Noel Yıldızı bu çok sevilen tatillerin sembolüdür: daha iyi ve sağlıklı gelişmesi için onu buraya yerleştirin. 

Noel Yıldızı

Çoğu zaman Noel’de satın alınan ürünlerin ömrü kısadır ancak bazı önlemlere uyulursa çok daha uzun ömürlü olduğunu görebiliriz. Gelin bunların ne olduğunu hep birlikte öğrenelim.

Poinsettia: Tüm yıl boyunca sevilen bir bitki

Çiçekçiler bunlarla dolu, seralarda büyük kırmızı çalılar görünüyor. Atatürk çiçeği bahardaki kırlangıçlar gibidir, yılın o olağanüstü zamanının geldiği konusunda bizi uyarır. Sokaklar giderek kalabalıklaşacak, mağazalar daha da kalabalıklaşacak.

Noel Yıldızı

Noel Yıldızı ile güzel bir vazo ile dönmek keyiflidir, ruhu tazeleyen bir doğa ile yeniden temas kurar. Yeşil başparmaklıların bile çoğu zaman tek endişesi kırmızı ve yeşil yapraklarının birer birer dökülüp geriye sadece çıplak gövdelerinin kalmasıdır…

Bu bitkinin , Orta Amerika’nın dağlık bölgelerinde yabani olarak yetiştiği Meksika’dan geliyor olması , artık doğal ortamında bulunmadığı için ona biraz dikkatli davranılması gerektiğini anlamamıza yol açmalıdır.

Fidanlıkta verimli olduğu gerçeği zaten bir işarettir, yani kuru hava yok , yılın bu zamanında ısıtma açıkken bizim de uzak tutmak zorunda olduğumuz türden. serin bir yere koymak daha iyidir.

Sıcaklığın yaklaşık 20°C’de sabit kaldığı ve iyi nem oranına sahip bir yerde Poinsettia pulcherrima veya Noel Yıldızı güçlü bir şekilde büyür.

Noel Yıldızı nereye yerleştirilecek?

Bu bitki de diğerleri gibi güneş ışığından mahrum kalmamalı ve tam da bayram günlerinin kraliçesi olduğu için şeref yerini hak ediyor.

Oturma odamızın pencere önünde bulunan en aydınlık kısmı , soğuk havanın önünde açık bırakılmadığı sürece iyi olacaktır.

Oturma odasında Noel yıldızı

Ovanın sağlıklı ve bereketli büyümesi için ışık ve sıcaklığın yanı sıra temel bir unsur da sulamadır. İdeal olanı periyodik olarak kireçsiz suyla püskürtmek olacaktır , böylece yaprakların lekelenmesini önlemiş olursunuz.

Her iki veya üç günde bir, bitkinin boyutlarına uygun olması gereken saksı içindeki nem derecesini bulmak için toprağı kontrol etmek daha iyidir . Ayrıca büyüklüğüne göre çok az toprak olmamasına dikkat edin, çünkü bu çabuk kurumaya ve daha sık sulama gerektirmeye eğilimlidir.

Atatürk çiçeği sulama

Atatürk çiçeğini geçiş yerine koymamak daha iyidir, yapraklar ve çalılar esneklikten yoksun olarak kolayca kırılır.

Tatilin yoğun olduğu dönem geçtikten sonra yıldızı daha uygun bir konuma yerleştirerek uzun süre dayanmasını sağlayabiliriz. Merdivenler gibi ısıtmanın olmadığı ama yine de çok aydınlık olan serin bir yer.

Her durumda sıcaklık asla 15°C’nin altına düşmemelidir . İlkbaharda balkona veya verandaya yerleştirebiliriz.

yemyeşil Atatürk çiçeği

Aktif büyümeyi beklerken haftada bir kez sulamak yeterli olacaktır , bahar aylarında ise çiçekler kalmadığında dallar yarıya kadar kısalır. İyi bakım, bitkinin yaz aylarında açık havaya taşınmasını, çiçekli bitkiler için potasyum ve fosfor içeren bir gübre ile gübrelenmesini içerir.

Yazın bir kısmı geçtiğinde, turba ile daha büyük bir kapta saksı değişimine devam edebilirsiniz. Yaz bittiğinde, Ekim ayında onu tekrar dairenize alabilirsiniz.

ev