 4 yumurta kaynatın. Birkaç yemek pişirmek istiyorsanız, bunun için daha büyük bir tencere kullanın veya bunları gruplar halinde kaynatın.

Geriye sirke  hilesini denemek kalıyor  . Yumurtaların çatlamasını önlemenin daha basit ve daha etkili bir yolu. İşte nasıl yapılır? Bir tencereye su doldurun ve kaynattığınız her yumurta için bir çay kaşığı sirke ekleyin. Ardından tavayı ateşe koyun. Suya sirke eklemek, yumurta akı proteinlerinin daha hızlı pıhtılaşmasını sağlar. Böylece kabuk kolayca çatlayamayacaktır.

ev