Kötü koku yayan tıkalı mutfak gider boruları nasıl temizlenir? Tekniklere ve ürünlere bakalım.

tıkalı lavabo

Evin en çok kullanılan odası her zaman mutfaktır ve bu nedenle herkes belirli bir düzene ve kapsamlı bir temizliğe sahip olma eğilimindedir.

Ancak bazen bazı lavabo tahliye komplikasyonları nedeniyle evde kötü bir koku ve boru tıkanması sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumda olduğu gibi bazen olağanüstü hale gelen olağan bakımların yapılması gerekir .

Mutfak drenaj borularının temizliği sadece piyasada satılan ürünlerle değil, aynı zamanda kendin yap yöntemleri ve hepsinden önemlisi doğal ürünler kullanılarak da mümkündür .

Mutfak gider boruları nasıl temizlenir?

Bulaşık makineniz olmadığı sürece bulaşıkları lavaboda yıkamak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle mutfak gider borularının nasıl temizleneceğini bilmek gerekir.

temizlemek için lavabo

Borular genellikle bir gün tamamen tıkanana kadar yavaş yavaş tıkanma eğilimindedir . Bu, her gün olduğu gibi yiyecek artıkları, yağlar, kabuklar, kemik parçaları ve diğer yabancı maddelerin dökülüp boruların duvarlarına yapışmasıyla gerçekleşir.

Mutfak drenaj borularını temizlemeye yönelik ürünler ve teknikler şunlardır:

  • kabartma tozu  , sofra tuzu ve şarap sirkesi : karışımı belirttiğimiz sıraya göre gidere dökün. Döküldükten sonra malzemeleri 10 dakika dinlendirin ve ardından ocaktan yeni alınmış kaynar suyu ekleyin. Bu sayede borularda gıdalardan dolayı oluşan yağ ve yağları ve tüm yabancı maddeleri yok etmiş olursunuz;
  • tuz, sirke ve boraks : ¼ su bardağı tuz, ¼ su bardağı boraks ve ½ su bardağı beyaz sirke ile bir karışım yapın.  Karışımı borulara dökün ve kaynar su ekleyerek tamamlayın. Bu sayede mutfak gider borularını yağdan, yemek artıklarından, deterjan artıklarından veya tıkanmaya neden olabilecek her türlü maddeden arındırmış olursunuz;
  • Kabartma tozu, tuz ve limon : Kabartma tozu ve tuzu eşit parçalar halinde karıştırın. Karışımı gidere dökün ve limon suyunu ekleyin. Son olarak bir miktar kaynar su dökün.
  • Marsilya sabunu, kaba tuz  ve bikarbonat soda : 5 yemek kaşığı kaba tuz, bikarbonat soda, Marsilya sabununu gidere dökün ve ardından kaynar su dökün. Lavabonun fişini takın ve muslukları açmadan gece boyunca etki etmesini bekleyin.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Çelik bir lavabonun matlığı nasıl giderilir: evde bulunan ürünlerle

Tavsiye

Klasik bir lavabo pistonu ile günlük olarak hareket etmek ve borulara sıcak su dökmek, belki de  limon suyu ilavesiyle önemlidir .

Limon, boruların yağını giderebilen bir meyvedir ve aynı zamanda kötü kokuları kamufle edecek çok hoş bir narenciye kokusu da verecektir.

Kanalizasyonun her zaman temiz olmasını sağlamak için az önce anlatılan bu adımları ayda birkaç kez uygulayın . Kimyasal ürünler kullanmayı tercih ediyorsanız kullanım talimatlarına uyun ve sağlığınıza zararlı bu malzemeleri kullanırken dikkatli olun.

Ancak müdahale etmek yerine bunu önleyebilmek yani mutfak gider borularını temizlemek zorunda kalmamak için evdeki her gidere filtre koymak daha iyidir.

Bu, boruları tıkayabilecek saç, yiyecek, yağ, kepek veya başka herhangi bir şeyin birikmesini önleyecektir.