Genellikle evde önemli bir çok amaçlı ürün olarak adlandırılır. Kabartma tozu, kolay bulunabilen ve ekonomik olmasının yanı sıra ev işleri açısından da değerli bir müttefiktir. Mükemmel temizleme ve leke çıkarma özelliklerine sahip mükemmel bir doğal dezenfektan ve deterjandır. Lavabo tıkanıklığını açmaya, tencereleri parlatmaya, kötü kokuları etkisiz hale getirmeye veya giysilerin renklerini düzeltmeye yardımcı olur. Ancak vücut bakımı veya sindirimi kolaylaştırmak için de kullanılır. Ancak, mutfakta da harikalar yarattığını çoğu zaman unutuyoruz.

Stratejik bir ortak olan kabartma tozu, yemek tariflerinizi mükemmelleştirmek için ideal bir malzemedir. Domates pişirirken neden bu tozdan mutlaka bir tutam eklemeniz gerektiğini öğrenin.

Domates pişirmek: kabartma tozu eylemi ne olacak?

domates pişirmek

 Bu yeni değil: Birçok insan , çeşitli yemeklerin hazırlanmasında kabartma tozunun faydalarını zaten biliyor  . Bugün şef Stephane Camilieri, yemek pişirirken üzerine domates serpmenin neden akıllıca olduğunu açıklıyor. Yemeğinizi yüceltecek küçük bir jest. Onsuz yapamayacağınıza bahse gireriz!

Domatesin asitliğini gerçekten desteklemeyenler için bikarbonatın müdahalesi çok takdir edilecektir. Gerçekten de, tam da bu asitliği dengeleme yeteneğine sahiptir. Özellikle konserve domates söz konusu olduğunda. Bu etkiyle mücadele etmek için, bu sorunu ortadan kaldırmak için pişirme sırasında bu beyaz tozdan bir veya iki tutam eklemeniz yeterlidir.

Bu kadar küçük bir miktarın domates eklediğiniz çorbaların, sosların veya pürelerin dokusunu veya tadını etkilemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Muhtemelen bildiğiniz gibi, domates sosu hassas bir tatlı-ekşi dengesine dayanır: pişirme sırasında lezzetini ayarlamak için (bazılarının yaptığı gibi) tadı bozma riski taşıyan pudra şekeri eklemek yerine kabartma tozu en iyi müttefikiniz olacaktır.

Not  : Reçellerin veya meyve pürelerinin asitliğini azaltmak için de kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu ile diğer pişirme ipuçları

Bir kapta kabartma tozu

Konserve  domateslerin lezzetini tatlandırmada etkili olmasının yanı sıra  kabartma tozu, diğer birçok mutfak müstahzarı için de yararlıdır.

Burda biraz var :

  • Soğanlar herhangi bir yemeğe ekstra lezzet katar, ancak pişirme sırasında doku ve lezzet kaybedebilirler. Bunu önlemek için, tavaya sadece biraz kabartma tozu eklemeniz gerekecek. Bu toz nemi içeride tutma özelliğine sahip olduğu için sulu ve lezzetli dilimler elde edeceksiniz. Ayrıca, onları daha hızlı kahverengileştirmenize yardımcı olacaktır. Orantılı olarak, yarım kilo soğan için çeyrek çay kaşığı kabartma tozu kullanın.
  • Humus yaparken bu müthiş numaraya başvurabilirsiniz. Kabartma tozu nohutların yumuşak dokusunu korumasına yardımcı olacaktır. Bir su bardağı kuru nohutu altı su bardağı soğuk su ve bir çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Karışımı bir gece buzdolabında bekletin .  İlk önce tanelerin iyice şişeceğini ve daha sonra hazırlama sırasında yumuşadığını fark edeceksiniz. Böylece mükemmel, ince ve kremsi bir humus püresi elde etmekten mutluluk duyacaksınız.
  • Dezenfektan ve antiseptik işlevi sayesinde sebzelerinizi güvenle yıkamak için kabartma tozuna güvenebilirsiniz. Özellikle patates ve havuç gibi genellikle yerle temas halinde olanları temizlemek için. Bu nedenle pişirmeden önce birkaç dakika ılık suda ve karbonatta bekletmenizi öneririz.
ev