Fırındaki kötü kokular, yüzeylerini bozmayacak basit, doğal ve etkili çözümlerle nasıl giderilir? Tüm ayrıntılar.

Kokan fırın

Özellikle her gün kullanıyorsanız, fırının zamanla kötü kokular üretmesi alışılmadık bir durum değildir. Kötü kokulara genellikle yağ birikmesi, yağ sızıntısı veya fırın tepsilerinden düşen yanmış yiyecek kalıntıları neden olur. Fırınınızı sık sık nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekirken, özellikle misafirleriniz varsa, kalıcı kokular çoğu zaman rahatsız edici olabilir!

İyi haber şu ki, bazı yaygın ev eşyalarıyla kötü kokuları kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Ve hepsinden önemlisi, bu sizi dolaplarınızı dolduran ek temizlik ürünleri satın alma zahmetinden ve paradan kurtaracaktır. Yani ister yanmış yiyecek ister balık olsun, kokulardan kurtulmak için kötü kokulu bir fırını nasıl tazeleyeceğinizi burada bulabilirsiniz.

Fırındaki kötü kokular nasıl giderilir?

Kötü kokular

Birisi mutfakta fırtınalı bir yemek pişirirken, iyi pişmiş bir yemeğin tatlı aromasıyla karşılaştırılabilecek çok az şey vardır . İster ocakta taze hazırlanmış bir salsa, ister fırında kızartılmış bir tavuk, hatta ekmek kızartma makinesinde hafifçe kızaran tostun kokusu olsun, en ufak bir ipucu damak tadınızı gıdıklayabilir ve ağzınızın salya akıtmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, kokuların kakofonisi zamanla aromatik bir kokteyl oluşturabilir ve uyumlu olmayan bir fırın kokusu bırakabilir (özellikle balık ve et söz konusu olduğunda).

Fırın kokularınızı kontrol altında tutmak için bu ipuçlarıyla kokulu bir fırına sahip olmaktan kaçının. Fırın kokuları çok güçlü hale geldiğinde fırınınızın kokusunu çeşitli yöntemlerle giderebilirsiniz; ancak kimyasal fırın temizleyicilerinin endüstriyel gücüne başvurmanıza bile gerek yok.

Aslında fırın kokularını etkisiz hale getirmenin en basit ve hızlı yolu Doğa Ana’dan yardım almaktır. İşte  fırından kötü kokuları  doğal yollarla gidermek için üç güvenli teknik.

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Sodyum bikarbonat
  • Damıtılmış beyaz sirke
  • Limon veya portakal kabuğu
  • Vanilya özü
  • Çelik yün sünger
  • Kokulu mum

1. Öncelikle fırının tabanını temizlemek için bir bardak karbonat serpin. Daha sonra toksik olmayan bir temizleme solüsyonu oluşturmak için bir sprey şişesini iki bardak beyaz sirkeyle doldurun.

2. Daha sonra bir macun oluşturmak için  karbonatın üzerine beyaz sirke serpin.  Macunu fırının yanlarına yayın ve çözeltiyi 20 dakika dinlendirin. Daha sonra fırını çelik yünlü süngerle fırçalayarak iyice temizleyin ve ardından temiz bir bezle silin.

Kabartma tozu ve sirke

Beyaz sirkeyi fırına dayanıklı bir kaseye dökün ve fırının en alt rafına yerleştirin. Fırını düşük bir ayara veya yaklaşık 200 dereceye ısıtın ve suyun yaklaşık bir saat kaynamasına izin verin. Alternatif olarak, kendi kendini temizleme modunuz varsa bu ayarı kullanabilirsiniz. Sirke buharlaşacak ve ocaktaki tüm kötü kokuları emecektir.

Kokan bir fırını su ve taze limon kullanarak nasıl tazeleyebilirsiniz?

Limon ve portakal , kokan bir fırını doğal olarak tazelemenin  harika bir yoludur .  İlk olarak fırına dayanıklı bir kabı bir parmak su ile doldurun. Daha sonra iki veya üç limonu ikiye bölün ve dilimleri kaseye yerleştirin. Aynı işlemi portakalla da yapabilirsiniz ancak meyve yerine portakal kabuğunu kullanın. Fırını önceden 120 dereceye ısıtın ve kaseyi tezgahın üzerine koyarak yaklaşık bir saat kaynatın. Bu doğal olarak havayı arındırmalı ve kötü kokuları gidermelidir.

Kötü kokulu bir fırın vanilya özü ve su kullanılarak nasıl tazelenir?

İlk olarak, fırına dayanıklı bir kabı bir inç suyla doldurun ve ardından bir çay kaşığı vanilya özü ekleyin. Daha sonra kaseyi fırına yerleştirin ve 350 derece sıcaklıkta bir saatten fazla ısıtın.

Mutfak kokuları nasıl giderilir

Kızarmış yiyecek veya yemeklik yağ kokusunun evinizde kalmasını istemiyorsanız, evinizdeki yemek kokularını ortadan kaldıracak bazı püf noktalarını burada bulabilirsiniz. Küçük bir kase veya sürahi sirkeyi gece boyunca mutfak tezgahının üzerinde bırakın. Aynı şekilde bir kutu karbonatı açıp gece boyunca dışarıda bırakabilirsiniz. Bu ürünler kalıcı kokuların emilmesine yardımcı olur.