Bu yöntemle yaprak kesimlerinden yeni limonlar dikmeyi başaracaksınız. Adımlarımızı takip etmeniz yeterli.

limonları kesimlerden çoğaltın

Limon Hindistan’a özgü bir ağaçtır . Bilimsel olarak Citrus limon olarak adlandırılan yaprak dökmeyen bir bitkidir . Bu bitki, diğer narenciye meyvelerinden farklı olarak yıl boyunca birkaç kez çiçek ve meyve vermeyi başarır. Bu nedenle, farklı zamanlarda limonların tadını çıkarmak için farklı hasatlar bağışlayın.

Genellikle limon eliptik bir şekle sahiptir ve sarı renktedir. Umbo olarak da adlandırılan bir noktası vardır ve mutfakta ve mutfak dışında çokça kullanılır. Basit bir salatadan diğer müstahzarlara. Limon kabuğu ise çok kalın ve çok hoş kokulu yağlar içeren bezlerle doludur.

Limon Ağacı

Bahçenizde limon olması kesinlikle bir değerdir ve şimdi size yaprak kesimlerinden nasıl yeni limon yetiştirebileceğinizi göstermek istiyoruz . Aşağıda, bir sonraki paragrafta, sadece bir daldan nasıl bitki yapılacağını göreceğiz. Çok popüler bir çarpma yöntemi.

Yaprak kesimlerinden yeni limonlar – işte böyle

Söylediğimiz gibi, sadece yapraklardan nasıl limon bitkisi yapılacağına bakacağız. Çelikler, yaygın olarak kullanılan ve çok güvenli bir çoğaltma yöntemidir . Ekimden farklı olarak zamanı kısaltır. Aslında tohumların ekilmesi daha uzun ve bazen çok etkili olmayan bir işlemdir.

Bunun yerine çeliklerin dikilmesi, kesim dalının alındığı ana bitkiye eşit bir bitkiye sahip olmak anlamına gelir. Öncelikle bir limon dalı alıp bunu Mart ayı civarında veya bu narenciye bitkisinin budama döneminde yapmanız gerekiyor. Dal hala yeşil ve yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda olmalıdır .

Kesimlerden limonlar

Ardından daha fazla taş olup olmadığından emin olun ve kesmeden önce kesimi yapacağınız bıçağı iyice dezenfekte edin. İkincisi hafifçe eğimli olmalıdır. Şimdi plastik bir şişe alın ve alttan yaklaşık 12 inç kesin ve suyla doldurun. Ardından bir diş sarımsak alın ve kesilen yeri suya koymadan önce dezenfekte edin .

En az iki ay suda kalması gerekecek ve küçük köklerin oluştuğunu göreceksiniz. Şimdi suyu değiştirin ve kesimi iki ay daha bu şekilde bırakın. Yeni, canlı renkli yaprakların da görünmeye başladığını göreceksiniz. Yaklaşık 4 veya 5 ay sonra limonu bir tencereye ekmeye başlayabiliriz .

Bir limon kesimi dikin

Nemli toprağı olan bir kavanoz alın ve ortasında kökleriyle birlikte kesiği yerleştireceğiniz oldukça büyük bir delik açın. Zamanla bitki büyümeye devam edecek ve yavaş yavaş bitkinin daha da büyüdüğünü göreceksiniz. Ama ona doğru ilgiyi göstermeye dikkat edin.

İlk birkaç dönem doğru tutmaya çalışın, özellikle küçük bir fide olduğu için doğru şekilde bakılması gerekir ve bunun için aşağıda size bazı tavsiyeler vereceğiz . Bitki çok büyümeye başladığında saksıyı değiştirmenizi de hatırlatırız, genellikle değişim yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşir.

limon bakımı nasıl yapılır

Yaşamın ilk yıllarında dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle sulama ve malçlamadır. Bol su olmalıdır . Aslında limonun su ihtiyacı fazladır. 20 ile 60 m3 arasındadır. Çiçeklenme ve meyve tutumu aşamalarında da önemlidir . Asla susuz bırakmayın.

Limonlar

Malçlama ise özellikle ilk yıllarda çok faydalıdır. Kök sistemini yabani otların büyümesinden korumaktan oluşur . Aslında bunlar bitki ile su ve besin maddeleri için rekabet edebilir ve ardından limon etkilenebilir. Daha sonra altına bu doğal gübre ile bir kat saman ve ağaç kabuğu koyabilirsiniz.

ev