Elektrik, evimizde bulunan ampuller ve bunların doğru kullanımı günlük yaşantımız için önemi giderek artan bir kaynak haline geldi.

Ampul ve fiş

Bununla birlikte, aynı zamanda pahalı bir kaynaktır, bu yüzden bir LED ampulü kırıldığında, onu gerçekten tamir etmek ve atmak istemiyoruz. Pekala, elektrikçilerin bildiği bir numara buna izin veriyor, hadi bunun ne olduğunu ve bu vesileyle faturalardan tasarruf etmek için kullanılacak yöntemleri görelim.

Tasarruf, elektrik ve ampul tüketimi

Elektrik, günlük yaşamımız için giderek daha önemli bir kaynak haline geldi, ancak aynı zamanda pahalı bir kaynak. Elektriği verimli kullanmak sadece paradan tasarruf etmemizi sağlamakla kalmaz , aynı zamanda doğal kaynakların korunmasına ve çevresel etkimizin azaltılmasına da yardımcı olur. Bu yazımızda evde elektrik ve ampul tüketimi  ile ilgili yapabileceğimiz tasarruf şekillerinden bahsedeceğiz .

Eski ampul yanıyor, enerji maliyetleri

Yapabileceğimiz ilk şeylerden biri, düşük enerji tüketen LED ampulleri seçmektir. Bu ampuller, geleneksel ampullere göre %75’e kadar daha az enerji kullanabilir ve daha uzun ömürlüdür. Ayrıca farklı tonlarda ve yoğunlukta ışık veren LED ampuller, evimizde istediğimiz atmosferi yaratmamızı sağlıyor.

LED ampulleri seçmenin yanı sıra , kullanmadığımız zamanlarda ışıkları söndürmeye de dikkat etmeliyiz. Açık gibi görünse de, birçok kişi o odada değilken bile ışıkları açık bırakıyor. Bir odadan çıktığınızda ışıkları kapatmak veya ışıkları otomatik olarak açıp kapatmak için bir hareket sensörü kullanmak, enerji tasarrufu yapmanın harika yollarıdır.

ampuller ve para

Enerji tasarrufunun bir başka biçimi de ışık yoğunluğu azaltıcıların kullanılmasıdır . Bu cihazlar, ampullerin yaydığı ışık miktarını ihtiyaçlarımıza göre ayarlamamızı sağlar. Örneğin, bir film izliyorsak, daha sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için ışığı kısabiliriz .

Temiz enerji

Ek olarak, güneş panelleri kurmayı da düşünebiliriz Güneş paneli sistemi kurmak pahalı gibi görünse de uzun vadede elektrik faturanızdan oldukça tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ek olarak, güneş enerjisi, fosil enerji kaynaklarına olan bağımlılığımızı azaltmaya yardımcı olan temiz, yenilenebilir bir enerji türüdür .

Son olarak, günlük davranışlarımıza da dikkat etmeliyiz . Örneğin çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi gibi cihazların kullanımını yalnızca tam dolu olmaları ile sınırlayabiliriz. Bu sayede enerji tüketimi azaltılır ve su israfı önlenir.

Elektrik ve ampul tüketimi açısından evde yapabileceğimiz birçok tasarruf şekli var . Enerji tasarruflu LED ampulleri seçmekten dimmer kullanmaya ve güneş panelleri kurmaya kadar her küçük eylem uzun vadede bir fark yaratabilir.

Led ampuller

Birincil tasarruf şekli, bu nesneler atılmış gibi görünse bile, kırılanları “onarmaktır”. Ve bu LED ampuller için de geçerli! Tamir edilebileceklerine ve nereden kırıldıklarını anlamak için bir çatal kullanabileceklerine inanır mıydınız?

Evet, yalıtkan plastik saplı bir çatal sayesinde yanmış LED’i tanımladıktan sonra keşfedebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Ardından akımı ilettiği için alüminyum folyo sayesinde köprü yaparak ilerliyoruz. Ve sonunda, bu numara ve hepsini birbirine tutturmak için biraz yapıştırıcı ile, ampulümüzü tekrar çalışır hale getireceğiz.

Aslında, bu şekilde, devre tekrar kapatıldığında LED’in ışık serisi geri yüklenir . Aslında bu tip ışıklar yan yana bağlıdır ve sonuç olarak sadece biri yanarsa zincir bozulur ve   ampul çalışmaz hale gelir . Güzel bir tasarruf değil mi?!

ev