Antoryum bitkilerinin en iyi şekilde gelişmesi ve gelişmesi nasıl sağlanır? İşte beklemediğiniz kendin yap gübresi.

Antoryum en popüler ve aynı zamanda en doğal iç mekan bitkileri arasındadır. Ancak çok az kişi, bereketli bir şekilde büyümenin ve iyi hissetmenin özel bir özen ve dikkat gerektirdiğini bilir. İşte birkaç basit malzemeyle ev yapımı bir gübre yaparak bununla nasıl ilgilenebileceğimizi burada bulabilirsiniz.

Doğal gübre ile yemyeşil bitkiler nasıl elde edilir?

Bitkilerimizi mutlu etmek için genellikle çok az şey yeterlidir. Anthurium olarak da bilinen Anthurium, sağlıklı ve bereketli büyümek için doğru miktarda vitamin ve mineral gerektiren bitkiler arasındadır.

Antoryum bitkisi

Amaca uygun gübreleri elbette her fidanlıkta ya da hipermarkette bulabilirsiniz ama kimyasallardan uzak durup doğal olanlardan yana olmayı tercih ederseniz, ucuz olmasının yanı sıra şüphesiz atık önleyici olan ev yapımı bir gübre yapmak da mümkündür . Aslında ana malzeme genellikle çöpe atılan bir maddedir.

Patates kabuklarından bahsediyoruz. Patates birçok kişinin bildiği gibi bitkiler için faydalı mineraller açısından oldukça zengin yumrulardır. C vitamini, demir, kalsiyum ve fosfor varlığı sayesinde doğru besin alımını destekleyen besinler içerirler. Ev yapımı gübre için bu çare aynı zamanda atık önleyicidir, çünkü tam olarak yalnızca yumrunun kendisi kadar besin açısından zengin olan patates kabuklarını kullanır. Ancak patates kabukları tek başına mükemmel bir gübre yapmak için yeterli değildir. Öyleyse diğer bileşenlerin neler olduğunu görelim.

Antoryum için ev yapımı gübre nasıl yapılır

Daha önce de belirttiğimiz gibi ana malzememiz tercihen orta boy 2 adet patates kabuğu olacak. Bunlara bir avuç karanfil, 2 çubuk tarçın ve yarım litre su olmak üzere 3 temel malzeme daha eklenir.

Gübre için patates kabuğu

İşlem gerçekten çok basit. Bir tencereye yarım litre su dökün ve patates kabuğu , karanfil ve tarçın ekleyin. Tencereyi ocağa koyun ve her şeyi kaynatın. Bileşik en az 10 dakika kaynatılmalıdır, bu sırada malzemeleri karıştırmaya özen göstermeniz gerekecektir. 10 dakika kaynadıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve karışımı soğuyana kadar dinlendirin .
Daha sonra bir elek yardımıyla karışımı spreyli bir şişeye dökün ve her tür bitki için ev yapımı gübrenizi almış olacaksınız.

gübre püskürtün

Peki bu ev yapımı süper gübreyi nasıl kullanıyorsunuz? Bitkilerinizin iyi beslenmesi için haftada bir veya 15 günde bir bitkilerinizin üzerine, hem yapraklara hem de toprağa püskürtebilirsiniz . Sıklık, büyük ölçüde bitkilerin türüne, mevsime ve maruziyetlerine bağlıdır. Antoryum güneş ışığını tercih eden bir iç mekan bitkisi olduğu için , solüsyonu haftada bir kez püskürterek hem yapraklarda hem de çiçeklerde kısa sürede iyileşmeler görmek mümkündür.