Aylarca kullanımdan sonra, su ısıtıcılar günlük olarak ısıttığınız sudaki mineral birikintilerini biriktirebilir, bu nedenle kapsamlı bir temizlik ihtiyacı doğar. Bunu nasıl başaracağımızı aşağıdaki satırlarda açıklıyoruz.

Çayınızın veya sabah kahvenizin tadının bozulmaması için, özellikle her gün kullanıyorsanız su ısıtıcınızı kireçten arındırarak temizlemeniz  iyi olur. İyi haber şu ki, bunu başarmak için çok uğraşmanıza gerek kalmayacak, sadece doğru malzemeleri kullanın.  İşte su ısıtıcınızın içindeki kireç birikimini  ortadan kaldırmanızı sağlayacak  olan. Ve hiçbir zaman. 

Su ısıtıcısı büyütülmüş

Su   ısıtıcınızı 5 dakikada parlatacak ve en ufak kireç lekesinden kurtulacak teknik

Elektrikli su ısıtıcısının içini beyaz sirke ile temizleme

Kazanların içinde oluşan kireçlenmeye karşı çözümün anahtarı, bazı ürünlerin yağ giderme ve kireç önleyici özelliklerinde yatmaktadır. Bu nedenle, özellikle temizleme formülünün ana unsuru olacak bir bileşen kullanmanızı öneririz  : sitrik asit.  Aşındırıcılığı ve kireç önleyici gücü onu güçlü bir kireç çözücü yapar.

Bu üründen en iyi şekilde yararlanmak için, su ısıtıcısını  eşit miktarda  su  ve  yüksek miktarda sitrik asit içeren limon suyu çözeltisiyle doldurarak başlayın . Çözeltiyi kaynatın, ardından su ısıtıcısını kapatın veya en azından otomatik olarak kapanana kadar bekleyin. Solüsyonun 20 dakika çalışmasına izin verin, ardından temizleme solüsyonunu su ısıtıcısından boşaltın.

Ardından su ısıtıcınızın fişini çekin ve içini temizlemeden önce soğumasını bekleyin. Su ısıtıcısında su filtresi varsa, temizlemeden önce çıkarılmalıdır. Eğer öyleyse, üreticinin talimatlarını izleyerek önce filtreyi temizleyin. Çoğu filtre metal olduğundan,  onları  en az 5 dakika boyunca sıcak su ve damıtılmış beyaz sirke solüsyonunda bekletebilirsiniz . Sert bir fırça kullanarak hafifçe fırçalayın ve ardından temiz su ile durulayın.

Ardından, kalan mineral kalıntılarını ovalamak ve çıkarmak için aşındırıcı olmayan bir sünger kullanarak su ısıtıcısının içine saldırın. Özellikle, özellikle minerallerle dolu olma eğiliminde olan gaga çevresindeki alanlara odaklanın. Ayrıca  temizleme işlemine yardımcı olması için süngerinizi sirkeye batırmayı unutmayın  .  Su ısıtıcınız elektrikliyse, ısıtma elemanına zarar verebileceğinden, tamamen suya batırmayın.

Su ısıtıcısının dış yüzeyinin temizlenmesi

Artık ana sorunu çözdüğünüze göre, su ısıtıcınızın dışını da temizlemek iyi bir fikir olacaktır. Ilık suya batırılmış aşındırıcı bir sünger ve birkaç  damla bulaşık deterjanı  kullanarak mevcut lekeleri ve diğer sıçrayanları ovalayın. İnatçı lekeler için nemli bir süngerin üzerine kabartma tozu serpin. Aşındırıcı gücü onları çıkarmayı kolaylaştıracaktır. Su ısıtıcınızın dışı temiz göründüğünde, mikrofiber bir bezle silin. İkincisi, iz bırakmadan.

Ayrıca paslanmaz çelik bir elektrikli su ısıtıcısına sahipseniz ve onu iz bırakmadan parlamasını istiyorsanız, beze birkaç damla zeytinyağı ekleyin ve su ısıtıcısının yüzeyine sürtün. Zeytinyağı cilalama tekniği birçok yüzey tipinde kendini kanıtlamıştır.

Son olarak, su ısıtıcısının tüm bileşenlerini topladıktan sonra,  son durulama için yarısına kadar suyla doldurun . Kaynatın, suyu lavabonuza dökün. Çaydanlığın içinde olabilecek son mineralleri temizlemek için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Bu doğal bileşenden yararlanarak su ısıtıcınıza yeni bir soluk getirebilir ve mevcut olabilecek kireci kalıcı olarak giderebilirsiniz.

ev