Çamaşır makinesinde tuz kullanmak mucizevidir. Belki de sizi kireçten sonsuza kadar kurtaracak ve böylece her zaman mükemmel çamaşırlara sahip olacak numarayı hâlâ bilmiyordunuz!

Çamaşır makinesi odaları

Çoğu zaman çamaşırların istenildiği gibi çıkmadığı görülür ve bu durum birçok faktöre bağlı olabilir. Belirli ürünlerin kullanılmasına rağmen kokulu olabilir veya giysiler sert olabilir ve yumuşak olmayabilir. Sadece çamaşırlara değil, çamaşır makinesine de bakım yapmak önemlidir.

Hatta çamaşır makinesi kirliyse ve kireçle doluysa, asla kokulu çamaşırlar çıkmayacaktır. Ancak, iyi bir çamaşır yıkamanın yanı sıra doğal ürünler olduğu için çevreyi de korumaya yardımcı olan bir dizi ev yöntemi vardır.

Mükemmel çamaşırlar için çamaşır makinesinde tuz kullanın: işte nedeni

Tuzla boş bir yıkama, çamaşır makinenizin her zaman temiz kalmasını sağlayacaktır . Bunun nedeni, tuzun, kireçtaşı oluşumunun kesin nedeni olan suyun sertliğini azalttığı için kireç tortusunu azaltmak gibi spesifik özelliklere sahip olmasıdır.

Aslında kireç oluşumunu önlemek çok önemlidir çünkü kireç, çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin bozulmasının ana sebebidir . Ayrıca tuz nemi emerek küf oluşumunu ve kötü koku oluşumunu engeller.

kaba tuz

Sepete yaklaşık bir kilo kaba tuz koyun ve yüksek sıcaklıkta yıkamayı etkinleştirin . Bunlar tuz taneciklerinin çözünmesini sağlayarak kireç oluşumunu önleyecektir.

Ancak mutfağınızda çok kolay bulacağınız birkaç basit malzemeyle kendin yap kireç sökücü yapmayı da düşünebilirsiniz. İhtiyacınız olacak: 2 yemek kaşığı iri tuz, 1 yemek kaşığı bikarbonat ve 1 bardak demineralize su. Malzemeleri yazılı sıraya göre ekleyin ve yüksek sıcaklıkta yıkama yapın.

Tuz: doğal yumuşatıcı ve leke çıkarıcı

Tuz, çamaşır yıkarken de kullanılabilir ancak doğal yumuşatıcılar gibi davranan sirke veya sitrik asit gibi olmadığını da belirtmek gerekir . Tuz sadece suyu güçlendirir ve sonra fayda sağlar.

Her yıkamaya bir kaşık dolusu kaba tuz eklemeniz, çamaşır yıkamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kıyafetlerinizin renklerini de parlatır. Daha sonra en inatçı lekeleri hedeflemek için ön işlem olarak kullanılır.

Örneğin, şarap lekesini kıyafetlerden çıkarmak için lekeye tuz serpmeniz yeterlidir. Daha sonra lekeyi tamamen emene kadar bekletin. Durulama için karbonatlı su kullanıp ovmanızı ve ardından elde veya çamaşır makinesinde yıkamanızı öneririz.

Tere karşı tuz

Ancak göze hoş görünmeyen ter lekeleri için , uygulama yapılacak ürünü önce su ve sirke içeren bir leğene batırmanız, ardından 2 yemek kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı bikarbonat, isteğe göre hidrojen peroksitten oluşan bir macunla lekelere müdahale etmeniz önerilir. .

Tuz lekeyi çıkarmaya yardımcı olurken, bikarbonat ve hidrojen peroksit beyazlatacaktır, bu nedenle bu macunu beyaz eşyalar üzerinde kullanmak daha iyidir. Renkli lekelerde lekeye ter serpip masaj yapın. Daha sonra etki etmesine izin verin ve bir fırça ile fırçalayın.

Ancak tuz kullanırken dikkatli olun . Aslında, öncelikle çamaşır makinesi üreticisinin talimatlarını kontrol etmek her zaman daha iyidir. Ancak aynı zamanda giysilerin etiketi de, çünkü her giysi, malzemenin türüne bağlı olarak özel bir yıkamaya tabi tutulur.

ev