Bu 7 gıdayı buzdolabında saklama alışkanlığınız varsa yanılıyorsunuz. İşte neden ve ne oldukları.

Karton içinde yumurta

Bugünlerde yaşadığımız büyük ısı nedeniyle, yiyecekler bile daha kolay bozuluyor. Ve işte bu şekilde akla gelen ilk çözümhepsini buzdolabına koymaktır. Ama gerçekten yapılacak doğru şey mi? Sizi şaşırtacak, ancak bu 7 yiyeceği buzdolabında saklama alışkanlığınız varsa, yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir. Ne olduklarını öğrenelim.

Buzdolabındaki şu 7 yiyeceğe dikkat edin: ekmek

Yiyecekleri buzdolabına koymak, iyi niyetle gerçekleştirdiğimiz, bu şekilde daha uzun süreceğine ve bozulmayacağına ikna olduğumuz ortak bir eylemdir. Bununla birlikte, bazı yiyecekler için özellikle buzdolabı gerekli değildir, aslında yiyeceklerimizi beklenenden daha erken bozma riski taşır.

Bu, örneğin ekmek için geçerlidir. Birkaç gün boyunca saklayacaksak, buzdolabına koymak iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki lezzetini ve dokusunu değiştiriyor. Buzdolabında koruma, aslında, ekmeğin olgunlaşmasını hızlandırır, bu şekilde daha erken kurur ve daha “çiğnenmiş” görünür.

Buzdolabında 7 yiyecek

Ek olarak, ekmek buzdolabında saklanan diğer yiyeceklerin kokularını emme yeteneğine sahiptir, bu yüzden tadı da farklı olabilir. Ancak, ekmeği buzdolabında tutmaktan başka bir şey yapamazsak, bazı önlemler alabiliriz.

Örneğin, donmayı tercih etmek daha akıllıcadır: ekmeğimizi dilimler halinde keser ve dondurucu torbalarda ayrı ayrı düzenleriz. Bu noktada, sadece buzunu çözün ve taze pişmiş olarak tadını çıkarmak için fırında ısıtın.

Soğan ve sarımsak

Ayrıca buzdolabında soğan ve sarımsak saklayın. Özellikle soğanlar, tercihen bütün olduklarında, örneğin bir mahzende veya kilerde serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Depolanmaları için ideal sıcaklık 7-13 ° C’dir ve nemi sevmezler. Bu nedenle, onları buzdolabına koymak en iyi çözüm değildir.

Doğranmış soğan için farklı durum. Bu durumda, daha kolay bozulmaları muhtemeldir. Bu nedenle, bunları buzdolabında, muhtemelen hava geçirmez bir kabın içinde saklamanız önerilir, böylece mümkün olduğunca az havaya maruz kalırlar. Bu şekilde, kesilmiş soğanın kokusunun buzdolabına yayılmasını da önleyeceksiniz.

Peki ya sarımsak? Soğan için olduğu gibi ampullerikiler gibi kuru, serin ve iyi havalandırılan bir ortamda depolamayı tercih eder. Doğrudan güneş ışığına özellikle dikkat edin: bütün sarımsak ampulleri için kesinlikle önerilmez.

Soğan ve sarımsak

Öte yandan, önceden kesilmiş sarımsak karanfillerini korumamız gerekirse, buzdolabı tazeliğini korumak için en iyi seçenektir. Bununla birlikte, soğanlarda olduğu gibi, sarımsakları korumak ve diğer yiyeceklerin kokuyu emmesini önlemek için hava geçirmez bir kapta saklamanız önerilir.

Sarımsak karanfillerini buzdolabında ortalama 2 haftaya kadar saklayabiliriz. Bununla birlikte, buzdolabında olmak, sarımsak tadının biraz değiştiği ve daha hassas hale geldiği düşünülmelidir.

Buzdolabında şu 7 gıdadan kaçının: avokado ve patates

Avokado buzdolabında saklanabilir mi? Evet, ama bu, sakladığımız sırada içinde bulunduğu olgunluk derecesine bağlıdır. Olgunlaşmamış bir avokado tercihen tamamen olgunlaşana kadar buzdolabından uzak tutulmalıdır. Aksi takdirde, olgunlaşmasını yavaşlatırız, bu da onu tüketmeden önce uzun süre beklemek zorunda kalmak anlamına gelir.

Öte yandan, olgun bir avokado, tüketmeden önce birkaç gün beklemek istiyorsak buzdolabında saklanabilir. Bu sayede tazeliği daha uzun süre kalacaktır.

Buzdolabının içinde en iyi şekilde saklamak için, avokadoyu bir peçete veya kağıt torbaya sarmak iyi olur. Bunu yaparak, aşırı nem emilecek ve avokadomuzun çok çabuk olgunlaşmasını önleyeceğiz.

Buzdolabında avokado

Buzdolabıönceden açılmış bir avokado için de uygundur, bu da oksitlenmesini önlemek için kağıt hamuru üzerine limon veya zeytinyağı geçirildikten sonra serin tutulabilir.

Peki ya patatesler? Bunlar, diğer sebzelerden farklı bir koruma yöntemi gerektiren sebzelerdir. Aslında bütün patatesler, iyi havalandırmaya sahip karanlık ve serin bir ortamda en iyi şekilde korunur. Buzdolabına yerleştirildiğinde, patateslerin içindeki nişasta daha hızlı şekere dönüşebilir ve lezzetini değiştirebilir.

Isı nedeniyle, onları saklamak için serin bir yer yoksa, buzdolabını tercih edebiliriz, ancak patatesleri buzdolabında bir haftadan daha uzun süre bırakmamaya dikkat edin.

Domates ve zeytinyağı

Korunması konusunda birçok kez tartışılan bir yiyeceğe geliyoruz: domates. Genel olarak, domateslerin buzdolabında saklanması, yüksek bir olgunluk derecesine ulaşmadıkça ve birkaç gün daha saklamak istemedikçe önerilmez.

Buzdolabı neden domatesler için uygun değil? Temel olarak, bir zevk meselesi olarak: düşük bir sıcaklık, domateslerin dokusunu ve lezzetini değiştirebilir, bu da onları daha az lezzetli ve sert hale getirebilir. Domateslerimizi mükemmel durumda tutmak için ideal, onları doğrudan güneşten koruyarak oda sıcaklığında saklamaktır.

Domatesler
Bununla birlikte, domateslerin gerçekten çok olgun olması ve onları biraz daha saklamamız gerektiğinde, buzdolabına koyabiliriz. Küçük ipucu: Buzdolabından alındıktan sonra tüketmeden önce, domateslerin oda sıcaklığında ısınmasına izin verin. Bu sayede lezzet daha iyi olacaktır. 

Peki ya zeytinyağıBuzdolabı, bu durumda, kesinlikle tavsiye edilmez: zeytinyağı serin ve karanlık bir yerde tutulmalıdır. Aslında, buzdolabının soğuğu, yağı daha kalın ve bulanık hale getirebilir veya şişenin içinde yoğuşma oluşumuna neden olabilir, bu da nem nedeniyle yağımızın kalitesini tehlikeye atabilir.

Genel olarak, zeytinyağı  hava geçirmez bir kapta ve doğrudan güneş ışığından uzakta 20-25 ° C’lik bir sıcaklıkta saklanmalıdır.