Press ESC to close

Dolabınıza bir torba tuz koyun: bu büyük bir sorunu çözmeye yeter

Mutfakta mükemmel bir temel çeşni olsa da, yayında birden fazla ipe sahip olduğu için tuz da birçok avantaj sunar. İşte bu durumda, dolaplarınıza biraz koymanın neden çok yararlı olduğunu gösteriyoruz.

Yağı ve lekeleri gideren antiseptik özellikleri nedeniyle tuzun harika bir ev temizlik maddesi olabileceğini biliyoruz  . Dolabınızda veya dolabınızda küçük torbalara koyarsanız bu çeşni sizi daha çok şaşırtabilir  .

tuz001

Tuz – Kaynak: spm

Neden dolabınızın köşelerine tuz torbaları koyasınız ki?

Hoş olmayan nemli kokular genellikle gardırop, dolap ve klozet gibi yerleri kötü kokutur. Düzenli temizlik ve havalandırma sorunu azaltmaya yardımcı olsa da   , bu yerlerde çok yaygın olan nemli kokuları önleme konusunda akıllı olmak yine de önemlidir. İşte burada tuzun koku giderici gücü devreye giriyor.

Bunu yapmak için bundan daha kolay bir şey olamaz, çünkü tek yapmanız gereken küçük poşetlere veya kumaş ceplere kaba tuz koymak ve  daha sonra dolabınızın veya gardırobunuzun çeşitli köşelerine yerleştireceğiniz.  Baharat nemi emerken kötü kokular kaybolacaktır.

Etkinliğini arttırmak için birkaç damla lavanta veya narenciye esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz. Dolabınızdan sadece küf kokuları kaybolmakla  kalmayacak, aynı zamanda güzel ve taze kokacaktır.

Tuzun diğer şaşırtıcı kullanımları

Tuzun çok amaçlı tarafı burada bitmiyor. Her biri bir diğerinden daha pratik olan çok sayıda ipucunun merkezinde olabilir:

– Buzdolabında tuzu deneyin

Buzdolabınız kötü kokuyor ve beyaz sirke ya da kabartma tozu yok mu? Tuzu eşit oranda suyla karıştırarak ve solüsyona temiz bir bez batırarak deneyin. Ardından, lekeleri ve yağı giderirken kokuları gidermek için cihazın içini hafifçe ovun  .

– Ayakkabıların kokusunu tuzla giderin

Hangi tür ayakkabıya sahip olursanız olun, üzerine tuz serpmek,  ayakkabılarınızı tazelerken kötü kokulardan sorumlu olan nemi emecektir.

– Tavalarınızdaki yağı çıkarmak için tuz

İnatçı yağla kirlenmiş tavalar için, üzerlerine tuz serpebilir ve ardından nemli bir bezle dairesel hareketlerle ovalayabilirsiniz. Bu temizlemek için değil, en sevdiğiniz ev deterjanı veya bulaşık deterjanı ile yıkamadan önce aleti pul pul dökmek içindir  . Bu şekilde yanmış parçacıklardan kurtulmak kolaydır.

halıyı temizle

Halıyı temizleyin – Kaynak: spm

– Halı lekelerinin tuzla çıkarılması

Kirli bir halıyı veya zemini tuzla ayırmak mümkündür. Bir fincan kaba tuz ve 4 bardak %80 alkolden oluşan bir karışım yapın ve bu karışımı lekeli yüzeye sürün. 5 ila 10 dakika sonra , temizliği tamamlamak için temiz bir bezle hafifçe silin  .

– Fırını tuzla temizleyin

Yemek dökülmesi ve yağ sıçraması pişirme sırasında ocağın veya fırının canını sıkmaz. Neyse ki, teknik sıkıntısı yok ve tuz da bunlardan biri. Bu nedenle, fırınınız hala sıcakken, yemeğin yüzeyde sertleşmesini önlemek için lekeli bölgelere bir avuç tuz serpin, kendinizi yakmamaya dikkat edin. Bu sayede fırının zarar görmesini ve bulaşıklarınızın değişmesini önlemiş olursunuz. Ardından,   fırın soğuduktan sonra yiyecek parçacıklarının çıkarılması çok daha kolay olacaktır .

– Kahve makinesindeki lekeleri tuzla çıkarın

Kupalara, bardaklara ve fincanlara sıkıca yapışmış kahve veya çay lekelerinin ortaya çıkması nadir değildir. Görünümü zamanla bozulan kahve makinelerimizin başına gelen de budur   ve tuz sorunu çözebilir. 12 buz küpünü yarım bardak tuzla birlikte kahve makinesine dökün ve karıştırmadan önce her şeyin erimesini sağlayın. Yarım saat bekletin ve ardından durulamak için kahve makinesini soğuk suyla doldurun. Kahve makineniz artık leke ve kokulardan arınmış olmalıdır.

ev