Bu, biberiyeyi saksılarda en son yapmak için fidanlıkçıların tavsiyesidir. Bu teknikle bitkiniz 10 yıldan fazla hayatta kalacaktır. İşte yapmanız gerekenler.

Biberiyeyi saksılarda son yapmak için tavsiye

Biberiye bitkinizin mümkün olduğunca uzun süre yaşamasını istiyorsanız, bu sistemi denemeniz gerekir. Fidanlıkçıların tavsiyesi ile sonuç garanti edilir: böylece bitkiniz 10 yıldan fazla bir süre saksılarda büyüyecektir.

Biberiye, bu aromatik bitkinin özellikleri ve özellikleri

Biberiye, Akdeniz bölgelerinde, özellikle İtalya ve İspanya’da iyi yetişen aromatik bir bitkidir. Eski zamanlardan beri bilinen, hala kendisine atfedilmeye devam eden tıbbi özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmıştır.

Biberiye bitkisi

Arapların bu bitkiyi mahsullerinden zararlıları yok etmek için kullandıkları düşünülürken, Rönesans’ta Macaristan Kraliçesi, cildi yenilemek için su ve biberiye bazlı parfümlerin yaratılmasını emretti. Ancak Fransız hastanelerinde, biberiye salgınlarla savaşmak için yakıldı.

Bugün bile, biberiye sadece mutfakta lezzetli yemeklerin gerçekleştirilmesi için değil, aynı zamanda inanılmaz özellikleri için de kullanılmaktadır. Örneğin biberiyenin etkileri vardır:

  • Antioksidan;
  • bakteriyostatikler;
  • Sindirim;
  • Büzücü;
  • Balgam söktürücüler;
  • karminatifler.

Biberiye saksılarda çok iyi yetişir. Bu nedenle evde, balkonunuzda veya terasınızda da yetiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok insanın şikayet ettiği şey, bu bitkinin ne yazık ki çok çabuk kurumasıdır. Bunu düzeltmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Bugün, biberiyenizin 10 yıldan fazla bir süre boyunca mükemmel kalmasını sağlamak için kreşlerin tavsiyelerini açıklıyoruz.

Biberiyeyi saksılarda son yapmak için fidanlıkçıların tavsiyesi

Biberiye bitkinizin uzun süre dayanması için mümkün olan her yolu denediyseniz, ancak başarılı olamadıysanız, okumaya devam edin. Bugün, saksı yetiştiriciliği ve bazı doğal yöntemlerle bu aromatik bitkinin 10 yıla kadar nasıl hayatta kalabileceğini keşfedeceksiniz.

Aşağıda size verdiğimiz tavsiye, bazı uzman kreşçilerin tavsiyeleridir. Böylece güvenebilirsiniz, sonuçlar garantilidir. Bilmeniz gereken ilk şey şudur: biberiye bitkisinin ışığa ihtiyacı vardır.

Bir Akdeniz türü olduğundan, güneşli bir alana yerleştirmeniz gerekecektir. Bu şekilde sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyüyecektir. Mükemmel bir pencere kenarında veya verandada konumdur.

İyi hissetmek için ışığa ihtiyacı olduğu doğruysa, biberiye bitkisinin çok fazla suya ihtiyaç duymadığı da aynı derecede doğrudur. Isı veya kuraklıktan korkmaz. Sevmediği şey nem ve çok fazla sulamadır. Bitkinizi sulamadan önce, tenceredeki  toprağın kuru olup olmadığını kontrol edin.

Saksı biberiye bakımı nasıl yapılır

Aksi takdirde, sulamamalısınız. Biberiye bitkisinin sulanmasının az ve sık olması gerektiğini unutmayın. Aşırı sularsanız, yeşil ve hoş kokulu yaprakları sonunda kahverengi bir renk alırken, kökleri çürür. Ayrıca, durgun suyun tehlikeli olduğunu unutmayın – bitkiyi öldürür. Bunun olmadığından emin olun.

Biberiye bitkinizin uzun ömürlü olmasını sağlamak için, saksılarda kullanmak için doğru toprağı da seçmelisiniz. Biberiyenin kumlu, süzülmüş ve kireçli bir toprağa ihtiyacı olduğunu bilin. Asla killi toprak kullanmayın.

Başka bir ipucu: bitkinizi daima soğuktan koruyun. Çok düşük sıcaklıklar, nemli ve rüzgarlı havalar, özellikle 3 yaşından küçükse biberiye için iyi değildir. Kışın, bitkiyi iç mekanlara taşımak veya donlardan uygun şekilde korumak daha iyi olacaktır.

Ayrıca saksı ve budama dikkat edin! Bitkiyi yeni satın aldıysanız veya zaten büyüdüyse, sonbahar veya ilkbaharda yapılan saksılamaya devam etmelisiniz. Pişmiş toprak bir tencere tercih edin ve süzülmüş ve kireçli toprakla doldurun. Her 3 yılda bir saksılayın.

Budama gelince, çiçeklenme sonrası en zayıf dalları kesmeye devam etmelisiniz. Son olarak, bitkinizi böceklerden koruduğunuzdan emin olun. Esas olarak en tehlikeli olan yaprak böcekleridir. Onları ortadan kaldırmak için su ve kabartma tozu bazlı doğal bir insektisit kullanın. Deneyimli fidanlıklardan gelen bu ipuçlarıyla, biberiyeniz 10 yıl ve hatta daha fazla yaşayacak!