Bahçedeki tuğlaların üzerindeki yosun ve likenleri temizlemek ister misiniz? İşte bu sorunu kolayca ve tamamen doğal bir şekilde nasıl çözeceğiniz.

Bahçedeki yosundan nasıl kurtulurum

Kiremitli bir avluya veya bahçenin bir bölümüne sahip olan herkes, kiremitlerin derz aralarında veya yüzeyinde yosun, yosun ve liken varlığının ne kadar rahatsız edici ve çirkin olabileceğini bilir. Doğru önlemlerle bu sorunun nasıl çözüleceğine ve tekrar ortaya çıkmasının nasıl önleneceğine bakalım.

Yosunlar ve likenler, neden onları bahçe karolarında buluyoruz?

Olayların doğal akışı nedeniyle, özellikle en yağışlı dönemlerden sonra, bahçede sümüksü yeşil renkli bir patine ile kaplı çinileri bulmak alışılmadık bir durum değil . Elementlere maruz kalan zeminler, tam olarak nem nedeniyle küf, liken ve yosunların çoğalmasını destekleme eğilimindedir.

Yosun kolayca tanınır, çoğunlukla nemli ve gölgeli ortamlarda yetişir ve mikro yaprakçıklardan oluşan karakteristik bir yastık şekline sahiptir. Anti-estetik olmasının yanı sıra yüzeyleri kayganlaştırdığı için tehlikeli olabilir.

Bahçe fayanslarının bakımı nasıl yapılır?

Ancak likenlere gelince, bunlar küçük kabuklar veya küçük çalılar olarak görünen mantar ve alg karışımıdır . Bu durumda bunlar, üzerinde büyüdükleri zeminin yapısını değiştirebilen organizmalardır, bu da hemen harekete geçmek için başka bir nedendir.

Dış mekan döşemesinden yosun ve liken nasıl temizlenir

Elbette en etkili yöntemler arasında, bu küçük rahatsızlıkların hiç ortaya çıkmamasını sağlamak için önleme buluyoruz . Yeterli ve düzenli temizlik, bu organizmaların ortaya çıkmasını mümkün olduğunca önlemek için mükemmel bir yöntemdir. Öte yandan, zaten mevcutlarsa, piyasada bulunan sayısız ürünle ve aynı zamanda doğal olarak giderilebilirler. Bu kesinlikle çok hızlı bir çözüm değildir ve biraz dirsek yağı gerektirecektir, ancak sonuç garantilidir.

Yosunu doğal bir şekilde çıkarmak için evde kolayca bulabileceğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz. Bunlar beyaz sirke ve kaba tuzdur.

Yosun ve likeni gidermek için sirke ve tuz

İzlenecek prosedür karmaşık değildir, aslında malzemeleri doğrudan yosun üzerine uygulamak ve en az 24 saat etki etmesi için bırakmak yeterli olacaktır . Bu süreden sonra tel fırça ile temizleme işlemine geçilir. Açıkçası, yağmur suyu tuzu çözeceğinden ve sirkeyi yıkayacağından, bu prosedürün iyi havalarda gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Bu nedenle, devam etmeden önce hava tahmininin yağmur yağmadığından emin olun.

Bu yöntem , kabuklu parçaları temizlemek için daha fazla enerji gerektirecek olan likenler için de kullanılabilir . Ayrıca kullanacağınız malzemelere de dikkat edin çünkü bazı zemin türleri için bazı demir fırçalar zemini çizerek zarar verebilir.

Bahçedeki karolara bağlı olarak nasıl ilerlenir

Aynı şey derzler için de geçerli, eğer çıkarılacak yosun bir kiremit ile diğeri arasındaysa, bunları birleştiren çimentoyu çıkarmamaya dikkat edin . Aslında, yosun tarafından saldırıya uğramışlarsa, eklemlerde kazınması daha kolay olacak daha zayıf noktalar olabilir. Açıkçası bu çare , işlenecek yüzeyin tipine aynı dikkat gösterilerek zeminlerde olduğu kadar dış duvarlarda da kullanılabilir .

ev