Bulaşıklardaki yağı ve kiri temizlemek için bazı insanlar sıcak su kullanırken bazıları soğuk suyla yıkamayı tercih eder. Ancak bulaşıkların elde yıkama sıcaklığı çok önemlidir. Hangisinin kiri en etkili şekilde temizlediğini bulun.

Kirli tabakları ve kapları temizlemek için, kir üzerindeki etkinliği sayesinde daha iyi yıkamanızı sağlayan belirli bir su sıcaklığı kullanmak en iyisidir.

Bulaşıkları sıcak suda mı soğuk suda mı yıkamalı?

Kirli bulaşıkları yıkarken, birçok kişi tabak, çatal, kaşık ve bıçaklardaki kiri temizlemede soğuk suyun mu yoksa sıcak suyun mu etkili olduğunu merak ediyor. Sıcak su mu soğuk su mu? Deterjan ürünlerinizdeki kalıntıları çıkarmada hangisi daha etkilidir  .

kirli bulaşıklar

– Bulaşıkları soğuk suda yıkayın

Bazen yıkama suyu olarak soğuk bir sıcaklık kullanılması tavsiye edilirse, bunun nedeni özellikle yulaf lapası veya yumurta gibi bazı kalıntılara karşı etkili olmasıdır. Aksine sıcak su kullanmak yüzeyde yapışkanlık sağlar .

Ayrıca   enerji tüketimini azaltmak   için bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamak yerine elde ve soğuk suda yıkamanız tercih edilir. Ancak soğuk su altında kolayca eriyen proteinler hariç, bu yüzeylerin yağları çekecek bir sıcak su jeti ile dezenfekte edilmesi gerekecektir  . Örnek olarak, sıcak su yerine soğuk su ile çıkarılması çok daha pratik ve daha kolay olan lapa kabının durulanması verilebilir.

kireçtaşı önleyici eylem

– Bulaşıkları sıcak suyla yıkayın

Süngerinizi ve temizleyicinizi ılık veya sıcak su ile kullanmanız tavsiye edilirse, bunun nedeni öncelikle soğuk algınlığının özellikle kış aylarında ağrıya ve hasta olmanıza neden olabilmesidir. Bu mevsimde tabak , tava ve diğer çatal bıçak takımlarındaki kiri çözmek için suyu ısıtmak en iyisidir  .

plakadaki kir

O zaman antibakteriyel etkinin tadını çıkarmak    istiyorsanız  , daha çok sıcak su kullanmanız önerilir. Ve iyi bir nedenle, ikincisi mikropları, patojenik organizmaları ve diğer tüm safsızlıkları öldürür. Bir lekeyi bulaşık deterjanıyla nötralize etmek için soğuk su kullandıysanız, kalan bakterileri yok etmek ve parlak bulaşıklara sahip olmak için sıcak suyla durulamanız gerekecektir.

ovma plakası

Üstelik bulaşıkları yıkarken leğene sıcak su koymak tercih ediliyorsa, bunun nedeni sadece bu hareketin çatal bıçaklarınızı derinlemesine temizlemesi değildir. Temizlemek istediğiniz yüzeylerden gresi çıkarmak için yüksek bir sıcaklık önerilir. Soğuk su yağların parçalanmasında etkisizdir. Daha da kötüsü,  sümüksü hale getirir ve temizlemeyi zorlaştırır . Kötü kokulara neden olabilecek kirleri çıkarmak için sıcak su idealdir çünkü plakalarınızı zarar vermeden temizlemek için daha az sürtünme ve efor yapmanızı sağlar. Bu, bu görev sırasında size daha fazla verimlilik sunmanın yanı sıra su tüketiminizi de azaltır. Biyolojik bir temizleyici kullanılması tavsiye edilir veya   Sağlığınıza ve çevreye daha az zarar verecek kabartma tozu .

Bulaşıklarınızı temizlemek için hangi su sıcaklığını seçmelisiniz?

Anlayacağınız gibi soğuk su temizler ama inatçı yağ lekelerini çözmede etkili değildir. Tersine, sıcak su bu izlerden daha etkili bir şekilde kurtulur. Bu sıcaklığı benimseyerek kir ve bakterilerin üstesinden geleceksiniz. Bulaşıklarınızı temizlemek için kesinlikle soğuk su kullanmak istiyorsanız, güçlü bir temizleyici veya etkili bir antibakteriyel olan beyaz sirke kullanmanız önerilir. Yıkandıktan sonra,   termal şoktan kaçınmak için ellerinizi ılık suyla yıkamanız önerilir .

Kire karşı etkili bir kireç çözme etkisinden yararlanmak için, sıcak su ile bulaşık deterjanı kullanmak en iyisidir. Bu, su tüketiminizi en aza indirmenizi sağlayacak mükemmel bir durulama sıvısı görevi görür!

ev