Hızlı büyüyen sağlıklı bir bitkiye sahip olmak için bu maddeyi ona ekleyebilirsiniz. İşte ne olduğu: Neredeyse kesinlikle evinizde var.

Bitkideki fasulye

Sağlıklı bitkilere sahip olmak için onlara iyi bakmanız gerekir. Bunların her zaman sağlıklı ve bereketli olması için, onlar için doğru önlemleri almanız gerekir. Elbette dikkate alınması gereken faktörler arasında sıcaklık, konum ve ışık vardır. Her bitkinin kendi talepleri vardır ve her biri farklı faktörler gerektirir.

Ancak tek faktör bunlar değil, ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu da anlamanız gerekiyor. Daha fazlasına ihtiyaç duyan bitkiler ve daha azına ihtiyaç duyan bitkiler de vardır ve bu da sıcaklıklara bağlıdır. Ancak tüm bitkilerde ortak olan bir başka faktör daha vardır, o da gübredir.

bitkilerle ilgilen

Gübre kullanımı çok önemlidir ve bunun kimyasal olması gerekmez. Aslında, evde mutlaka sahip olacağınız malzemelerle eşit derecede etkili gübreler de yapılabilir. Aşağıda, evinizdeki veya bahçenizdeki bitkilerinize daha hızlı büyümelerini sağlamak için ekleyebileceğiniz bir tanesine bakacağız.

İşte bitkiniz için bu doğal gübrenin tek içeriği

Daha önce de belirttiğimiz gibi bitkiler için gübre çok önemlidir ve tamamen doğal da olabilir. Aslında, evinizde bulunan ve genellikle gübre olarak kullanılan birkaç malzeme vardır,  örneğin kahve yumurtlama, yumurta kabukları, süt, aloe vera ve daha pek çok şeyden bahsedebiliriz.

Bugün göreceğimiz malzeme neredeyse kesinlikle evinizde var, hadi fasulye hakkında konuşalım . Fasulye bir baklagildir ve bitki gübresi olarak kullanım için mükemmeldir. Bitkilere, bazı kimyasallar da içerebilen pahalı bir gübre kadar fayda sağlarlar.

fasulye

Aşağıda nasıl elde edildiğini göreceğimiz fasulye gübresinin faydaları arasında kök sisteminin gelişiminin uyarılması vardır . Ama aynı zamanda yeşillik büyümesini hızlandırır ve sürgünleri güçlü kılar. Daha sonra hastalık direncini artırır ve küçük bitkilerin hızla iyileşmesine ve büyümesine yardımcı olur.

Bu fasulye gübresi bitkilere azot, fosfor, vitaminler, amino asitler ve potasyum eser elementleri verecektir . Ayrıca toprak mikroflorası ve verimliliği için de faydalıdır. Ama şimdi nasıl yapıldığını görelim. Gerçekten bu kadar basit ve hiçbir şey satın almak zorunda kalmayacaksınız.

fasulye gübresi ile su

İlk önce bir bardak fasulye alıp içine sıcak su dökmeniz gerekecek. Bunun yaklaşık 60°C olduğundan emin olun. Bu noktada, her şeyin yaklaşık 8 veya 12 saat dinlenmesine izin vermeniz gerekecek. Bunu bir gece önceden yapıp ertesi sabah kullanabilirsiniz. Bu noktada suyu süzün ve fasulyelerden ayırın.

Fasulye suyuna bir çay kaşığı şeker ekleyin ve çözünmesi için iyice karıştırın . Artık bu gübreyi bitkiler üzerinde hızlı büyümelerini sağlamak için kullanabilirsiniz. Yaklaşık 10/15 günde bir kök altına bu su ile sulamak yeterli olacaktır . Ayrıca diğer doğal gübrelerle dönüşümlü olarak kullanın .

ev