Hava, toz ve kirli yollar nedeniyle arabanın jantları çabuk kirlenme eğilimindedir. Düzgün bakım yapıldığında, arabanın daha iyi görünmesini sağlarlar. Bununla birlikte, çok para harcamadan arabanın jantlarını nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Arabanın jantları, özellikle yollar ve dış ortam koşulları ile kolayca kirlendikleri için düzenli bakım gerektirir. Onları temizlemek ve yeni gibi görünmelerini sağlamak için pahalı temizlik ürünlerine başvurmanıza gerek yoktur. Bu doğal ve ekonomik hileler hile yapabilir.

Kirli araba jantları ekonomik olarak nasıl temizlenir?

Temiz araba jantları

Jantları temizlemeden ve yeni gibi göstermeden önce, temizliği kolaylaştırmak için tekerlekleri sökebileceğinizi, aksi takdirde temizliği doğrudan arabanın üzerinde yapabileceğinizi bilin. Ellerinizi korumak için eldiven giymeyi unutmayın.

  • Kirli jantları temizlemek için beyaz sirke

Beyaz sirke, herhangi bir yüzeyi yağdan arındırmak ve inatçı ve inatçı lekeleri çıkarmak    için kullanılan doğal ve ekonomik bir ev ürünüdür  .  Ev ve çamaşır bakımında kullanılan bu doğal leke çıkarıcı, araba jantlarının bakımı için de kullanılabilir  Bunu yapmak için beyaz sirkeyi bir spreye dökün ve kirli jantların üzerine püskürtün. Ardından çizikleri önlemek için temiz, yumuşak bir mikrofiber süngerle ovalayın, ardından tüm tozu çıkardığınızdan emin olmak için temiz suyla iyice durulayın. Jantları cilalamak için mikrofiber bir bezle kurulamayı unutmayın  .  Özellikle jantlarınızı uygun şekilde kurutmanın önemli olduğunu unutmayın. Bölgenizdeki su çok sertse. Böylece jantlarda leke bırakmayacağınızdan emin olacaksınız. Lekeler hala devam ediyorsa beyaz sirkeyi tekrar kullanmaktan çekinmeyin. Beyaz sirkenin alüminyum veya alaşım jantlarda kullanılabileceğini unutmayın.

Polonya araba jantları

  • Jantları yağdan arındırmak için sabunlu su

Jantları yağdan arındırmak  ve kiri çıkarmak  için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bir kapta sıcak suda birkaç damla bulaşık deterjanı seyreltin. Yumuşak bir süngeri bu sabunlu suya batırın ve  kiri  ve yağ kalıntılarını   gidermek  için jantları ovalayın.  Temiz suyla durulayın, ardından jantları kuru bir mikrofiber bezle dikkatlice silin ve cilalayın ve parlamasını sağlayın.

 Bulaşık deterjanını ekonomik olmasının yanı sıra çevre dostu olan sıvı siyah sabunla değiştirebileceğinizi unutmayın  . Birkaç damla siyah sabunu sıcak suda seyreltin ve jantları bu sabunlu suya batırın, ardından yumuşak bir mikrofiber süngerle ovalayın. Jantları daha fazla yağdan arındırmak için sabunlu su, beyaz sirke veya ovma kremine  ek olarak kullanabilirsiniz  . Ardından temiz su ile durulayın ve uygun şekilde kurulayın.

İpucu:  Kendi jant ovma ve yağdan arındırma kreminizi yapmak için, beş yemek kaşığı karbonatı bir damla sıvı sabun, iki yemek kaşığı tuz ve su  ile karıştırarak yumuşak bir macun oluşturun. Kreminizi jantlara uygulayın ve süngerle ovalayın. Durulayın, ardından kurutun.

Araba jantlarını fırçalayın

  • Çok kirli jantları temizlemek için soda kristalleri

Tozla tıkanmış jantlar için 1/4 soda kristalini 3/4 su ile karıştırın ve bir süngeri bu solüsyona batırın. Jantları ovun ve ardından iyice durulayın,  jantları kurutmayı unutmayın.

  • Kirli jantları temizlemek için Blanc de Meudon

Blanc de Meudon  ,  tebeşir bazlı bir  temizlik ürünüdür .   Yüzeylerin temizlenmesinde ve parlatılmasında etkilidir,  temiz araba jantları bulmak için kullanabilirsiniz.  Bunu yapmak için, Blanc de Meudon’a temiz bir bez veya yumuşak bir fırça batırın ve jantları ovalayın. Daha sonra yumuşak bir bezle parlatın. Bu numara özellikle alüminyum jantlar için etkilidir.

Etkili cilalama için   zeytin, avokado, kolza tohumu veya susam yağı gibi bir bitkisel yağ kullanabilirsiniz . Bunu yapmak için, temiz bir mikrofiber bez üzerine seçtiğiniz birkaç damla yağı koyun ve  dairesel hareketlerle jantlarınızı nazikçe ovalayın.  Gereğinden fazla yağ kullandıysanız, fazla yağı emmek için jantların üzerinden bir kağıt havlu geçirin. Bitkisel yağ, jantları parlatmanın yanı sıra  uzun süre temiz kalmaları için jantları kirden koruyacak bir bariyer oluşturacaktır  .

Bu ipuçları sayesinde arabanızın jantlarını temizleyip parlatacak ve bankayı bozmadan yeni gibi görünmesini sağlayacaksınız.

ev