Çamaşır makinenizle ilgili bazı rahatsızlıklardan kaçınmak için, iyi bir şekilde bakımını yapmanız gerekir. Bu, ev cihazınızın iyi performansını korumanıza ve uzun vadede düzgün çalışmasını sağlamanıza olanak tanır.

Çamaşırlarınızı yıkarken de dikkatli olmanız gerekir. Birkaç yıkama arasında çamaşır makinenizin kapağını kapatmanız gerekip gerekmediğini öğrenin.

Her yıkamadan sonra çamaşır makinesinin kapağını açık mı yoksa kapalı mı bırakmalısınız?

Çamaşır makinesi

Çamaşır makinenizin   bakımı için   , cihazınızın uzun ömürlü olmasına yardımcı olacak bazı önlemler almalısınız.

  • Her kullanımdan sonra çamaşır makinenizi açık bırakın

Kapısı açık bir çamaşır makinesi

Lombar çamaşır makinesi veya  üst çamaşır makinesi  kullanın , yıkama sonunda tambur kapağını kapatmaktan kaçının. Aksi takdirde makinenizde  nem ve küflenmenin yanı sıra  kötü kokular oluşabilir. Çamaşır makinenizin küflenmesini önlemek için   her yıkamadan sonra en az 24 saat açık tutarak kurumasını bekleyin. Nemin cihazınıza yerleşmesini önlemek için, hava alması için birkaç gün kapalı tutmaktan da kaçının. Bu, cihazınızın tamburunu düzgün bir şekilde korumanıza ve iyi çalışmasını sağlamanıza olanak tanır.

Çamaşır makinesinin uygun bakımı nasıl sağlanır?

çamaşır makinesi001

Çamaşır makinenizin  bakımını düzgün bir şekilde yapmak için  , yeterince uzun süre dayanabilmesi için belirli adımları izlemeniz önemlidir.

  • Çamaşır makinenizi derinlemesine temizleyin

Ev aletinizi temizlemek için , tambura döktüğünüz beyaz sirke ile 60°C veya 90° gibi yüksek bir sıcaklıkta boş olarak yıkamanız gerekir  . Deterjan çekmecesine kabartma tozu da ekleyebilirsiniz. Bu derin temizlik, çamaşır makinenizdeki bakteri ve küfün yanı sıra deterjan kalıntılarını da temizlemek için en az ayda bir kez yapılmalıdır. Ayrıca bu temizlik, beyaz sirkenin kireç önleyici etkisi sayesinde cihazın kirecinin çözülmesini sağlar.

  • Çamaşır makinesinin dışını ve deterjan bölmesini temizleyin

Çamaşır makinenizin doğru bakımı için,  cihazınızın içini ve dışını temizlemeniz önemlidir. Çamaşır makinenizin dışını temizlemek için nemli bir bez kullanarak kapağı, kontrol düğmelerini ve cihazın tüm yüzeyini silin. Deterjan bölmesinin bakımını yapmak için ılık su ile düzenli olarak durulayarak temizleyebilirsiniz. Bölme deterjan parçalarıyla kaplanmışsa, yapışmış olabilecek deterjan kalıntılarını çıkarmak için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Tambur contaları da temizlenmelidir. Bunu yapmak için, kötü koku kaynakları olan tüm kir ve bakteri izlerini gidermek için beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin.

Çamaşır makinesinin çalışır durumda kalması ve mümkün olduğunca uzun süre dayanması için düzenli bakım yapılması gerekir.

ev