Hayatında en az bir kere başına güzel bir bitki alıp eve getirip çaresizce zayıflamasını ve tüm çiçeklerinin düşmesini izlemiş olacaksın. Elbette bunun neden olduğunu ve bundan kaçınmak için ne yapılması gerektiğini merak etmişsinizdir.

Fidanlıklardan veya süpermarketlerden satın aldığımız bitkiler, eve getirildiğinde önemli bir sıcaklık değişimi yaşar. Işığa maruz kalma, aldıkları besinler, sıcaklık ve nem seviyelerindeki değişiklikler, bitkileri çiçeklenmeyi önleme noktasına kadar zorlayabilir.

Aşağıda  , bitkilerin tüm yıl boyunca çiçek  açmasını, onları daha sağlıklı, daha güçlü ve daha güzel hale getirmesini sağlayacak 4 etkili ipucunu listeliyoruz.

İlk ipucu: çay poşetleri

Düzenli bir çay içicisiyseniz, kullanılmış çay poşetlerini asla atmayın. Bitkilerimizin, özellikle de güllerin toprağını gübrelemek için mükemmel müttefiklerdir.

Yeni çiçeklere yer açabilmeleri ve işlemlerine devam edebilmeleri için kurumuş çiçekleri çıkarmayı unutmayın.

İkinci ipucu: tarçın

İki çubuk tarçın alın, sonra onları suda birkaç dakika kaynatarak bir bitki çayı yapın. Soğumaya bırakın ve ardından doğrudan zemine püskürtün.

Alternatif olarak, tarçın tozunu doğrudan bitkinin gövdesini çevreleyen toprağa dökün. Tarçın bitki için gerekli besin maddelerini içerir. Haftada en az bir kez uygulayın.

Üçüncü ipucu: muz kabukları ve yumurta kabukları

Her ikisi de bitkiler için besin açısından yoğun maddelerdir ve bahçede çok değerlidirler. Muz kabuklarını yıkanmış yumurta kabuklarıyla karıştırın, biraz kahve telvesi ekleyin ve her şeyi karıştırın.

Solüsyonu sanki kompostmuş gibi doğrudan toprağa dökün.

Dördüncü ipucu: karanfil

Toprakta bulunan besinler bitkinin iyi büyümesi ve çiçeklenmesi için gereklidir. Karanfil demir açısından çok zengindir ve bahçede çok yardımcı olabilir.

Bitkinin toprağına en az 3 veya 4 karanfil koyun. Bitkiyi suladığınızda toprağa demir salarak daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlarlar.

ev