Çamaşırlar sert suda yıkandığında, liflerde kalsiyum karbonat birikir ve giysileri pürüzlü ve mat hale getirir. Süpermarketlerden satın alınan yumuşatıcı, çamaşırları yumuşatmayı kesinlikle mümkün kılıyor, ancak sağlık ve çevre açısından risksiz değil. Ancak kimyasal yumuşatıcınızı doğal ürünlerle değiştirebilirsiniz. Yumuşatıcı olmadan nasıl yumuşak giysiler elde edeceğinizi öğrenin.

Makinede yıkandıktan sonra kaba çamaşırlar genellikle sert sudan kaynaklanır. Giysileri yumuşatmak için yumuşatıcı her zaman iyi bir seçenek değildir ve haklı olarak sağlık ve çevre üzerinde zararlı etkileri vardır.

çamaşır

Yumuşatıcı kullanmanın yan etkileri nelerdir?

– Alerjiye neden olur  Yumuşatıcılar   alerjiye neden olabilen ve  nefes alma güçlüklerine  veya cilt tahrişine yol açabilen alerjenler içerir . Bu nedenle bebek çamaşırları için kesinlikle önerilmezler.

– Suyu kirletir: Çamaşırlardan gelen su  kanalizasyona boşaltılır. Bununla birlikte, kumaş yumuşatıcıların kimyasal bileşikleri, su florasını ve faunasını tehdit edebilen kirletici maddelerdir  .

– Çamaşır makinesini kirletir:  Aşırı yumuşatıcı kullanımı, çamaşır makinesinin çekmecelerinde kalın bir film tabakası oluşmasına ve  kanalların tıkanmasına neden olur . Zamanla bu film kararır ve küf oluşumuna neden olur. Sonuç olarak, çamaşırlar sadece lekelenmekle kalmaz, aynı zamanda kötü durulanır.

Yumuşatıcı olmadan yumuşak giysiler nasıl olur?

  • Yumuşatıcıya alternatif olarak limon suyu

Limon suyu en çok    beyaz çamaşırları canlandırması  ile bilinirken  , kıyafetleri sertleştiren kireci çözmede de etkilidir  . Bunun için limon suyunu yumuşatıcı bölmesine dökün ve normal yıkama programını başlatın.

  • Yumuşatıcıyı değiştirmek için kabartma tozu

Bu temel ev ürünü, çamaşırların liflerini yumuşatmada ve  çamaşır makinesindeki suyu yumuşatmada çok etkilidir  . Bunun için çamaşırları yıkamadan önce yumuşatıcı bölmesine bir kahve fincanı kabartma tozu dökün. Bu doğal deodorant, çamaşırları yumuşatmanın yanı sıra  giysilerdeki kötü kokuları da etkisiz hale getirmenizi sağlayacaktır  .

soda ve limon

  • Yumuşatıcı yerine beyaz sirke

keten sirkesi

Beyaz sirke, kireç önleyici özelliği sayesinde  çamaşırların ve aynı zamanda çamaşır makinenizdeki suyun yumuşatılmasında çok etkili doğal bir üründür  . Bunun için her yıkamadan önce yumuşatıcı bölmesine yarım bardak beyaz sirke dökün.

Elde yıkamak için bir leğeni 2 litre suyla doldurun ve bir bardak beyaz sirke ekleyin. Çamaşırlarınızı buna batırın ve gece boyunca birkaç saat, hatta daha iyisi etki etmesine izin verin. Giysilerinizi Marsilya sabunu ile durulayın ve yıkayın. Çamaşırlarınız temiz,  yumuşak ve dokunuşa hoş olacak.

  • Yumuşatıcı yerine kullanılan bir ürün olan sitrik asit

Doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen sitrik asit, kireç önleyici özellikleri sayesinde ev aletlerinin kirecini çözmek ve yüzeylerdeki tartar izlerini gidermek için ev bakımında kullanılır  . Bu nedenle çamaşırların yumuşatılmasında beyaz sirke kadar etkilidir. Özellikle  beyaz sirkenin güçlü kokusuna dayanamayan kişiler için uygundur.  Doğal yumuşatıcınızı hazırlamak için 100 gram sitrik asidi bir litre saf suda seyreltin. Bir yıkama döngüsüne başlamadan önce solüsyonunuzu yumuşatıcı çekmecesine dökün. Çamaşırlarınızı ayrıca parfümlemek için solüsyonunuza lavanta, okaliptüs veya limon esansiyel yağı gibi seçtiğiniz birkaç damla esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

  • Yumuşatıcı yerine alüminyum folyo toplar

Alüminyum bilyeler  çamaşırlardan gelen statik elektriği emer  ve bu nedenle çamaşırları daha yumuşak hale getirir. Bunun için  tenis topu büyüklüğünde  iki adet alüminyum folyoyu   çamaşır makinenizin tamburuna çamaşırlarınızla birlikte yerleştirmeniz yeterlidir.

Kaba giysilerden nasıl kaçınılır?

– Deterjanı aşırı dozda kullanmayın: çok fazla çamaşır  deterjanı da çamaşırlarınızın yumuşaklığını kaybetmesine neden olabilir. Gerçekten de, deterjan kalıntıları çamaşırların lifleri üzerinde birikerek çamaşırları pürüzlü hale getirebilir. Aşırı dozda deterjanın  çamaşırlarda beyaz iz bırakabileceğinden  ve çamaşır makinesini tıkayabileceğinden bahsetmiyorum bile.

– Doğru sıcaklığı seçin:  Yanlış yıkama programıyla çamaşır yıkamak, giysilerinize zarar verebilir ve onları sertleştirebilir. Gerçekten de, yün durumunu ele alırsak, yüksek bir sıcaklık kullanırsanız hızla sertleşebilir. Bu nedenle   , özellikle hassas bir keten ise, giysinizi makinede yıkamadan önce giysinizin etiketini kontrol etmeniz gerekir.

Bu doğal ve ekonomik ürünler, çamaşırlarınızı alerjiye neden olmadan ve çevreye zarar vermeden yumuşatmanızı sağlayacaktır.

ev