Bayat ekmek nasıl tekrar çıtır hale getirilir? Bu israf karşıtı numarayla yeniden fırından yeni çıkmış gibi olacak.

bayat ekmek kullan

Bayat ekmeği bozulmadıysa kullanmanın birçok yolu vardır . Sadece kuruduğunda onu canlandırmak ve sonra yemek çok fazla zaman almaz. Birden fazla hile, artık kurumuş olan bayat ekmeğin eski yumuşaklığına kavuşmasını sağlar. Ekmek ister dilimler halinde kesilmiş, ister bütün bir somun olsun, bu israf karşıtı tüyolar olmadan asla yapamayacaksınız.

Bayat ekmek nasıl kurtarılır ve tekrar çıtır hale getirilir

bayat ekmeği kurtarmak

Bazı basit hileler kurumuş  bayat ekmeğin kurtarılmasına yardımcı olur ve bunlar şunlardır:

  • Mikrodalga ile : bayat ekmeği mikrodalgada yumuşatmak çok basittir; dilimi nemli bir kağıt havluya sarmanız ve mikrodalgayı maksimum güçte yaklaşık 8-10 dakika çalıştırmanız yeterlidir. Çok büyük somunlar ve dilimler söz konusu olduğunda yöntem işe yaramaz.
  • Mikrodalga ve ekmek kızartma makinesi : Ekmek dilimlerini nemli bir kağıt havluya sarın ve mikrodalgada 10 saniye ısıtın, ardından peçeteyi çıkarın ve ekmek kızartma makinesinin “1” ayarına yerleştirin. Sonuç, içi yumuşak, dışı çıtır olacaktır. Bu yöntem hafif bayat ekmekler için idealdir.
  • Folyo kağıtlı fırın : hem somun hem de ekmek dilimleri için uygundur, ekmeğin üzerine su serpin, alüminyum folyoya sarın, 10 dakika dinlendirin, fırını 150 dereceye açın, folyoyu çıkarıp fırında pişirin. yaklaşık 10 dakika boyunca.
  • Folyosuz fırın : kabuğunu nemlendirmek için bayat ekmeği akan su altında ıslatın ve ekmeğin nemliliğine bağlı olarak doğrudan 150-170°C’ye ayarlanmış fırın rafına yerleştirin. Yaklaşık 6-15 dakika kadar fırında bekletin.

GÜNCELLEMELERİMİZİ KAÇIRMAK İSTEMİYORSANIZ VE HER ZAMAN YENİLİKLERİ İLK HABERDAR OLMAK İSTEMİYORSANIZ BİZİ SOSYAL KANALLARIMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ: TELEGRAM , INSTAGRAM ve TİKTOK

Bayat ekmeğin geri kazanılmasına yönelik bu basit yöntemler, aşırı israfın önlenmesi açısından faydalıdır. Ekmek kuruduğunda nemi alınır, bu nedenle onu eski haline döndürmek için onu uygun şekilde nemlendirmeniz yeterlidir. Bu şekilde tekrar masaya getirilebilir.