Domates sosu mutfakta en çok kullanılan yiyecekler arasında yer alıyor ama içindeki asitliği nasıl ortadan kaldırabilirsiniz? İşte gerçekten beklemediğiniz çözüm.

domates sosu asitliği

Domates belki de mutfakta en çok kullanılan ve bir araya getirilen besindir. Her şey için kullanılabilir ve faydaları da çok önemlidir. Teknik olarak meyve olarak kabul edilir çünkü botaniğe göre bitkinin etli kısmıdır. Ancak beslenme ve mutfak açısından tadı, yemeklerde kullanımı ve besin içeriği nedeniyle sebze olarak kabul edilir.

Domatesin kalorisi düşüktür ve C vitamini ve potasyum gibi önemli besinleri sağlar. Antioksidanlar açısından da zengindirler: Domatesin karakteristik renginden sorumlu olan likopen , kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmak gibi çeşitli faydalarla bağlantılıdır. Sosun en çok kullanılan yiyeceklerden biri olan domatesle pişirilmesi yaygındır. Ancak bazen biraz fazla asidik olabilir. Bu durumda ne yapmalı?

VİDEOLARIMIZI, HİKAYELERİMİZİ VE HABERLERİ  INSTAGRAM , TELEGRAM VE TİK TOK’TAN TAKİP EDİN

Domates sosundaki asitliği ortadan kaldırmak: beklenmedik çözüm

domates asitliğini giderin

Şunlar da ilginizi çekebilir >>> Bu malzemeyi puttanesca makarnaya ekleyin, tamamen farklı bir hikaye olacak

Bu küçük numarayı uygulamaya koyarsanız, domates sosundaki asitliği gidermek çok basit olabilir. Hatta bazen limon gibi asidik olma riski de olabiliyor. Peki asitliğini nasıl giderebilirsiniz? Basit, sütlü! Yarım çay kaşığı ya da en fazla bir çay kaşığı her şeyi değiştirebilir.

Ayrıca ilginizi çekebilir >>> Birçok insanın yumurta pişirirken yaptığı 7 hata: bazıları düşünülemez bile

Üstelik bu malzemenin çok az eklenmesi domates sosunun tadından ödün vermez , aksine tatlı bir tat verir, asitliği ortadan kaldıracak kadar tatlıdır. Domates sosunu pişirirken içine dilediğiniz baharatları koymadan önce o yarım çay kaşığını eklemeniz gerekir. Sonuç, mükemmel bir aşçıya uygun sos olacak!

Şunlar da ilginizi çekebilir >>> Sadece 30 dakikada hazır pazar lazanyası: işin sırrı bu arka planda

Süte alternatif olarak, tadı değiştirmemek için her zaman küçük miktarlarda bir parça tereyağı kullanabilirsiniz . Domates sosu, bu haliyle ve sadeliğiyle, domatesli basit makarnadan pizza tabanına kadar en farklı yemeklerde kullanılmaya hazır!