Barış zambağı, yemyeşil yapraklarıyla ferahlatıcı bir tropikal hava yayan bir bitkidir. Beyaz çiçekleri ise barışı, saflığı, masumiyeti ve refahı simgeler. Güzel yeşillik ve kokulu çiçekler, spathiphyllum’u popüler bir ev bitkisi yapar. Bununla birlikte, onu nasıl düzgün bir şekilde koruyacağınızı öğrenmeli ve gelişmesi için ideal yeri bulmalısınız.

Ay çiçeği olarak da adlandırılan barış zambakının büyümesi kolaydır ve herhangi bir ev bitkisi koleksiyonuna hoş bir katkı sağlar. İşte bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey.

Baştan çıkarmayı hiç bırakmayan tropikal bir bitki olan barış zambağı…

Barış zambakları veya spathiphyllum, dağınık güneş ışığından ve sürekli nemden yararlandıkları Orta ve Güney Amerika ormanlarında gelişen uzun mızrak şeklinde yaprakları olan tropik bitkilerdir. Barış zambakınızın sağlıklı olması için bu koşulları evde yeniden üretmeniz şarttır. Aslında NASA, barış  zambakının havayı temizlemek için en iyi ev bitkilerinden  biri olduğunu ortaya koydu . Yeşil yaprakları sayesinde bu bitkiler kirli havayı emer ve karbon monoksit, benzen ve formaldehit gibi zehirli gazlardan arındırır.

barış zambağı

Barış zambakları: bakım ve ideal konum

Barış zambağı veya spathiphyllum,  doğru  yeri verirseniz evinize mükemmel şekilde uyan çok yönlü  ve dayanıklı  bir ev bitkisidir. Ancak yanlış yere yerleştirilirse solgun ve sağlıksız yapraklar, mantar veya bakteri hastalıkları gelişecektir. Aslında evlerimizde bu muhteşem bitkiyi yerleştirebileceğimiz pek çok yer var ama bunu yapmadan önce bazı faktörleri göz önünde bulundurmalıyız.

  • Doğru aydınlatma  Barış zambaklarını parlak, dolaylı ışık alan bir yere yerleştirmek en iyisidir. Bitki sabah güneşine maruz kalacağı için kuzeye bakan bir pencere  mükemmel olurdu. Bunları kurutabileceğinden, tüm gün doğrudan güneş ışığına maruz kalan yerlere koymayın.
  • Sulama  : Sulama söz konusu olduğunda, toprağı hafifçe nemli tutun, ancak köklere zarar verme riski olduğu için suyla boğmayın. Bu tür bitkilerin kuraklık dönemlerine dayanabileceği doğrudur, ancak su veya nem yoksa yapraklarında kahverengi uçlar oluşmaya başlar.
  • Nem: Bu bitkiler  yüksek nem seviyelerini takdir eder. Yapraklarını buğulayarak veya saksılarını nemli bir çakıl tepsiye yerleştirerek, gelişmeleri için gerekli koşulları çoğaltabilirsiniz.

Ek olarak, büyük spathiphyllum yaprakları çok fazla toz biriktirme eğilimindedir ve bu, fotosentezi engelleyebilir. Onları nemli bir kağıt havluyla nazikçe silin.

Barış Zambağı Konumu

Barış zambakının tehlikeleri

  • Çocuklardan uzak tutun: İkinciler meraklıdır ve kendileri için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmezler. Bu nedenle bitkinize dokunmaya çalışmaları şaşırtıcı değildir. İkincisi, cilt tahrişine, solunum problemlerine, mide rahatsızlığına veya ishale neden olabilen kalsiyum oksalat içerir.
  • Bitkiyi evcil hayvanlardan uzak tutun: Barış zambağı, evcil hayvanlar için zehirli ev bitkilerinden biridir. Bu nedenle evcil hayvanlarınızın yürüdüğü yerlerden uzak tutulmalıdır. Gerçekten de beyaz yaprakları zehirli polen içerir ve evcil hayvanınızın kürküne bulaşırsa veya evcil hayvanınız onları yalarsa ağızda tahrişe neden olabilir.

Barış zambakınız için doğru koşulları sağlamak hem sağlıklı gelişmesini sağlayacak hem de hafif baharatlı notaları ile gizemli kokusunun tadını çıkaracaksınız.