Eğer sarı veya kırmızı kozalak çiçekleri birdenbire çiçek tarhlarında bulunmuyorsa, bunun nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, konum ve bitki bakımının kötü olması olabilir.

Kırmızı koza çiçeği (Echinacea purpurea) ve sarı koza çiçeği (Rudbeckia), rengarenk, gösterişli çiçekleriyle bahçelerde popüler uzun ömürlü bitkilerdir. Ancak bu bitkilerin tüm ihtişamıyla geri dönmemesi veya tamamen yok olması da alışılmadık bir durum değil. Tarla farelerinden şüphelenmeden önce bunun birçok farklı nedeni olabilir, ancak doğru yer seçimi, uygun kış koruması ve iyi bakım ile heliotropunuz her yıl yeni bir ihtişamla parlayabilir.

Heliotropun ortadan kaybolması için dört neden ve önlem

İki bitki birbiriyle yakından ilişkilidir, ancak yaşam beklentileri her zaman çok uzun değildir: genellikle her yıl yedi ila on yıl boyunca çiçek açarlar. Her iki heliotrop türü de konum, yatak komşuları ve bakım açısından benzer gereksinimlere sahiptir ve uzun ömürlü bitkilerin ortadan kaybolmasının nedenleri tam da burada yatmaktadır, aynı zamanda heliotropların bitki olarak yıllarca korunabilmesini sağlayan noktalar da budur. çiçek.

  1. Bitkiyi bölmeyin: Helyantemumlar yaşlanmaya eğilimlidir, bu da çiçek gücünün azalmasına neden olur. Bu nedenle, çok yıllık bitkilerin ömrünü uzatmak için yaklaşık her beş yılda bir sonbahar veya ilkbaharda bölünmesi tavsiye edilir.
  2. Diğer bitkilerden kaynaklanan rekabet: Rudebeckia ve Ekinezya’nın ortadan kaybolmasının bir başka olası nedeni de bahçedeki diğer bitkilerden kaynaklanan rekabettir. Kediotu daha büyük komşu bitkilerle veya agresif yabani otlarla çevrelenmişse, bu onun büyümesini etkileyebilir. Bitkiler arasında yeterli boşluk bırakılması ve yabancı otların düzenli olarak temizlenmesi bu sorunu önleyebilir.
  3. Kışa dayanıklılık ve kötü konum: Heliotrope, ister Rudebeckia ister Ekinezya olsun, genellikle çok dayanıklıdır, ancak aşırı hava koşulları yine de hasara neden olabilir. Kışın çayır bitkileriyle ilgili sorunlar. Konum uygun değilse, bitkide donma hasarı meydana gelebilir. Örneğin heliotrop çok nemli bir yerdeyse durgun su köklere zarar verebilir. Bitkilerin kıştan sonra kaybolmaması için güneşli bir yer ve kireçli, geçirgen toprak seçilmesi tavsiye edilir.
  4. Budama eksikliği: Bitkiler tohum üretmek için o kadar çok enerjiye ihtiyaç duyarlar ki, artık kışı atlatmak için yeterli güce sahip olmazlar. Bu nedenle solmuş çiçekler kesilmelidir: Yapraklar kış boyunca bitkinin üzerinde kalabilir ve böylece kökleri de koruyabilir.